Jei pernai dirbote savarankiškai ir po pajamų deklaravimo turite įsiskolinimą „Sodrai“, bet jį padengti šiuo metu sudėtinga – išeitis yra. Valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą galima atidėti, pasinaudojus supaprastinta arba individualiai derinama tvarka. Tai leidžia išvengti skolos išieškojimo.
Socialinio draudimo įmokų mokėjimas užtikrina socialines garantijas – galimybę gauti ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, pensiją. Išmokų dydžiai tiesiogiai priklauso nuo sumokėtų įmokų. Vis dėlto, jei deklaravus pajamas kyla sunkumų sumokėti įmokas, galima pateikti prašymą dėl skolos atidėjimo.
Šiuo metu vykdomas sumokėtų įmokų įskaitymas, o su gyventojais, kurie nori atidėti įmokų mokėjimą, pasirašomos atidėjimo sutartys, todėl galutiniai duomenys apie likusią savarankiškai dirbančių žmonių skolą bus suformuoti ateityje. Naujausiais turimais duomenimis, įmokų „Sodrai“ dar nesumokėjo apie 86 tūkstančių žmonių, vykdančių individualią veiklą su pažyma. Jų bendra skola siekia 84 milijonus eurų.
Atidėti įmokų mokėjimą supaprastintu būdu galima, jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas ne mažesnis nei 125 eurai ir neviršija 1 500 eurų. Tokiu atveju skolos sumokėjimo terminas – iki 1 metų.
Jei socialinio draudimo įmokų skola viršija 1 500 eurų, pateikiant prašymą reikia nurodyti priežastis, kodėl negalite sumokėti įsiskolinimo bei sudaryti įmokų mokėjimo grafiką. Tokio įsiskolinimo mokėjimą galima atidėti iki 1 metų ir sumokėti per 4 metus.
Iki šiol prašymus atidėti skolą iki 1 500 eurų pateikė apie 5 000 žmonių, o prašymus atidėti skolą didesnę nei 1 500 eurų – 3 500 žmonių.
Kaip pateikti prašymą dėl skolos atidėjimo
Prašymą galima pateikti prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui. Prie asmeninės paskyros jungiamasi per elektroninę bankininkystę, su mobiliuoju parašu arba per elektroninius valdžios vartus.
Prisijungus prie paskyros, pirmiausia reikia užpildyti prašymą dėl įsiskolinimo atidėjimo. Svarbu: prašymo nereikia pasirašyti elektroniniu kvalifikuotu parašu, kadangi savo tapatybę žmogus jau patvirtino saugiu būdu prisijungęs prie gyventojo paskyros.
Užpildytą prašymą dėl skolos atidėjimo reikia pridėti prie laisvos formos prašymo, o antraštėje nurodyti „Dėl skolos atidėjimo“.
Informacija apie tai, kaip pateikti prašymą dėl įsiskolinimo atidėjimo, yra pateikiama jungiantis prie asmeninės „Sodros“ paskyros.
Jei žmogus dėl kokių nors priežasčių nesinaudoja savo asmenine „Sodros“ paskyra, prašymą jis gali atsiųsti ir elektroniniu paštu info@sodra.lt. Tokiu atveju prašymą reikia pasirašyti elektroniniu kvalifikuotu parašu, kad parašą teikiančio žmogaus tapatybė būtų tinkamai patvirtinta. Elektroninis parašas yra kvalifikuotas, kai yra sukurtas naudojant saugią parašo kūrimo priemonę ir patvirtintas galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu.
Prašymą dėl skolos atidėjimo taip pat galima pateikti atvykus į „Sodros“ skyrių. Su savimi reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pavyzdžiui, pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Per kiek laiko sulauksiu sprendimo
Sprendimas dėl įmokų skolos atidėjimo priimamas per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Nors dažniausiai atsakymas pateikiamas anksčiau, šiuo metu, kai kasdien gaunama šimtai prašymų, jų nagrinėjimas gali užtrukti. Jei prašymas dėl skolos atidėjimo jau pateiktas, tol, kol jis nagrinėjamas, skola nebus išieškoma. Savarankiškai dirbantiems žmonėms taip pat neskaičiuojami delspinigiai už susidariusias skolas.
Apie priimtą sprendimą gyventojas informuojamas per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo. Jei prašymas tenkinamas, tarp „Sodros“ ir savarankiškai dirbančio asmens sudaroma sutartis, kurioje nustatomas skolos grąžinimo grafikas.
Kai sutartis dėl įmokų atidėjimo jau pasirašyta, svarbu laikytis nustatyto skolos grąžinimo grafiko ir laiku mokėti einamąsias socialinio draudimo įmokas. Jei šios sąlygos pažeidžiamos, sprendimas dėl atidėjimo netenka galios, o skola išieškoma kartu su palūkanomis. Tokiu atveju naują prašymą dėl įmokų atidėjimo galima teikti tik po vienerių metų.
Kas negali pateikti prašymo dėl skolos atidėjimo
Įmokų įsiskolinimo sumokėjimas negali būti atidėtas, jei įsiskolinimo išieškojimas jau yra perduotas antstoliui. Jei žmogus turi galiojantį sprendimą ar sutartį dėl skolos atidėjimo, jis negali kreiptis dėl kitos skolos išdėstymo dalimis.
Jei skola buvo atidėta, bet įmokų pagal sudarytą grafiką gyventojas nemokėjo laiku ar nesumokėjo įmokų už einamąjį laikotarpį, sprendimas neteko galios ir nuo šio sprendimo priėmimo turi praeiti vieneri metai, kad vėl galima būtų kreiptis dėl skolos atidėjimo.
sodra.lt