Šių metų derliaus šventėje „Angelų sargų mugė“ galėjome pasidžiaugti ūkininkų išaugintu derliumi, seniūnijų kiemelių išmone, sudalyvauti retro sporto varžybose ir pasigrožėti šokėjais ar aktoriais. Taip pat buvo išrinktos didžiausios daržovės, apdovanotos gražiausios sodybos ir geriausi ūkininkai.
Šventiniai renginiai mieste prasidėjo dar mugės išvakarėse Europos paveldo dienomis`14 Ukmergėje „XX a. pradžios skonis“. Jų atidaryme dalyvavo rajono vadovai, savivaldybės administracijos atstovai, rajono tarybos nariai ir būrys mokinių. Merui Vydui Pakniui tarus sveikinimo žodį grojo Meno mokyklos Muzikos skyriaus orkestras, vadovaujamas Ričardo Kamarausko.
Atidarius Europos paveldo dienas ekskursiją po Senamiestį pradėjo Vladas Kovarskas. Jis pasakojo apie Ukmergę ir jos architektūrą tarpukariu.
Jeigu ekskursijoje dieną dalyvavo moksleiviai, tai darbo dienos pabaigoje į šią ekskursiją atėjo suaugę ukmergiškiai. Kastytis Kvietkauskas šią dieną du kartus organizavo patyrimo žygius po XX a. pradžios Ukmergę.
Dieną į dvi grupes suskirstytiems moksleiviams po linksmo komandinio žaidimo buvo įteiktos užduotys – atspausdinti miesto simboliai ir žemėlapiai. Žaidimo dalyviams reikėjo surasti svarbias miesto istorines vietas.
{youtube}BM0F5t6WvV8{/youtube}
Mugė, kaip ir dera, prasidėjo ryte. Seniūnijoms papuošus savo palapines, prekeiviams ant stalų išdėliojus prekes, traktoriaus kauše į šventę atvažiavo Agotėlė ir Dėdienytė. Aukcione už 10 litų pardavusios katę maiše (maišelyje buvo pyragas) jos atidaryti mugę pakvietė merą Vydą Paknį. Palinkėjęs geros nuotaikos ir prekybos, meras mugės pradžią paskelbė sudaužydamas puodynę su pinigėliais.
Mugėje buvo galima įsigyti įvairiausių skanėstų – nuo dešrų ir duonos iki sūrių ir žuvies. Seniūnijų kiemeliai žiūrovus viliojo skambia muzika, svetingumu, šeimininkių šypsenomis. Ir kvietė paragauti lašinių, dešros, sumuštinių. Deltuvos seniūnija kepė bulvinius blynus, Lyduokių – virė barščius, Siesikų – žuvienę, Želvos – troškino šonkauliukus, Taujėnų – kvietė paskanauti žirnių košės. Kulinarinio paveldo kiemelį paruošė pirmą kartą mugėje dalyvavusi Ukmergės miesto seniūnija.
Gerą nuotaiką mugėje kūrė ne tik seniūnijų kiemeliai, bet ir svečiai.
Gatvėje iš labai aukštai į miestelėnus žiūrėjo Vilniaus kojūkininkai.
Gerų emocijų į šventę atvežė Kauno pantomimos teatras.
Netruko ir šokių – koncertavo Vilniaus Gedimino technikos universiteto tautinių šokių ansamblis „Vingis“, Kultūros centro merginų tautinių šokių kolektyvas „Vilkmergė“ ir Želvos vidurinės mokyklos tautinių šokių kolektyvas „Želvelė“. Šventę baigė televizijos varžytuvių „Duokim garo“ nugalėtojai, Vilniaus miškų urėdijos folkloro ansamblio „Nalšia“ muzikantai.
Besidomintys technika galėjo apžiūrėti traktorius, stebėti traktorių ir keturračių motociklų slalomo varžybas.
Traktorių slalome reikėjo kuo greičiau įveikti trasą neišlaisčius vandens iš prie traktoriaus prikabintų kibirų ir susprogdinti balionus, kabančius tarp šieno rietuvių.
Atėjusieji į mugę galėjo pasivaržyti įvairiose sportinėse rungtyse – virvės traukime, bato ir pasagos metime, moliūgo kilnojime, obuolių maišo nešime.
Traktorių slalomo varžybose buvo nustatytos trys vietos.
Trečią vietą užėmė Vilmantas Verbickas, antrą – Mindaugas Skadeilis. Nugalėtoju tapo Dalius Varnas. Keturračių motociklų slalomo varžybose pirmą vietą iškovojo Dainius Šuminskas. Antrąją – Tadas Lukoševičius, trečiąją – Dalius Varnas.
Vaikai ir suaugusieji su įdomumu apžiūrėjo įvairius mugės gyvūnus – vištas, avis, antis ir bulių vardu Lokys. Šis UAB „Atkočių agroservisas“ auginamas bulius šiais metais buvo apdovanotas „Agrobalt“ parodoje aukso medaliu. Atminimo ženklą apie šį įvykį ant buliaus aptvaro užkabino rajono meras.
Prieš šventę kiekviena seniūnija pynė pabaigtuvių vainiką. Visi jie mugės metu buvo eksponuojami šalia Kultūros centro. Komisija juos įvertino ir išrinko gražiausią. Tai – Pivonijos seniūnijos vainikas, papuoštas kepaliuku duonos.
Daug padėkos raštų ir diplomų pelnė rajono ūkininkai. Buvo apdovanotas UAB „Atkočių agroservisas“, kaip pažangiausias gyvulininkystės ūkis, 2013 metais Respublikiniame konkurse „Geriausias mėsos ūkis“ užėmęs III vietą. Apdovanota rajoninio konkurso „Metų melžėja – 2014“ nugalėtoja Audronė Kazlauskienė ir ūkio, kuriame vyko šis konkursas, šeimininkas Vidmantas Balandis.
Mugėje apdovanotos trys gražiausios rajono sodybos. I vietą iškovojo Algirdas ir Ramunė Žvirbliai iš Pabaisko seniūnijos Girgždžių kaimo, II – Ramunė ir Valentas Varnai iš Pivonijos seniūnijos Žeruolių kaimo, III vieta atiteko Birutei ir Vytautui Strazdams iš Veprių.
Šventėje apdovanoti pažangiausiai ūkininkaujantys ūkininkai, pažangiausias jaunasis ūkininkas, ūkininkas, geriausiai besitvarkantis uogininkystės sektoriuje, Respublikinių artojų varžybų III vietos laimėtojas. Organizatoriai mugėje pasvėrė ir didžiausias daržoves.
Gražiausiu šventės kiemeliu buvo pripažintas Želvos seniūnijos kiemelis, kaimiškos kulinarijos kiemeliu – Taujėnų seniūnija.
Už grybų troškinį ir „žydo išminties plauką“ buvo dėkojama Siesikų seniūnijos kiemeliui, už tikrą valstiečių maistą – Vidiškiams, už saldžią bičiulystę – Žemaitkiemiui, už kopūstų tortą ir stebuklingas žoleles – Vepriams, už kleboniškus barščius – Lyduokiams, už teisingą kainų perskaičiavimą šerno troškiniui – Pabaiskui, už Dzūkijos apendicitą – Šešuoliams, už bulvinius blynus su varške ir spirgučiais – Deltuvai, už debiutą ir Smetonos paveldo puoselėjimą – miesto seniūnijai.
Arvydas Pėšina
Autoriaus ir Giedrės Šuminskaitės nuotr.
{youtube}VJ8uRPSo4T0{/youtube}