Pradinis Kultūra Renginiai Atostogos Veprių krateryje

Atostogos Veprių krateryje

2012
0

Susitikimai krateryje. Balandžio 10-14 d. į Veprius atvyko 40 stovyklautojų. Būsimi kraterio tyrėjai, susiskirstę į „Kometų“, „Krateristų“ ir „Kosmonautų“ būrius, penkias dienas tyrinėjo artimąją aplinką, gamtą. Dalyviams sunku buvo patikėti, kad Juros periode prieš 165 milijonus metų, kai šiose vietose žaliavo asiūkliai, paparčiai, ginkmedžiai ir plikasėkliai augalai, o po pievas ir miškus klaidžiojo dinozaurai, dabartinės Veprių seniūnijos teritorijoje nukrito 320 m diametro meteoritas ir išmušė daugiau kaip 550 metrų gylio ir 8 kilometrų skersmens kraterį. Tiesiogiai kraterio pamatyti negalima. Jis palaidotas po 250 metrų nuosėdų sluoksniu. Ištyrus geologų iškeltų gręžinių kernus pagal mineralus buvo nustatyta, kad čia yra meteorito krateris. Veprių kraterio teritorijoje įsikūrusi ir stovykla. Nuostabiu grožiu apdovanota apylinkių teritorija skatina visus keliauti pažintiniais takais ir ieškoti tik šiai vietovei būdingų gamtinių objektų ir jų paslapčių.

Miškų ir pušynų paslaptys. Žinodami, koks smagus būna pirmojo pažinimo džiaugsmas, žygius pradėjome orientaciniais-pažintiniais žaidimais. Keliaudami daugelis pirmą kartą stebėjo bundančias iš po žiemos miego šilagėles ir plukes, kitus stebino žydinčių žibučių gausa, raudonuojantys grybukai-puodukai – raudonoji plačiataurė, dar vadinami gegutės kojele. Beveik visi stovyklautojai prie ežero pirmą kartą išgirdo baubiant paukštį baublį. Mažesnieji ragavo kiškio kopūstų. Atvykęs į stovyklą svečias miškotvarkos inžinierius Ramūnas Jančiulevičius supažindino su miško augmenija, augalais, įtrauktais į Raudonąją knygą.
Ten kur teka upės ir upeliai. Kraterio teritorijoje trykšta daug šaltinių. Vandenys srovelėmis, upeliukais, per ežerus į upes teka link Nemuno, pasiekia Baltijos jūrą. Vaikai ieškojo tų šaltinių gijų, džiaugėsi pirmą kartą ragaudami ne bet kokio, o mineralinio vandens, trykštančio šalia Šventosios, stebėjo ir sėmė sraunaus Bečių šaltinio vandenį. Koks svarbus vanduo ir kaip jis pasiekia mūsų namus pasakojo viešnios iš UAB „Ukmergės vandenys“. Laboratorijos darbuotojos vaizdžiai pademonstravo vandens kelią pas vartotoją ir atgal į gamtą. Stovyklautojai susidomėję patys atliko vandens pavyzdžių tyrimą indikatoriais.
Nešti ir pamesti akmenys. Nuo seniausių laikų lietuvių tauta gyveno darnoje su gamta, todėl garbino ne tik augmeniją, bet ir lauko akmenis. Akmens energija kaupta ne vieną milijardą metų. Energijos apykaitos grandinė niekada nenutrūksta. Liečiant akmenį, jo spinduliuojama energija persiduoda žmogaus kūnui, ląstelėms ir audiniams, sukurdama nejuntamas vibracijas. Tyrėjų būriai aktyviai įsijungė į „Akmeninių lobių paiešką“. Aplankę beveik visus Vepriuose esančius akmenis, vaikai lobį rado po Juozapavos akmeniu. Žygyje į Bečius stovyklautojai apžiūrėjo akmenį su Vaiko pėdute.
Kraterio tyrėjai ir pėdsekiai. Po žygių dviračiais ir pėsčiomis po Veprių kraterio teritoriją stovyklautojų laukė šilti ir jaukūs namai. Artimą šilumą pajuto kiekvienas lankydamasis „Lukenskų namuose“. Čia dalyvaudami edukaciniame renginyje „Meno, gamtinių ir kalendorinių vaišių deriniai“ patyrėme artėjančių Šv.Velykų džiaugsmą. Stovyklautojai ieškojo paukščių lizdų, rinko kiaušinius. Rastus kiaušinius vėliau virė ir margino. Kol vieni mokėsi tradicinio lietuvių kiaušinių marginimo vašku, kiti minkė ir iš mielinės tešlos kepė Velykines bobeles. Performanso metu stovyklautojai grojo kartu su sodybos šeimininku Česlovu, patyrė neišsiritusio paukštelio būseną. Visi namo parsivežė po nuostabią Velykinę dovanėlę: margutį ir Velykinę bobelę. Dar vieną netikėtuką stovykloje vaikai pasigamino patys – želdynuką Oliziuką.
Gamta nelepino. Prisitaikydami prie nenuspėjamų orų visi sėkmingai keliavo, ugdė ištvermę ir valią. Daug gerų emocijų sukėlė „naktibaldų“ žygis. Laisvalaikiu vaikai žaidė stalo ir sportinius žaidimus, dalyvavo intelektualiuose turnyruose, netradicinėse žaidynėse.
Lūkesčiai, pirmąją stovyklavimo dieną papuošę Velykų medį, išsipildė su kaupu.
Pirmoji pavasario atostogų stovykla įvyko. Programai 30 proc. lėšų skyrė Švietimo mainų paramos fondo TAPK projektas, likusią dalį finansavo tėvai, rėmėjai. Programą įgyvendino Ukmergės švietimo centras, programos vadovė Aldona Rudokienė ir vadovų komanda: Jolita Palaimienė, Vida Ramanauskienė, Jonė Palaimaitė.

Veprių stovyklos informacija

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia