
Nuo balandžio iki birželio pradžios Ukmergėje vyko projektas „Mūsų miesto pulsas šiuolaikinio šokio ritmu“, kvietęs miesto gyventojus ir svečius pažvelgti į pažįstamas erdves naujai – per judesį, meną, istoriją ir bendruomenines patirtis. Šiuolaikinio šokio spektakliai, istorinė ekskursija, konferencija bei interaktyvus pasirodymas tapo gyvu dialogu tarp miesto erdvių, kultūros ir žmonių.
„New Baltic Dance“ programa mieste
Projektą pradėjo Tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „New Baltic Dance“ programos spektaklis „Oblicus“, kurį pristatė menininkų duetas „IevaKrish“ ir nepriklausoma šokio organizacija „Tuvumi“ iš Latvijos. Kūrinys žiūrovus pakvietė į jautrią ir intymią kelionę po dviejų žmonių santykio teritoriją, tyrinėdamas jančią artumo, pažeidžiamumo bei noro būti kartu neprarandant savęs temas.

Ukmergės kultūros centro ilgametė partnerystė su „New Baltic Dance“ festivaliu supažindina Ukmergės publiką su profesionaliais tarptautinės programos spektakliais ir leidžia būti šiuolaikinio šokio pasaulio aktualijų dalimi.
Meninis pasivaikščiojimas senamiesčio gatvėmis
Gegužę Ukmergės senamiestis virto netikėta teatro scena. Šeiko šokio teatro spektaklis–istorinė ekskursija „Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“ pakvietė miestą atrasti kitaip – per istoriją, judesį ir gyvą santykį su urbanistine aplinka.

Karalienės Luizės istorijos įkvėptas pasakojimas žiūrovus vedė Ukmergės gatvėmis, kur susiliejo Klaipėdos dvasia, miesto architektūra ir šiuolaikinė meninė raiška. Spektaklio metu miesto erdvės tapo neatsiejama kūrinio dalimi, o žiūrovai – aktyviais šios istorijos dalyviais.
Ypatingą atmosferą kūrė ne tik šokėjai, bet ir vietos bendruomenė. Savo kiemus atvėrę senamiesčio gyventojai, šokėjus į dangų pakėlę partneriai, kantriai miesto ritmą pristabdę vairuotojai bei smalsūs praeiviai tapo neplanuotais, tačiau svarbiais šio meninio pasakojimo dalyviais. Spektaklis dar kartą priminė, kad kultūra gali netikėtai įsilieti į kasdienybę ir atverti naujus santykio su miestu būdus.
Miesto identiteto paieškos
Projekto metu surengta konferencija „Miesto ritmai: kultūra, erdvė ir bendruomenė“ subūrė kultūros vadybininkus, kūrėjus bei nevyriausybinių organizacijų atstovus iš visos Lietuvos. Į Ukmergę atvyko dalyviai iš Širvintų, Kauno rajono, Utenos, Jonavos, Marijampolės ir Pasvalio.
Renginyje buvo nagrinėjama, kaip kultūriniai renginiai ir meninės intervencijos miesto erdvėse gali keisti miesto patyrimą, stiprinti bendruomenes bei formuoti vietos identitetą. LR kultūros ministrės patarėja Lina Baublienė akcentavo kultūros paveldo svarbą, pabrėždama, kad tiek istoriniai pastatai, tiek tradicijos yra mūsų ištekliai, atsakomybė ir galimybė.

Apie komunikacijos vaidmenį kultūros sektoriuje kalbėjo Ukmergės kultūros centro kultūrinės veiklos komunikacijos specialistė Gustina Kaupaitytė. Urbanistinio šokio teatro „Low Air“ įkūrėjai Airida Gudaitė-Žakevičienė ir Laurynas Žakevičius pristatė projektą „Miestas kaip kūnas“, skirtą Tarptautinei šokio dienai. Pasak kūrėjų, šokis tampa gyvu dialogu tarp miesto, erdvės ir žmogaus, o žmogaus kūnas – savotišku patirčių archyvu, saugančiu kolektyvinę atmintį.
Miesto antropologė dr. Jekaterina Lavrinec konferencijos dalyvius supažindino su miestų kultūros evoliucijos procesais, o antroje renginio dalyje pakvietė į patyriminę žaidybinę ekskursiją po Ukmergę. Dalyviai miestą tyrinėjo pasitelkdami stebėsenos, kūrybiškumo ir refleksijos metodus.
Senoji sinagoga atvėrė duris kultūrai
Projektą vainikavo šiuolaikinio šokio trupės „Nuepiko“ interaktyvus spektaklis „4 Viktorai“, pristatytas išskirtinėje erdvėje – buvusioje Ukmergės sinagogoje, šiandien veikiančiame sporto centre. Renginys sulaukė gausaus susidomėjimo, o žiūrovų minioje, pirmoje eilėje spektaklį stebėjo ir jau dažnas Ukmergės kultūrinių renginių lankytojas – šuo Rokis.

„4 Viktorai“ spektaklio ašis – olimpinių žaidynių tema, tačiau kūrėjai į ją pažvelgė netikėtu kampu. Vietoje pasakojimo apie įprastą konkurenciją ir kovą dėl pergalės žiūrovai buvo pakviesti tyrinėti olimpinių žaidynių mitologiją, kūrybiškumo svarbą ir platesnę pergalės sampratą.
Ypatingą reikšmę renginiui suteikė ir glaudus bendradarbiavimas su Ukmergės sporto centru. Sporto centro bendruomenė ne tik svetingai priėmė menininkus, bet ir leido įprastą tatamio dangą pakeisti profesionalia šokio danga. Tai buvo bene pirmasis kartas Ukmergėje, kai šiuolaikinio šokio renginys subūrė tiek daug sporto pasaulio žmonių, atverdamas naujas kultūros ir sporto bendradarbiavimo galimybes.
Kvietimas tęsti miesto kultūrinį ritmą
Per kelerius metus projektas „Mūsų miesto pulsas šiuolaikinio šokio ritmu“ tapo svarbia Ukmergės kultūrinio gyvenimo dalimi, prisidedančia prie profesionalaus meno sklaidos regione. Organizatoriai pastebi, jog kasmet renginiai sulaukia vis didesnio susidomėjimo, o žiūrovai drąsiau leidžiasi į neįprastas kultūrines keliones – nuo šokio spektaklių miesto gatvėse iki pasirodymų sporto erdvėse ar diskusijų apie miesto identitetą.
Renginiai taip pat atskleidė kultūrinio paveldo potencialą ir pritaikomumą įvairaus tipo renginiams. Ne vienas projekto dalyvis ir svečias menininkas pastebėjo, kad Ukmergėje jaučiamas išskirtinis bendruomenės smalsumas, įsitraukimas ir atvirumas šiuolaikiniam menui.
Organizatorius: Ukmergės kultūros centras
Projektą „Mūsų miesto pulsas šiuolaikinio šokio ritmu“ finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Ukmergės rajono savivaldybė
Partneriai: Lietuvos šokio informacijos centras, Šiuolaikinio šokio tinklas Europoje AEROWAVES, NEW BALTIC DANCE, Šeiko šokio teatras, Nuepiko šokio trupė, Urbanistinis šokio teatras LOWAIR, Laimikis.lt miesto žaidimai ir tyrimai, Ukmergės Vlado Šlaito Viešoji biblioteka, Ukmergės kraštotyros muziejus, Ukmergės sporto centras, Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvas, Structum ir 370 žurnalai
Informaciniai rėmėjai: Gimtoji žemė ir Ukmergės žinios
Projekto nuotraukų autorės: Toma Samuolė ir Ingrida Pociūtė



