Opozicijos politikavimas trukdo darbo vietų kūrimui Ukmergėje

    0

    varzgalys1a

    Eilinis rajono tarybos posėdis prasidėjo mero Vydo Paknio atsakymais į praėjusiame posėdyje Piliečių tribūnoje išsakytas mintis. Posėdyje taip pat priimtos įvairių savivaldybei priklausančių įstaigų veiklos ataskaitos, aptarti įvairūs ūkiniai klausimai. Svarbiausias pastarojo meto klausimas apie UAB „Bitė Lietuva“ filialo įkūrimą Ukmergėje, opozicijai priklausančių tarybos narių pritarimo nesulaukė.  

    Prieš kurį laiką miesto bendruomenės kvietimu Ukmergėje lankėsi Lenkijos ambasadorius. Po miestą jį lydėjo Julius Kazėnas. Ambasadorius apsilankė keliose įstaigose, tačiau rajono vadovai su ambasadoriumi nesusitiko. „Neprecedentiniu įvykiu“ pasipiktino J. Kazėnas, praėjusiame rajono tarybos posėdyje paaiškinęs, kad rajono vadovams neradus galimybės priimti užsienio šalies ambasadoriaus, tai neva turės įtakos ir didžiajai, tarpvalstybinei politikai. Šiame posėdyje meras paaiškino, kad J. Kazėnas neteisus prilygindamas ambasadoriaus atvykimą į rajoną  tarptautiniam vizitui. Ambasadorius į rajoną atvyko miesto bendruomenės kvietimu, todėl tai laikoma privačiu vizitu. Meras taip pat suabejojo, ar dėl to reikėjo kalbėti iš Piliečių tribūnos.

    Rajono taryba pritarė 14-os ugdymo įstaigų vadovų 2013 metų veiklos ataskaitoms. Tarybos narei socialdemokratei Klavdijai Stepanovai paprašius papasakoti kuo praėjusieji metai kiekvienai įstaigai buvo ypatingi, tarybos nariai aptarinėdami savo reikalus, „išklausė“ 14 vadovų trumpus pasakojimus.

    Pritarta Pašilės pagrindinės mokyklos vidaus struktūros pertvarkai. Nuo 2014 metų rugsėjo 1 dienos Pašilės pagrindinė mokykla tampa progimnazija. Pertvarkyti mokyklą buvo planuojama nuo 2015 metų rugsėjo 1 dienos, nes nuo 2014 metų rugsėjo 1 dienos mokykloje nebebus 9 klasės, o 10 klasėje mokysis 8 mokiniai. Bet išvykus 2 mokiniams nebegalima komplektuoti ir 10 klasės. Todėl mokykla progimnazija tampa jau nuo 2014 metų rugsėjo 1 dienos.

    Rajono taryba iš dienotvarkės išbraukė projektą, kuriuo turėjo būti padidinti UAB „Ukmergės autobusų parko“ keleivių vežimo autobusais, miesto ir priemiesčio maršrutais, tarifai. Bendrovė norėjo, kad nuo 2014 metų gegužės 1 dienos bilietas miesto autobuse kainuotų 1.90 lito, priemiesčio maršrutų vidutinis tarifas būtų  35 centai už vieną keleivio kilometrą. Mažiausia bilieto kaina tarp sustojimu būtų 1.90 lito. UAB „Ukmergės autobusų parkas“ kainų padidinimo prašė, nes tarifai paskutinį kartą buvo didinti dar 2009 metų pradžioje. Per tą laiką didėjo išlaidos transporto priemonių remontui, padangoms, kilo minimalus atlyginimas, brango degalai. 2013 metais vidutinis vairuotojų-konduktorių atlyginimas neatskaičius mokesčių buvo 2002 litai.

    Rajono taryba pritarė savivaldybei priklausančių uždarųjų akcinių bendrovių metinėms finansinėms ataskaitoms. Pagal jas UAB „Ukmergės autobusų parkas“ pernai metus baigė pelningai. Įmonės pelnas – 52 611 litai. UAB „Ukmergės vandenys“ pelnas siekė 182 454 litus. Mažiausiai pelno per pernai metus gavo UAB ,,Ukmergės butų ūkis“. Jo pelnas tik 2 437 litai. Gautas pelnas  bus skiriamas likviduoti ankstesnių metų nuostolius ar įgyvendinti įvairius įmonių projektus.

    Tarybos sprendimuose buvo pateikta įvairios informacijos, iliustruojančios įvairias rajono gyvenimo sferas. Pavyzdžiui, tebeveikianti UAB „Dainavos energetika“, kurioje dirbo vienas darbuotojas – direktorius, per 2013 metus gavo daugiau kaip 7 tūkstančius litų pajamų. Per tą laiką įmonė išleido daugiau kaip 60 tūkstančių litų. Taip pat tarybos nariai informuoti, kad 2013 metais VšĮ Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centre apsilankė 545 turistai, iš jų 156 buvo užsieniečiai. Centre buvo suteiktos 608 konsultacijos, sudaryti 5 individualūs maršrutai bei maršrutai turistų grupėms Ukmergės rajone ir po Lietuvą. Per kelis metus centro populiarumas tarp vietinių ir užsienio turistų padidėjo 78,3 procento.

    Taryba pritarė naujiems nekilnojamojo turto mokesčio tarifams. Nuo 2015 metų tarifas už neprižiūrimas ir apleistas patalpas bei statinius padidintas iki 3 procentų. Taip tikimasi sudrausminti netvarkingus nekilnojamojo turto savininkus. Juridiniams asmenims mokestis diferencijuojamas pagal mokesčio mokėtojo dydį. Maža įmonė mokės 0,7 procentus, visi kiti – 0,9 procentų dydžio tarifus. 2013 metais nekilnojamojo turto mokesčio į biudžetą sumokėta milijonas 350 tūkstančių litų. Fiziniai asmenys sumokėjo beveik 52 tūkstančius litų, juridiniai asmenys – beveik milijoną tris šimtus tūkstančių litų. Pernai metais šio mokesčio gauta daugiau negu 2012 metais. Tuo metu jo iš viso buvo gauta milijonas 162 tūkstančiai litų.

    Praėjusiame rajono tarybos posėdyje liberalcentristas Sigitas Masiulionis pateikė sprendimo projektą, kurį priėmus ženkliai padidėjo išmokamos lėšos tarybos nariams už jų veiklą – telefonų pokalbius, kurą, popierių, pieštukus ir t.t. Dabar S. Masiulionis pasiūlė iš rajono biudžeto apmokėti tokias pačias išlaidas seniūnaičiams. Nors šių metų rajono biudžete lėšų šioms išlaidoms nėra, tarybos narys gegužės-birželio mėnesiais seniūnaičiams siūlė mokėti po 100 litų, nuo liepos 1 dienos būtų skiriama 300 litų išmoka pusmečiui. 2014 metais šioms reikmėms lėšų reikėtų 26 400 litų. Tačiau šis sprendimas tarybos narių siūlymu atidėtas vėlesniam laikui. Tikimasi, kad jis įsigalios nuo 2015 metų.

    Aktualiausias posėdžio klausimas ir svarbiausias rajonui – pritarimas rajono savivaldybės ir UAB „Bitė Lietuva“ Ketinimų protokolui. Bendrovė Ukmergėje žadėjo sukurti iki 100 darbo vietų, investuoti milijoną litų. Kalbėta, kad tokios bendrovės atėjimas – prestižas rajonui, įrodymas, kad čia gera verslo aplinka, čia galima investuoti. Bet tai, dėl buvusių valdančiųjų, dabar esančių opozicijoje, rajono tarybos narių veiksmų gali netapti realybe.

    Dar posėdžio pradžioje meras V. Paknys akcentavo, kad klausimas dėl įmonės atėjimo sprendžiamas viešai ir skaidriai. Kalbant apie darbo vietų kūrimą Ukmergėje, meras akcentavo, kad įmonei neapsimoka vežioti savo darbuotojų iš Vilniaus, todėl Ukmergėje tikrai atsiras 100 naujų darbo vietų. „Tai investicija į rajoną“, – sakė meras ir klausė: „Negi visas investicijas vadinsime protekcijomis“. Tarybos narius jis kvietė nuošalyje palikti ambicijas ir vieningai balsuoti už Ketinimų protokolą.

    Merui paprieštaravo tarybos narys liberalcentristas Juozas Armanavičius. Jis išvardino blogus, opozicijos nuomone, protokolo punktus ir paragino juos ištaisyti. Jam paantrino  Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Juozas Varžgalys. Jo teigimu, šį posėdį reikėtų atidėti, susisiekti su UAB „Bitė Lietuva“ vadovais ir susitarti dėl Ketinimų protokolo punktų pakeitimo. Jo teigimu, jeigu „Bitės“ atstovai nusileis, tada nusileis ir opozicija, ir neeiliniame tarybos posėdyje vieningai balsuos už Ketinimų protokolą. Pakeisti ketinimų protokolą reikalavo ir S. Masiulionis.

    Nepadėjo mero argumentai, kad tai per didelė įmonė, kuri galėtų laviruoti laike. Čia jis priminė, kad derybos su įmone vyksta jau nuo metų pradžios ir visi tarybos nariai su padėtimi susipažinti galėjo. Opozicijai nenusileidžiant, meras paklausė: „Jeigu verslo subjektą šokdinsim, kas bus?“.

    Persigalvoti opozicijai nepadėjo argumentai, kad Ukmergėje bus kuriamos naujos darbo vietos, ar kad, pasak socialdemokrato Andriaus Lyškos, „mes patys griaunam savo miestą“.

    UAB „Bitė Lietuva“ ir savivaldybės Ketinimų protokolui pritarė tik valdantieji. Keturi opozicijos nariai balsavo prieš protokolą, du – susilaikė.

    Jau anksčiau buvo žinoma, kad savivaldybės ir UAB „Bitė Lietuva“ Ketinimų protokolui turėtų pritarti visi rajono politikai. Taip būtų išvengta vėlesnių politinių spekuliacijų, o į rajoną atėjusi bendrovė čia galėtų ramiai dirbti. Priešingu atveju įmonė iš rajono gali paprasčiausiai pasitraukti.

    Arvydas Pėšina

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia