
Nominantus sveikino premjeras ir ministras
„Kaimo spinduliais vadinti pačius aktyviausius, labiausiai žemės ūkio srityje ir bendruomeninėje veikloje nusipelniusius žmones, mano giliu įsitikinimu, pats geriausias jų darbo apibūdinimas ir įvertinimas. Mat spinduliai neša ne tik šviesą, bet ir simbolizuoja stiprybę, gėrį, – kreipdamasis į kaimo spindulio nominantus sakė Vyriausybės vadovas A. Kubilius. – Nors esu gimęs Vilniuje, patys gražiausi ir šilčiausi mano vaikystės prisiminimai ir šiandien siejasi su Biržų kraštu, kur prabėgo mano vaikystės vasaros. Taigi turbūt vienaip ar kitaip, visi mes esame susieti su kaimu. Sveikindamas šiuos kaimo spindulius, linkiu, kad jų skleidžiama šviesa apšviestų kuo daugiau ne tik kaimo, bet ir visos šalies gyventojų. Remiantis man gerai žinomais fizikos dėsniais, spinduliai traukia kitus spindulius. Tad linkiu, kad Jūsų pavyzdžio vedami, mūsų šalyje sušvistų trys milijonai spindulių“.
„Šiemet švenčiame Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmetį. Laisvę mes iškovojome visi kartu – ūkininkai buvo vieni pirmųjų, kurie prašė jiems grąžinti žemę. Per šiuos dvidešimt metų žemdirbiai įrodė, kad moka šeimininkauti savo ūkiuose: praėjusiais metais prikultas rekordinis grūdų derlius, o sunkmetį išgyvenančią šalies ekonomiką kėlė būtent žemės ūkio bendrojo vidaus produkto didėjimas. Kokia mūsų šalis būtų be kaimo šviesuolių – stiprių ir modernių ūkininkų, bendrovių, aktyvių bendruomenių ir pasišventusių dvasiškių? Šį šventė yra puiki proga visų pirma žemai nusilenkti žemdirbiams ir padėkoti, kad Lietuva taip gražiai ir ūkiškai tvarkoma”, – kreipdamasis į susirinkusiuosius ir lenkdamas galvą prieš visus „Lietuvos kaimo spindulio“ nominantus sakė K. Starkevičius.
Vienuolikai laureatų – balti, pavasarį nešantys angelai
Nominacijos „Iš kartos į kartą – šeimos ūkio tradicijų puoselėtojams“ nugalėtoju tapo jaunasis ūkininkas iš Anykščių r. Tomas Baravykas. Prieš penkis metus pradėjęs ūkininkauti šios nominacijos nugalėtojas visoje šalyje gerai žinomas dėl jo ūkyje gardžiai rauginamų net dešimt rūšių daržovių.
„Kaimo knygnešio“ nominacija balsų dauguma atiteko patriotinės spaudos platintojui ir dešimt metų sovietmečiu veikusios pogrindinės spaustuvės savininkui Vytautui Andziuliui. (Domeikava, Kauno r.).
„Tautinio paveldo puoselėtojo“ nominacijos nugalėtoju išrinktas Romas Norkūnas (Varėnos r.), šalyje garsėjantis ne tik kaip drevinės bitininkystės žinovas, bet ir pagal senąsias kaimo tradicijas puoselėjantis savo ūkį.
„Kaimo dvasininko“ nominacijoje pretendentų būta du. Už gebėjimą suprasti, išgirsti parapijiečių rūpesčius ir džiaugsmus lyderiu išrinktas Babriškių (Varėnos r.) kaimo klebonas Pranciškus Čivilis.
Už gebėjimą įrodyti, kad kaime svarbus ne tik žemės ūkis, bet ir čia gyvenančios bendruomenės, mokėjimą jas burtis draugėn, raginti bendruomenes imtis darbų, „Kaimo bendruomenės lyderio“ nominacijos laureate tapo dešimtmetį su kaimo bendruomenėmis dirbanti Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė.
„Europietiškiausiu ūkininku“ pripažintas Vincentas Macijauskas (Raseinių r.), apie 750 ha dirbantis ūkio savininkas, ne kartą pasinaudojęs ES parama modernizuojant ūkį, čia rengiantis seminarus ir mokymus. „Būčiau tiesiog laimingas, turėdamas tokį giminaitį“, – atviravo viceministras Aušrys Macijauskas, spausdamas ranką nugalėtojui – bendrapavardžiui.
Nominacijos „Kaimo šviesuolių šeima“ laureatais išrinkti ir apdovanoti penkiasdešimt penkerius metus drauge kuriantys Žagarės istoriją Romualda ir Vytautas Vaitkai (Joniškio r.), teigiantys, kad visi pasaulio keliai veda … į jų gimtąją Žagarę.
Už sveikos gyvensenos propagavimą, puoselėjamą ekologinę sodininkystę „Žaliojo ūkininko – ekologinio ūkio puoselėtojo“ nominacijos prizas atiteko Vytautui Nefui (Panevėžio r.).
Kaimo spindulių „Pažangaus ūkininko“ nominaciją pelnė Vanda ir Edvardas Kęsminai (Plungės r.). Šie septyniasdešimtmečiai pieno gamybos ūkio šeimininkai tartum pats tikriausias liudijimas kiekvienam, kad amžius – ne riba naujovėms ir pažangai. Būtent šiame ūkyje lietuviškos karvutes imtos melžti pirmaisiais į Lietuvą atkeliavusiais melžimo robotais.
Praėjusių metų „Žemės ūkio verslo lyderiu“ pripažinta UAB „Luksnėnų sodai“ direktorė Elena Žilinskienė. Nuo 1992 m. bendrovėje dirbanti Elena, išugdžiusi ne vieną dešimtį jaunųjų sodininkų, scenoje juokavo, kad dirba itin reikšmingoje srityje: “…juk obuolys ir pasaulį į nuodėmę įstūmė“.
Nominacijos „Kaimui paskirtas gyvenimas“ laureatu tapo Šakių r. meras Juozas Bertašius. Antrą kadenciją meru dirbantis J. Bertašius kraštiečių pasitikėjimą ir prielankumą pelnė dėl aktyvaus darbo su bendruomenėmis ir nuoširdaus rūpesčio vietiniais gyventojais.
Visus, neabejingus kaimui ir čia dirbantiems darbštiems žmonėms, gegužės 29 d. (šeštadienį) 12.45 val. per Lietuvos televizijos 1-ąją programą kviečiame žiūrėti Kauno valstybinėje filharmonijoje vykusią iškilmingą „Lietuvos kaimo spindulys 2009“ nugalėtojų apdovanojimo ceremoniją.
Nuotraukas iš apdovanojimų šventės galite rasti čia.