Pradinis Aktualijos Pranešimai Žygis – vienas žingsnis ilgoje kovoje su smurtu prieš moteris

Žygis – vienas žingsnis ilgoje kovoje su smurtu prieš moteris

2437
1

kas2

Lapkričio 26 dieną Ukmergės gatvėmis žygiavo būrys žmonių, pasipuošusių baltais kaspinėliais.

Taip startavo Moterų centro „Gaja“ kartu su Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos Ukmergės Moterų klubu įgyvendinamas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos konkurso „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“ ir rėmėjų lėšomis finansuojamas projektas „Baltojo kaspino akcija Ukmergės rajone“.

Lapkričio 25-toji yra Tarptautinė smurto prieš moteris panaikinimo diena. Pagal ES statistiką, kas ketvirta moteris nuo 15 metų amžiaus, yra patyrusi fizinį ir (arba) seksualinį smurtą. Lietuvoje ši statistika dar nykesnė: smurtą – fizinį, psichologinį ar seksualinį – patiria kas trečia moteris. Dažnai smurto artimoje aplinkoje priežastis – alkoholis, tačiau daug smurto atvejų pasitaiko ir vadinamose „normaliose“ šeimose, tik apie jį sužinome kur kas rečiau, nes tokios šeimos tyli. Dažnai įtardami ar net matydami bei girdėdami, kad yra smurtaujama kitoje šeimoje, pasirenkame nesikišimo poziciją, nes tai, neva, „ne mūsų reikalas“. Tačiau taip tęsti nebegali, nes smurtas ne tik sukelia fizinės sveikatos problemas, bet ir žaloja psichinę sveikatą. Aukų, smurtautojų, jų artimųjų ir mūsų visų. Stresą išgyvena ne tik auka, bet visi šeimos, kurioje smurtaujama, nariai bei jų artimieji. Gyvename iškreiptoje visuomenėje – saldžiai šypsomės, slėpdami randus ir dvasios žaizdas. Nesprendžiant problemos, jos mastai tik auga.

kas3

Kampanija „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“ yra tarptautinė socialinė akcija, pasaulyje minima jau nuo 1991 metų. Nuo lapkričio 25 dienos įvairios šalys skaičiuoja šešiolika aktyvumo dienų prieš smurtą. Per šį laikotarpį vykdomos įvairios prevencinės kampanijos, akcijos, konferencijos, paskaitos ir kiti renginiai, skirti kovoti su prievarta ir smurtu prieš moteris.

Ukmergiškiai jau nebe pirmi metai taip pat įsitraukia į šią prevencinę kampaniją Ukmergės socialdemokračių moterų iniciatyva. Ankstesniais metais vyko pėsčiųjų žygiai, kuriais norėta atkreipti visuomenės dėmesį į pačią smurto artimoje aplinkoje problemą, o šiemet įgyvendinama dar daugiau veiklų. Projektu jo iniciatoriai įsipareigojo kuo aktyviau skatinti institucijų, nevyriausybinių organizacijų, pavienių neabejingų žmonių tarpusavio bendradarbiavimą smurto mažinimo srityje Ukmergės rajone.

unnamed-1

Lapkričio 26 dieną moterų inicijuotas „16 km žygis už moteris“ neaplenkė nė vienos Ukmergės miesto gatvės. Projekto vadovė, Indrė Kižienė, džiaugiasi vis didėjančiu skaičiumi žmonių, prisidedančių prie akcijos. „Smurto problema nepalieka mūsų šalies, esame pirmaujančiose pozicijose dėl smurto artimoje aplinkoje, o aukos dažniausiai būną moterys. Akciją vykdome ne pirmus metus. Pamenu, kai prieš tris metus suinteresuotų aštuonių žmonių grupelė, pasipuošusi baltais kaspinais, pajudėjo miesto gatvėmis. Aplinkiniai žiūrėjo su nuostaba, teko aiškinti akcijos geranoriškus tikslus, bet palaikymas buvo menkas. Pernai prie akcijos jungėmės Vilniaus mieste, o šiemet, gavus finansinę paramą iš LR sveikatos apsaugos ir darbo ministerijos bei prisidėjus Ukmergės verslininkams, žygį surengėme vėl Ukmergėje. Akcija neapsiribos vien žygiu. Visas 16 dienų aktyviai skatinsime visuomenę atkreipti dėmesį į smurto problemą artimoje aplinkoje ir ypač lyties pagrindu“ – sako I. Kižienė.

unnamed-2

Socialdemokratės moterys, savanorės, pagal galimybes platino žinutes apie organizuojamą 16 km žygį. Atsiliepė ir žygyje sudalyvavo 36 kilnūs ukmergiškiai bei du neabejingi vilniškiai. Žygio dalyviai ne tik segėjo baltąjį kaspiną, bet ir dalino praeiviams informatyvią medžiagą, kurioje paskelbti kontaktai, kur smurto atveju galima kreiptis pagalbos Ukmergėje. Dalyviai diskutavo ir aptarė smurto apraiškas rajone, numatė tolimesnius žingsnius smurto mažinimo srityje. Numatyta galimybė pateikti siūlymus institucijoms, kurios tiesiogiai dirba su smurto aukomis bei smurtautojais. „Smurto sustabdymas negali ir neturi būti vien moterų reikalas. Būtina, kad kuo daugiau žmonių įsitrauktų į šią iniciatyvą ir viešai smerktų žiaurų elgesį su moterimis“ – svarstė žygio dalyviai. Vienas iš projekto tikslų – suburti kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų ir valstybinių įstaigų specialistų prevencinei veiklai. „Žygio metu šis tikslas įgyvendintas pilnai, nes tiek skirtingų sričių specialistų vienoje vietoje retai kada susirenka, sprendžiant smurto artimoje aplinkoje klausimus“ – pasiektu rezultatu džiaugiasi projekto vadovė. Tai ir policijos pareigūnai, ir socialinės darbuotojos, ir moterų klubo atstovės, politikės, Ukmergės savivaldybės vadovybė, bendruomenių pirmininkai ir aktyvistai. Žygį vedė policijos pareigūnas Rolandas Butkus. Jam padedant sudarytas 16 kilometrų maršrutas, kuriuo keliaudami, žygio dalyviai Ukmergės gatvėse taip pat nupiešė simbolinį kaspiną.

kas1

Žygis užbaigtas aptarimu ir trumpu pristatymu, kas, kovojant su smurtu artimoje aplinkoje, jau daroma Ukmergėje. Apie konkrečias veiklas, kaip teikiama pagalba šeimoms, papasakojo psichologė Jurgita Vasiliauskienė, pati tiesiogiai dirbanti su smurtautojais bei aukomis.

Pėsčiųjų žygis – tai tik vienas žingsnis ilgoje kovoje su smurtu prieš moteris. Šis žingsnis vienas pirmųjų, turint omenyje visuomeninių organizacijų ir pačios visuomenės įtraukimą į smurto artimoje aplinkoje problemos kėlimą bei viešinimą Ukmergėje. Kadangi pirmas – juo svarbesnis. Būtent pradėdami kalbėti viešai ir įtraukdami visuomenę, galime išjudinti užsistovėjusį ir jau dvokiantį vandenį ir kartu surasti sprendinius.

Įgyvendinant projektą numatyta vykti į seniūnijas, kur planuojami susitikimai su moterimis bei seniūnijų specialistais. Jie bus konsultuojami, kaip elgtis smurto atvejais ir kur kreiptis, kas teikia pagalbą Ukmergėje.

Kampanija tęsis iki gruodžio 10 dienos, kai minima Žmogaus teisų diena. Projekto užbaigimui numatyta Ukmergės ligoninės parke atidaryti simbolinį moterų suolelį.

Skaistė VASILIAUSKAITĖ-DANČENKOVIENĖ

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia