Atliktos rajono studijos

    980
    0

    baznycia2010 metais Ukmergės rajono savivaldybės administracija pagal priemonę „Regioninės plėtros tobulinimas, regionų plėtros planai ir savivaldybių (ilgalaikiai/trumpalaikiai) strateginiai plėtros planai“ pasirašė sutartį ir pradėjo įgyvendinti projektą „Ukmergės rajono trumpalaikis strateginis plėtros planas“ Nr. VP1-4.2-VRM-02-R-01-011. Projekto vertė – 250158 Lt, iš jų Europos socialinio fondo lėšos – 212634 Lt, Ukmergės rajono savivaldybės įnašas – 37524 Lt.

    Šio projekto tikslas – tobulinti strateginio planavimo procesą ir gerinti veiklos valdymą Ukmergės rajone, parengiant strateginio planavimo dokumentus.

    Projekto veiklų įgyvendinimo pradžia – 2009 m. liepos 1 dieną, pabaiga – 2011 m. sausio 29 d.

    Vykdant projektą atliktos rajono įvaizdžio formavimo, atsinaujinančių energijos rūšių panaudojimo, sveikatos ir socialinių paslaugų optimizavimo, sporto, jaunimo užimtumo ir kultūros studijos.

    Kaip atrodome sau ir kitiems

    Rajono savivaldybės užsakymu Ukmergės rajono įvaizdžio studiją atliko Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir vadybos fakulteto Marketingo katedros profesorė, socialinių (vadybos ir administravimo) mokslų daktarė Regina Virvilaitė kartu su doc. dr. Jūrate Banyte ir dr. Žaneta Piligrimiene.

    Tyrimo vykdytojos pateikė išvadas, kaip Ukmergės rajonas atsispindi šalies žiniasklaidoje, taip pat atliko esamo rajono įvaizdžio tyrimą ir nustatė jo formavimo prioritetus.

    Siekiant išsiaiškinti, kokia yra nuomonė apie Ukmergę, rajono išskirtinumą ir jo reprezentavimą, kokie turėtų būti svarbiausi įvaizdžio formavimo aspektai, buvo atlikta rajono bei šalies gyventojų apklausa.

    Kiekybiniam tyrimui atlikti naudotas apklausos metodas, sukurti trys originalūs autoriniai klausimynai, skirti Ukmergės rajono gyventojų, kitų Lietuvos rajonų gyventojų ir Ukmergės rajono verslo atstovų segmentams. Tyrimo metu buvo apklaustos trys respondentų imtys: Ukmergės krašto gyventojai (223), kitų Lietuvos rajonų gyventojai (171) ir Ukmergės rajono verslo atstovai (49). Bendrai apklausta 443 respondentai.

    Išvadose teigiama, kad atlikus lyginamąją Ukmergės rajono gyventojų, verslo atstovų ir kitų Lietuvos rajonų gyventojų apklausos rezultatų analizę, galima identifikuoti šiuos esminius suvokiamo Ukmergės rajono įvaizdžio aspektus: Ukmergė – tai Šventosios upė ir vieta, kur galima gyventi, patogi geografinė padėtis ir lietuviškumas kaip skiriamieji Ukmergės rajono bruožai. Esminė rajono stiprybė – patrauklumas verslui ir investicijoms, verslo situacija labiausiai sietina su UAB „Ukmergės duona“ gaminių pozicija rinkoje. Pažymėtina įspūdinga gamta, ypač upės, ir galimybė įrengti poilsio bei laisvalaikio zonas prie Šventosios upės. Ukmergės krašto kultūros ir paveldo savitumo suvokimas labiausiai sietinas su piliakalniais, legendomis apie juos bei dvarų gausa, o Ukmergės rajono organizacijų aktyvumas labiausiai asocijuojasi su jų dalyvavimu renginiuose Lietuvoje ir užsienyje bei žiniasklaida ir jos matomumu.

    Ukmergės rajono gyventojai ir verslo atstovai nurodė Ukmergę kaip „Lietuvos kryžkelę“, minėjo UAB „Ukmergės duona“, „piliakalnį“, „darbščius, nuoširdžius ir patikimus žmones“, „Deltuvos mūšį“. Taip pat vardintas dvarų bei senamiesčio vaidmuo, perkusijos festivalis.

    Kitų Lietuvos rajonų gyventojai Ukmergę apibūdino tokiais teiginiais: „miestas Aukštaitijoje“, „Vilkmergės alus“, „istorija, kultūra ir tradicijos“, „turizmas kaip stip-rybė“ bei „investicijos į turizmą“, tačiau dažniausiai buvo minimas „santechnikas iš Ukmergės“.

    Tyrėjai įvardijo Ukmergės rajono įvaizdžio formavimo stiprybes ir silpnybes.

    Jie akcentavo, kad kuriant Ukmergės rajono įvaizdį, aktualu panaudoti visus galimus įvaizdžio formavimo aspektus apimantį potencialą ir įvertinti jo ribotumus. Ukmergės rajono potencialas – strategiškai patogi geografinė padėtis verslo plėtrai, galimybė vystyti vandens turizmą, dvarai gali tapti turizmo ir kultūros traukos centrais, gerai išvystytas švietimo ir sporto sektorius. Bendradarbiavimas su partneriais užsienyje sudaro prielaidas pritraukti investicijas bei populiarinti Ukmergės kraštą.

    Studijos autoriai pažymi, jog būtina sukurti esminius Ukmergės rajono bruožus ir vertybes atspindintį identitetą, kaip būdą vieningai reprezentuoti rajoną krašto, Lietuvos ir užsienio auditorijoms bei suformuoti Ukmergės rajono įvaizdžio koncepciją Ukmergės krašto, Lietuvos bei užsienio auditorijoms ir numatyti komunikacijos priemones.

    Turime atsinaujinančių energijos išteklių

    Atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) panaudojimo Ukmergės rajone galimybių studiją rengė Kauno technologijos universiteto Šilumos ir atomo energetikos katedros docentas Kęstutis Buinevičius.

    Atsinaujinantys energijos ištekliai – tai gamtos ištekliai: vandens potencinė energija, saulės, vėjo, biomasės ir žemės gelmių šilumos (geoterminė) energija. AEI naudojimu grindžiama Lietuvos energetika galėtų būti veiksminga priemonė sprendžiant ne tik gamtos apsaugos problemas (pvz., šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetamo kiekio sumažinimą), bet ir aktualią šaliai problemą – užtikrinti energetinę nepriklausomybę.

    Lietuvoje esančių AEI rūšių ir jų kiekio gausa sudaro sąlygas pasiekti šiuos tikslus. Pagal biomasės potencialą, tenkantį vienam gyventojui, Lietuva užima antrąją vietą ES, o pagal tinkamumą gaminti biodegalus – pirmąją vietą ES. Tai rodo, jog Lietuva turi pakankamai atsinaujinančių energijos išteklių rezervų, kad galėtų ne tik įvykdyti savo įsipareigojimus ES, bet ir pasiekti, jog energijos, gautos naudojant AEI, dalis (iš bendro galutinio suvartotos energijos kiekio) padidėtų nuo 15 proc. 2005 m. iki 23 proc. 2020 m., o AEI dalis, sunaudojama visų rūšių transporto, sudarytų bent 10 proc., bet ir juos viršyti, taip padidindama šalies energetinį saugumą.

    Mūsų rajone buvo tiriama, kaip tenkinami energijos poreikiai pagal kuro rūšį bei kiek energijos sunaudoja gyventojai, visuomeninės įstaigos, verslo įmonės.

    Tyrėjai nustatė, kad Ukmergės rajone gyvenamasis fondas sudaro 1308000 kv. m naudingo ploto, atitinkamai mieste – 686000 kv. m, kaime – 622000 kv. m. Iš viso yra 19395 butai: 19061 – privatūs, 334 – valstybiniai. Vienam gyventojui vidutiniškai tenka 28,9 kv. m naudingo ploto. Atitinkamai mieste – 25,1 kv. m, kaime – 34,6 kv. m.

    Atlikus Ukmergės rajono atsinaujinančių energijos išteklių potencialo ir naudojimo galimybių įvertinimą, konstatuota, kad mūsų rajone yra pakankamai gerai išvystytas centralizuoto šilumos tiekimo tinklas. Dėl to galima koncentruoti atsinaujinančio išteklio – biokuro, panaudojimą. Kadangi Ukmergės mieste biokuras šiuo metu visai nenaudojamas, pirmasis įrengtas biokuro katilas bus gerai išnaudojamas, dėl to pagerės investicijų atsiperkamumas.

    Vietiniai biokuro – medienos – ištekliai yra pakankami.

    Taip pat yra potencialios galimybės kurui naudoti šiaudus, tačiau kol kas tai nedaroma. Rajone neišnaudoti ir žemės plotai auginti energetinius augalus.

    Nustatyta, kad Ukmergės rajone yra techninis potencialas prijungti elektrą generuojančias galias.

    Studijos autorius nurodė, kad įgyvendinant atsinaujinančių energijos išteklių projektus susiduriama su įvairių administracinių procedūrų kliūtimis: tai projektų planavimo procedūros sudėtingumas, kliūtys gauti įvairius leidimus, ilgos administracinės procedūros, trunkančios 1-2 metus, daugybė apribojimų plėsti hidroelektrinių statybą – nuo aplinkosauginių iki prijungimo prie elektros tinklų.

    Saulės energijos panaudojimo galimybės Ukmergės rajone nėra palankios dėl mažesnės Saulės spinduliavimo trukmės.

    Studijos išvadose teigiama, kad brangstant importuojamam kurui, biokuro panaudojimas leid˛ia atpiginti šilumos energijos gamybą, didėja kitų AEI konkurencinės galimybės. Yra nepanaudoti medienos, šiaudų išteklių rezervai, kuriais galima patenkinti didelę dalį Ukmergės rajono šilumos poreikių.

    AEI panaudojimas gali padidinti gyventojų užimtumą, sukurti naujų darbo vietų ir taip sumažinti socialines problemas.

    Gyventojų sveikata ir socialinės paslaugos

    Plėtojant sveikatos ir socialines paslaugas, labai svarbu užtikrinti pažeidžiamų gyventojų grupių poreikius, mažinti socialinę atskirtį ir didinti teikiamų paslaugų prieinamumą kaimo vietovių gyventojams. Siekiant šio tikslo, 2010 m. parengta Ukmergės rajono savivaldybės sveikatos ir socialinių paslaugų optimizavimo iki 2015 m. studija.

    Studiją parengė Lietuvos sveikatos universiteto Profilaktinės medicinos katedros dėstytojas ir UAB “E-Sveikata” projektų vadovas Marius Strička bei UAB “Lyderio akademija” projektų vadovė Laura Šėrytė, aktyviai bendradarbiaudami su sveikatos ir socialines paslaugas teikiančių savivaldybės institucijų bei rajone veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovais.

    Šios studijos metu savivaldybėje atlikta sveikatos ir socialines paslaugas teikiančių viešųjų įstaigų veiklos analizė, paslaugų teikimo problemos ir jų plėtros galimybės aptartos su ekspertais diskusijų metu.

    Siekiant įvertinti sveikatos ir socialinių paslaugų poreikį tarp savivaldybės gyventojų, atlikti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo (apklausta 700 gyventojų) bei socialinių paslaugų gavėjų (apklausta 400 gyventojų) tyrimai.

    Tyrėjai pažymi, kad Ukmergės rajono savivaldybėje sveikatos ir socialinių paslaugų infrastruktūra nuolat plėtojama. Ukmergės rajono asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų tinklas, vertinant paslaugų prieinamumo požiūriu, yra vienas geriausių šalyje. Savivaldybėje vykdoma nuosekli socialinių paslaugų plėtra per socialinių darbuotojų tinklą seniūnijose, savivaldybės įsteigtą Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centrą bei nevyriausybines organizacijas. Savivaldybės biudžeto asignavimai skirti socialinėms paslaugoms teikti per šešerius metus išaugo net šešis kartus.

    Nepaisant intensyvios ir nuoseklios sveikatos ir socialinių paslaugų plėtros, savivaldybėje stebimi gana ryškūs paslaugų prieinamumo netolygumai, ypač tarp Ukmergės miesto ir kaimo vietovių gyventojų. Absoliuti dauguma gydymo įstaigų, vaistinių veikia Ukmergės mieste. Kaimo gyventojams neteikiamos socialinės pagalbos namuose paslaugos, o kaimo vietovių bendruomenės sveikatos punktai veikia neefektyviai. Savivaldybėje visiškai neteikiamos slaugos paslaugos namuose, bendruomenės ir vaikų dienos centrai veikia tik keliose seniūnijose, nėra nakvynės namų ar laikino apgyvendinimo įstaigos socialinės rizikos ir kitiems asmenims.

    Studijos autoriai pateikė Ukmergės rajono savivaldybės sveikatos ir socialinių paslaugų optimizavimo 2011–2015 metų priemonių planą. Jame nurodyti uždaviniai, priemonės, pasiekimo indikatoriai, atsakingi vykdytojai ir įvykdymo terminai.

    Tikimasi, kad ši studija leis plėtoti esamas ir kurti naujas kokybiškas ir prieinamas sveikatos priežiūros ir socialines paslaugas visoms Ukmergės rajono savivaldybės gyventojų grupėms, kurios užtikrins savivaldybės ekonominės raidos stabilumą, visuomenės socialinį saugumą bei aukštą gyvenimo kokybę.

    Parengtas studijas galima rasti Ukmergės savivaldybės tinklapyje www.ukmerge.lt

    vilkmerge.lt archyvo nuotr.

     

    Ukmergės rajono įvaizdžio formavimas {pdf=http://www.ukmerge.lt/EasyAdmin/sys/files/ukmerges%20ivaizdzio%20planas.pdf|500|300}

    Atsinaujinančių energijos rūšių panaudojimo studijos {pdf=http://www.ukmerge.lt/EasyAdmin/sys/files/atsinaujinanciu%20energijos%20istekliu%20studija.pdf|500|300}

    Sveikatos ir socialinių paslaugų optimizavimo studijos

    {pdf=http://www.ukmerge.lt/EasyAdmin/sys/files/ukmerge%20%20sveikatos%20ir%20socialiniu%20paslaugu%20optimizavimas.pdf|500|300}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia