„Stogo keitimas – neatidėliotinų darbų sąraše. Juk savo ir vaikų sveikata turime pasirūpinti kuo greičiau. Žinome, kad asbestas kenksmingas. Būtų neprotinga nepasinaudoti parama“, – teigė Deltuvos seniūnijoje gyvenanti Genovaitė Sakalauskienė. Ji, kaip ir daugybė kitų Ukmergės krašto gyventojų, sausio pabaigoje dalyvavo Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Ukmergėje surengtame informaciniame seminare apie asbestinių stogų dangos keitimo programą.
Renginys vyko Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito bibliotekoje, į jį susirinko ir salę perpildė stogus keisti ketinantys krašto gyventojai, seniūnijų, savivaldybių atstovai. Dalyvavo ŽŪM ir Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos specialistai. Krašto gyventojams buvo išsamiai pristatytos Europos Sąjungos paramos sąlygos.
Dangą keisti planavo
Į seminarą atvykusi Genovaitė Sakalauskienė tikino, kad dėl dalyvavimo asbestinių stogų keitimo programoje dvejonių nėra. Tuo labiau, kad ji su šeima stogą keisti planavo jau anksčiau.
Artimiausiomis dienomis Deltuvos seniūnijos gyventoja ketina Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos teikti paraišką. Parama reikalinga 274 kvadratinių metrų ploto asbestiniam stogui keisti.
G. Sakalauskienė prasitarė, kad surengtas informacinis seminaras yra labai naudingas. Jo metu paraiškas ketinantys teikti gyventojai galėjo išsiaiškinti jiems klausimus keliančius taisyklių aspektus bei dokumentų pildymo tvarką.
Moteris tikino, jog jai pačiai buvę neaišku, ar galima naudojantis parama stogą dengti danga, neįtraukta į žemės ūkio ministro patvirtintų tinkamų finansuoti didžiausių įkainių sąrašą. Seminaro metu buvo paaiškinta, kad kliūčių tam nėra. Norintieji asbestinę stogo dangą pakeisti danga, kurios nėra didžiausiųjų įkainių sąraše, turės atlikti pirkimų procedūras, kaip tai numatyta Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemones prekių, paslaugų ar darbų pirkimų taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. 3D-150 (žr. akt. redakciją).
Paaiškino taisykles
ŽŪM Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos skyriaus vyriausioji specialistė Inga Venciulytė informavo, kad jau įsibėgėja paramos paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos trečiosios krypties priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ surinkimas. Anot specialistės, nuo sausio 16 dienos vyksta paraiškų priėmimas, kuris tęsis iki kovo 30 dienos.
Seminaro metu buvo išdėstytos pagrindinės asbestinių stogų dangos keitimo programos taisyklės, kuriomis vadovaujantis galima pasinaudoti Europos Sąjungos parama.
ŽŪM atstovė priminė susirinkusiesiems, kad projektas bus įgyvendinamas tik kaimo vietovėse – kaimuose, miesteliuose ar miestuose, kuriuose yra ne daugiau kaip 6 tūkst. gyventojų. Dėl paramos gali kreiptis ne tik vienbučių, bet ir kaimo vietovių dvibučių bei daugiabučių gyvenamųjų namų savininkai ir gyventojai. Savivaldybių centruose ir sodo bendrijose esančių gyvenamųjų namų savininkai šioje programoje negali dalyvauti.
Pabrėžta, kad pareiškėjas turėtų būti penkis pastaruosius metus gyvenamąją vietą deklaravęs minėtoje kaimiškoje vietovėje.
Didžiausia paramos suma vienam stogo keitimo projektui yra 10 tūkstančių litų. Programos dalyviams bus kompensuojama iki 50 procentų tinkamų finansuoti išlaidų. Paramą gyventojai gaus tik įgyvendinę projektą.
Asbestinių stogų dangos keitimui iš programos skirta 60 mln. litų, jeigu bus surinkta daugiau paraiškų nei už šią sumą, paraiškos bus vertinamos atsižvelgiant į pirmumo kriterijus. Tokius, kaip pareiškėjas nėra gavęs ES investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai (pagal BPD ir Programą); pareiškėjas yra kaimo gyventojas, turintis daugiavaikę šeimą; kaimo gyventojas, turintis mažamečių ir (arba) kaimo mokyklą lankančių vaikų; pareiškėjas vykdo ekonominę ir (ar) profesinę veiklą kaimo vietovėje ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paraiškos pateikimo; pareiškėjas grįžęs iš emigracijos.
Gyventojai turėjo klausimų
Seminaro metu rajono gyventojai pasinaudojo proga gauti tikslius paaiškinimus jiems rūpimais klausimais.
Žmonės teiravosi, kokių dokumentų reikia, jei nekilnojamasis turtas – bendra sutuoktinių nuosavybė. Buvo atsakyta, kad, tokiu atveju, pakanka laisva forma parašyto sutuoktinio sutikimo, notaro patvirtinimas nėra reikalingas. Tačiau jei, pavyzdžiui, teikti paraišką vaikus įgalioja tėvai, tuomet įgaliojimą turi patvirtinti notaras.
Domėtasi, kaip pareiškėjo atliekamų darbų eigą tikrinantys specialistai reaguos, jei pašalinto asbestinio šiferio kiekis bus mažesnis nei nauja danga apdengto stogo plotas. Gyventojams atsakyta, kad tokių situacijų padės išvengti su paraiška teikiamas paprastojo remonto aprašas. Jį gali sudaryti architektas arba statybos inžinierius. Anot I. Venciulytės, paprastojo remonto aprašas gyventojams iš didesnių vietovių, turinčių nuo 3 iki 6 tūkst. žmonių yra privalomas, be to, jį turės patvirtinti tam įgaliotas atsakingas valstybės tarnautojas.
Seminaro vedėjai atkreipė gyventojų dėmesį į tai, kad asbesto medžiagų turinčios dangos inventorizacijos aprašas ir pažyma apie utilizuoti išvežto šiferio kiekį reikalingi tam, kad parama nebūtų suteikiama piktnaudžiaujant. Anot pranešėjos, taip užkertamas kelias parama pasinaudoti, o seną pavojingą asbestinę dangą panaudoti kokiam pastatui uždengti.
Tinkamos finansuoti išlaidos
Ukmergės rajono gyventojai, jau pateikę ar ketinantys teikti paramos paraiškas, teiravosi, kada patartina pradėti pirkti naujas stogo dengimui reikalingas medžiagas. Seminaro metu jie sužinojo, kad iki paraiškos pateikimo datos įsigytos medžiagos remiamos nebus. Medžiagas galima pradėti pirkti iš karto pateikus paraišką. Tačiau tik sulaukus teigiamo agentūros vertinimo, gyventojas bus tikras, kad pusė jo, tinkamomis finansuoti pripažintų išlaidų bus kompensuota.
I. Venciulytė priminė, jog tinkamos finansuoti išlaidos yra asbestinės stogo dangos transportavimo iki utilizavimo vietos, jos utilizavimo, naujų statybinių medžiagų, tokių kaip izoliacinis sluoksnis, stogo danga, kraigas, vėjalentės, karnizai – laštakai, lietaus nuvedimo sistemos, sniego užtvaros įsigijimo ir projekto viešinimo išlaidos.
Daugiau informacijos apie asbestinių stogų dangos keitimo programą galima rasti Žemės ūkio ministerijos tinklapyje www.zum.lt
ukmerge.lt
vilkmerge.lt archyvo nuotr.