Nebenaudojami daiktai geriausiu atveju atsiduria giliai spintose arba keliauja į palėpę, blogiausiu – tiesiog išmetami. Retas iš mūsų susimąstome, kad daugelį daiktų galėtume sėkmingai padovanoti ar nors už simbolinę kainą parduoti. Kai kada vienam žmogui atrodytų visai nevertingas daiktas, gali kitam pasirodyti tiesiog aukso vertės.
Tačiau kur tokiais daiktais „atsikratyti” Ukmergėje? Neseniai atsidarė Komiso parduotuvė, kurioje žmonės gali palikti įvairius daiktus. Tiesa, komiso parduotuvės minusas – ne visi daiktai bus priimti, taip pat parduotuvės uždedamas antkainis kai kada lemia, kad prekės kaina pasiekia realią rinkos kainą, taigi parduoti jau iš karto šansų labai sumažėja. Vienintelis pliusas – parduotuvėje esančia preke gali nebesirūpinti, nes yra kas ja rūpinasi parduoti, tuo pačiu saugiau ją palikti.
Kita vieta kur galima „atsikratyti” nebenaudojamais daiktais, Ukmergėje gyvuoja jau 10 metų. Ir nors reklamuojama spaudoje, tačiau kaip pasakojo šio taip vadinamo Blusturgio arba Skruzdėlyno turgelio įkurėjas Julius Kazėnas, apie šį turgelį daugiau žino Kauno, Vilniaus, Panevėžio gyventojai nei patys ukmergiškiai. Tiesa, pastaruoju metu turgelyje jau jaučiamas pagyvėjimas ir tarp ukmergiškių. Pati idėja įkurti tokį turgelį kilo J.Kazėnui apsilankius Amerikoje. Ten žmonės arba patys vieni, arba kooperuodamiesi po kelis prekiauja įvairiais jau nereikalingais daiktais. „Pati Blusturgio idėja yra ne tik pirkti už konkrečią kainą, bet ir derėtis. Štai tuomet Amerikoje, kai už vieną statulėlę amerikietis paprašė 25 dolerių, po ilgų diskusijų galų gale nusiderėjo iki 1 dolerio,” – pasakojo J.Kazėnas. Grįžęs į Ukmergę, pats ėmėsi tokios idėjos ir Ukmergėje. Pradžioje Skruzdėlyno turgelis veikė Kauno g. 66, o persikėlus į Vasario 16-iosios g. 11, šioje vietoje jau gyvuoja 3 metus. Nelengva buvo įsikurti, pastatas buvo apleistas, tačiau bendruomenės nariai savo jėgomis sutvarkė ir išvalė lietvamzdžius, sudaužytus stiklus, sutrūkusį vandentiekį.
Pasak Juliaus Kazėno, prekiauti Blusturgyje gali kas nori, jokie mokesčiai už tai nerenkami. Tiesa, pageidautina, kad žmonės patys ir prekiautų. Taip yra saugiau jų pačių prekėms, o ir parduoti geriau pačiam prekės savininkui, kadangi pirkėjas gali derėtis. „Jei pasitikite mūsų bendruomenės nariais, galite tiesiog palikti daiktus. Pardavus prekę, apie tai įrašome specialiame žurnale, todėl žmogus visada atėjęs žinos kas yra parduota”, – pasakojo J.Kazėnas.
„Mūsų idėja buvo dalinti drabužius, avalynę kaip labdarą, tačiau žmonės pradėjo piktnaudžiauti. Pasiima nemokamai drabužių, avalynės ir paskui eina į turgų tais daiktais prekiauti. Todėl dabar daug ką, nors simboliškai, bet įkainavome,” – dėstė turgelio subtilybes J.Kazėnas.
Blusturgyje laukiami visi – nuo mažo vaiko iki garbingo amžiaus senolio. Čia galima rasti žaislų, kalendorių, žurnalų, nemažai knygų, įvairių buities rakandų, drabužių, avalynės, medžiagų siuviniams, dekoracijų įvairioms šventėms, kanceliarinių prekių, rankinių ir daug kitų daiktų. Daug ką galima įsigyti daug pigiau nei įprastose parduotuvėse, o juk galima ir derėtis. „Tiesa, atėję į Blusturgį nesitikėkite, kad viskas bus gražiai ir tvarkingai išdėliota kaip prekybos centruose. Tam čia ir yra Blusturgis, kad žmogus atėjęs naršo tarp daiktų, kol galų gale atranda tai, ko jam reikia. Nors turgelyje stengiamės viską rūšiuoti, tačiau atėjusiajam verta aplankyti visas patalpų kerteles, nes daug ką galima rasti net ten, kur atrodo neįmanoma to rasti.”, – kalbėjo J.Kazėnas.
Artimiausiu metu Ukmergės miesto bendruomenės tinklalapyje atsidarys ir elektroninė Blusturgio versija, kurioje bus galima virtualiai pasižvalgyti ką galima rasti turgelyje.
Blusturgis veikia šeštadienį, sekmadienį nuo 9-13 val.
Blusturgį rasite Vasario 16-osios g.11, Ukmergė
vilkmerge.lt