Lietuvių vakare gaivinta nacionalinė tradicija

    0
    aspektaklissen_048

    .

    Po lietuviškos spaudos atgavimo, drąsesnių giedojimų gimtąja kalba bažnyčiose,  carinės Lietuvos teritorijoje nuvilnijo viešųjų vakarų banga. Miestuose, miesteliuose ir kaimuose savanoriai organizavo scenos mylėtojus, tautos žadintojus. Gavę komiškų, socialinių ar buities negeroves išjuokiančių literatūrinių vaizdelių, prisikvietę į daržines, klojimus ar klėtis vaidintojus, repetavo – kūrė teatrinius vaizdelius – būsimąjį Lietuvos mėgėjų teatrą. Tuomet nereikėjo sudėtingų apšvietimo įrenginių ar lempų. Scenografiją atstodavo klojimo sienos, personažų kostiumus – buities apranga. Vietoje grimo skruostus paspalvindavo burokėliais, antakius ar ūsus paryškindavo nuodėguliais, iš pakulų klijuodavo barzdas ir plaukus. Galiausiai, išsirūpinus valdžios leidimą, rengė lietuvių vakarus. Jei apylinkėje nebuvo bažnytinio choro, programą paįvairindavo miklesnių muzikantų pasirodymai, jumoreskas deklamuodavo šposininkai.

     

    Šiumetinės tarptautinės Teatro dienos išvakarėse (kovo 26 d.), maždaug daugiau nei po šimto metų, Ukmergės kultūros centro teatro studijoje „63 kėdės“ buvo prisiliesta prie teatrinės praeities – lietuvių nacionalinės kultūros ištakų. Entuziastų mėgėjų dėka buvo rekonstruotas XX a. pr. lietuvių vakaras. Kaip ir praėjusio šimtmečio pradžioje, renginio vieta (salikė) buvo išpuošta gėlėmis bei kita tautine atributika. Programos pirmoje dalyje susirinkusiems akordeonu meistriškai pagrojo J. Matačiūnas, žiūrovus jumoreskomis palinksmino A. Atkočiūnas ir D. Darulienė. Antroje dalyje „Atgaivos“ klubo „Krivūlės“ artistai parodė gerai žinomą ir mėgiamą Žemaitės komediją „Trys mylimos“. Apie tai, kaip samdinys Liudvikas (A. Atkočiūnas) vienu metu net iš trijų ypatų pinigus monijo. Patiklios našlės (A. Mikšienė) ir jos dukrų, Petronėlės (L. M. Šiaučiukėnienė) ir Domicėlės (V. Suslavičienė). Nedėkingasis sumaišė planus ir ūkininkui Kozeriui (K. Paškevičius). Vis dėlto vaidinimas baigėsi laimingai – pinigai liko nepavogti, nes buvo saugiai mamaitės paslėpti!
    Rekostruotą lietuvių vakarą vedė Janina Tričienė, režisavo Vytautas Česnaitis, fotografavo Nijolė Paškauskienė. Prakalbą pasakė jauniausias Ukmergės rajono Tarybos narys Andrius Kalesnikas. Žiūrovai dar ilgai nenorėjo skirstytis, dalinosi įspūdžiais, prisiminimais. Visi susirinkę buvo pilnateisiai lietuvių vakaro dalyviai, etninės kultūros tradicijų gaivintojai Ukmergėje.

     

     

    VYTAUTAS ČESNAITIS

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia