Apie padangų tvarkymą

    0

    trr

    Kasmet į mūsų šalį įvežama apie 12 tūkst. tonų naujų ir naudotų padangų. Kadangi beveik 15 metų niekas rimtai neužsiėmė naudotų padangų utilizacija, padangos mėtosi pakelėse, miškuose, paežerėse, vandens telkinių dugne, krūvos stūkso kai kurių įmonių teritorijose.

    Didelės padangų sankaupos – nesaugus jų kaupimo būdas. Tuo įsitikinta ne kartą.

    Kasmet, atšilus orams, tonos senų padangų nugula miškuose, pakelėse, sąvartynuose, mat žmonės, suskubę jas keisti, ne visada galvoja apie ekologiją. Vieni mano, kad padangas utilizuoti brangu, kiti – dėl mažų kiekių tiesiog nesuka sau galvos – palieka bet kur, įsitikinę, kad išvengs atsakomybės. Alternatyvų tausoti gamtą randasi vis daugiau – vežėjai kur kas aktyviau pristato naudotas padangas surinkėjams ir perdirbėjams, o pastarieji irgi naudojasi šių ekologinių iniciatyvų privalumais: gamyklose senos padangos naudojamos kaip alternatyvus kuras.

    Atliekų tvarkymo srityje taikomas principas „teršėjas moka“, kuris reiškia, kad atliekų tvarkymo išlaidas turi apmokėti padangų atliekų turėtojas ir (ar) padangų gamintojas ar importuotojas.

    Padangų gamintojai ir importuotojai padangų atliekas gali tvarkyti individualiai, sutartiniais pagrindais pavesti tvarkyti tokias atliekas tvarkančioms įmonėms, įsteigti organizacijas ir joms pavesti diegti savivaldybės organizuojamą komunalinių atliekų tvarkymo sistemą papildančias atliekų surinkimo sistemas.

    Visi padangų gamintojai ir importuotojai privalo registruotis, vesti į vidaus apskaitą ir teikti ataskaitas.

    Padangų, kaip ir kitų atliekų, surinkimą ir tvarkymą reglamentuoja atliekų tvarkymo įstatymas ir atliekų tvarkymo taisyklės. Atliekas gali surinkinėti ir tvarkyti tik tos įmonės, kurios yra įsiregistravusios viešai skelbiamame atliekas tvarkančių įmonių registre.

    Mokesčius padangų gamintojai ir importuotojai privalo mokėti vadovaujantis mokesčio už aplinkos teršimą įstatymu.

    Mokesčiai mokami už naujas, restauruotas ir naudotas padangas, sveriančias daugiau kaip3 kg. Gamintojai ir importuotojai atleidžiami nuo mokesčio už aplinkos teršimą padangų atliekomis už visą padangų kiekį, jei įvykdo Vyriausybės nustatytas padangų atliekų naudojimo ir (ar) perdirbimo užduotis ir Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka pateikia dokumentus, patvirtinančius šių padangų atliekų pakartotinai panaudotą arba perdirbtą ar panaudotą energijai gauti kiekį.

    Pagal administracinių teisės pažeidimų kodeksą už netinkamą atsikratymą padangomis užtraukia įspėjimą, baudą piliečiams nuo vieno šimto iki dviejų šimtų litų ir baudą pareigūnams – nuo trijų šimtų iki šešių šimtų litų.

    Jeigu padangomis buvo atsikratyta vandenviečių ir mineralinių šaltinių sanitarinėse apsaugos zonose, rezervatuose, nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, draustiniuose, saugomų gamtos ir kultūros paveldo objektų teritorijose bei jų apsaugos zonose, rekreacinėse teritorijose, kurortų apsaugos zonose, išžvalgytų naudingųjų iškasenų ir požeminių vandens telkinių plotuose, oro uostų, magistralinių dujotiekių ir naftotiekių vamzdynų bei jų įrenginių, hidrometeorologijos stočių apsaugos zonose, Šiaurės Lietuvos intensyvaus karsto zonoje, šaltiniuotose vietose ir pelkėse, geležinkelių ir valstybinės reikšmės automobilių kelių pakelių juostose ir sanitarinėse apsaugos zonose, užtraukia baudą piliečiams nuo dviejų šimtų iki keturių šimtų litų ir pareigūnams – nuo keturių šimtų iki aštuonių šimtų litų.

    Gyventojai stambiagabaričių atliekų aikštelėse nemokamai gali priduoti 4 vienetus lengvųjų automobilių padangų (susitarimo atveju leidžiama nemokamai atiduoti ir daugiau, pavyzdžiui, vienas asmuo gali atiduoti ir šeimos narių padangas).

    Priimti naudotas padangas iš jas pasikeisti atvažiavusių vairuotojų privalo automobilių servisai. Už tai, kad surinktas padangas autoserviso darbuotojai nuveš į utilizuoti skirtas aikšteles, mokėti turi vairuotojas. Mokestį nustato patys servisai. Už kiekvieną naudotą padangą imama nuo 2 iki 15 litų.

    Pradėjus veikti stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelei Gerseniškių g. 5 g. gyventojai nemokamai galės pristatyti 4-5 padangas.

    Šiais metais iš įvairių Ukmergės rajono vietų surinkta ir utilizuota 168,42 tonos padangų, paskelbtas konkursas dar 100 tonų padangų sutvarkymui.

    Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus informacija

    ukmerge.lt

    www.sxc.hu nuotr.

     

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia