Lapkričio 24 d. savivaldybės meras Rolandas Janickas ir Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorė Sigita Bakanauskienė dalyvavo savivaldybių merų ir socialinius klausimus sprendžiančių savivaldybių darbuotojų susitikime „Savivaldybių ir NVO vaidmuo teikiant kompleksines paslaugas šeimai motyvuojant vyresnio amžiaus asmenis dalyvauti darbo rinkoje ir skatinti savanorišką veiklą.“
Susitikimą organizavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri rengia Kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai 2016-2020 m/ veiksmų plano projektą. Šiuo planu siekiama plėtoti paslaugas šeimai, mažinti socialinę atskirtį, gerinti integraciją į darbo rinką, prisidėti prie geresnio šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimo. Taip pat 2015 m. spalio 20 d. įsakymu buvo patvirtintas Vyresnio amžiaus asmenų motyvavimo ir saviraiškos veiklos skatinimo 2016-2020 m. veiklos planas, skirtas skatinti vyresnių nei 54 metų amžiaus asmenų savanorystę ir aktyvesnį dalyvavimą darbo rinkoje.
Antradienį vykusiame susitikime minėti planai buvo pristatyti savivaldybių atstovams. Būtent savivaldybėms ir nevyriausybinėms organizacijoms numatomas pagrindinis vaidmuo įgyvendinant planuose numatytas priemones.
Įgyvendinant Kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai 2016-2020 m. veiksmų planą, siūloma kompleksiškai šeimai teikti ir finansuoti pozityvios tėvystės, socialinių įgūdžių mokymus, įgūdžių ugdymą ir palaikymą, psichosocialinę ir intensyvią krizių pagalbą, sociokultūrines, vaikų priežiūros, kvalifikacijos tobulinimo ir supervivizijų, mediacijos, pavėžėjimo paslaugas. Manoma, kad šių paslaugų teikimas turėtų sumažinti šeimų krizes dėl vaikų auklėjimo, skyrybų, šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimo, netekčių, negalios ir kitų socialinės rizikos veiksnių, kuriems mažinti šeimoms reikalinga įvairiapusė pagalba.
Veiksmų plane numatytas veiklas planuojama finansuoti Europos Sąjungos fondų lėšomis; projektų pareiškėjai ir vykdytojai galėtų būti savivaldybių administracijos, kurios paslaugas organizuos ir teiks bendradarbiaudamos su nevyriausybinėmis organizacijomis.Šiai visapusiškai pagalbai šeimai teikti 2016-202 m. numatyta apie 21 mln. eurų iš ES fondų ir valstybės biudžeto. Įgyvendinant projektus, lėšos būtų skirstomos atsižvelgiant į savivaldybės gyventojų skaičių.
Susitikimo dalyviai išsakė nuomones dėl paslaugų sąrašo, dėl paslaugų poreikio nustatymo kriterijų, savivaldos ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo mechanizmų, paslaugų pasiskirstymo ir kitais klausimais.
Dalia Ivaškevičienė, Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė
ukmerge.lt