„Žydinčios vyšnios šakelė” atšventė 30-metį

    2050
    0

    IMGP8414

    Nedrąsiai, lyg aidu atliepianti didmiesčiuose šurmuliuojantį „Poezijos pavasarį“, mūsų krašte nuo 1984 iki 1991 metų auginta „Žydinčios vyšnios šakelė“ – vieno eilėraščio konkursas, po pertraukos 2003 metais vėl atgijusi ir patekusi į „Ūkininko patarėjo“, dabar – į „Kaimo laikraščio“ globą ir puslapius, šeštadienį (2014.05.17) paskelbė 19-ąjį laureatą.

    Šeštadienio popietę po atviru dangumi gražiai suskambo autentiška Sližių krašto dainininkės Onutės Gineikienės pateikta daina „Kurteliai sulojo“, kurią atliko folkloro kolektyvas „Siemanys“, vadovaujamas Stasės Novikienės.
    Šventė prasidėjo K. Donelaičio „Metų“ ištrauka: „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą…“, kurio 300-ąsiais metines mini visa Lietuva. Jis pirmasis prabilo apie žmogaus būtį ir išgyvenimą, kasdienius džiaugsmus ir rūpesčius. O mes susirinkome į ne mažiau prasmingo konkurso, skirto pagerbti duoną, žemę, žemdirbio darbą, amžinąsias vertybes 30-mečio šventę. Šventė vyko istorinėje Sližių krašto vietoje – prie paminklo Duonos gynėjams – drąsiems šių apylinkių ūkininkams 1917 metų liepą pasipriešinusiems vokiečiams ir savo gyvybę paaukojusiems už duoną – naują derlių, kurį tuometinė vokiečių valdžia siekė nusavinti.

    IMGP8381

    Eilėraščiai, kuriuos mes nuo spalio iki kovo vidurio skaitėme ,,Kaimo laikraštyje”, mus sužavėjo tuo, kad jie apie Žemę, žodį, duoną, paukščius, laisvę, ilgesį ir viltį. Čia minima krosnis, ugnis, kryžius, durys, rūpintojėlis, versmė, vieškelis, žemės ir rankų kvapas, rogės, rasa, apynio spurgas…
    Pagarba žemei, duonai, tėvynei, motinai perduodama iš kartos į kartą per baudžiauninkų prakaitą, valstiečių pasipriešinimą, kolūkiečių, o dabar ūkininkų nuolatinį rūpestį – svarbiausiais švenčiausiais dalykas, apie kurį eilėmis prabyla konkursui savo kūrybą pateikę poetai.

    IMGP8382

    Skverelyje skambant poetų eilėraščiams jautėsi, kad jie kaip protėviai per eilėraštį, per poeziją iš praeities mums nešė žinią. Ir lyg lopšinė skambėjo jų žodžiuose, kuri mus ramino, guodė, tartum atidarė duris į vaikystę, kur gera, saugu ir tuo pačiu taip nekasdieniška.

    Šventėje buvo paskelbti 2014 metų „Žydinčios vyšnios šakelės“ poezijos konkurso diplomantai:

     „Žydinčios vyšnios šakelės“ poezijos konkurso laureate išrinkta Renata Kuršytė iš Šventosios. Ji mūsų šventėje dalyvavo jau antrą kartą – 2010 metais pelnė diplomantės vardą. Poeziją mėgstantys tikriausiai žino tokį tinklalapį pavadinimu „ŽaliaŽolė.lt“, kuriame poetai skelbia savo naujausią kūrybą, tik dažniausiai tą daro pasislėpę už įvairių slapyvardžių, todėl skaitydami ne visada galime žinoti tikrąjį autoriaus vardą ar pavardę, o Renata tai daro aiškiai pasirašinėdama ir kone kasdien papildo savo kūrybos skiltį naujais, jausmų, gamtos ir žmogiško dvasingumo sklidinais eilėraščiais. Ne veltui jos eilės greitai tampa dainomis. Gražiai, labai lyriškai ir nostalgiškai šventėje skambėjo laureatės Renatos Kuršytės eilės, atliekamos bardo iš Kauno Vinco Bundzos.
    Marytė Rastupkevičiūtė – pernai pirmoji apdovanota Vaižganto prizu už labiausiai žinomo rašytojo kūrybos dvasią atspindintį, meile ir šiluma alsuojantį kūrinį autorė iš Šakių r. Kudirkos Naumiesčio.
    Gydytoja Rima Petrilevičienė iš Kėdainių.
    Istorijos mokytojas Gintarius Vžesniauskas iš Lazdijų.
    2014 metų „Žydinčios vyšnios šakelės“ poezijos konkurso jaunosios poetės vardas suteiktas Ievai Andriulionytei iš Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos. Šiai nominacijai prizą įsteigė garbingiausia šio renginio viešnia – LR Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė. Ji nuoširdžiai džiaugėsi gausiu jaunųjų poetų diplomantų būriu, atvykusiu į šventę.
    Šiemet Vaižganto prizu už labiausiai žinomo rašytojo kūrybos dvasią atspindintį, meile ir šiluma alsuojantį kūrinį apdovanotas Antanas Šimatonis.
    Renginyje dalyvavo ir savo rašytas eiles skaitė ankstesnių metų laureatai: Antanas Šarkelė, Leonora Jankeliūnienė, Vytautas Jancikevičius, Vincas Lukša, Nijolė Navikienė, Dalia Petkevičienė, o negalėjusios atvykti Ieva Sigita Naglienė ir Ona Stankienė atsiuntė savo sveikinimus ir eilėraščius, kuriuos šventės metu perskaitė Dalia Radzevičienė.
    Labai džiaugėmės, kad į jubiliejinę šventę atvyko ankstesniais metais jaunųjų poečių vardus pelniusios ir dabar su eilėmis nesiskiriančios Laura Lukinskaitė, Giedrė Masedonskaitė, Justina Petkevičiūtė, Silvija Gaškaitė.
    Minėdami gražų konkurso pradžios jubiliejų, negalėjome neprisiminti iškiliųjų poetų, kurie yra tapę „Žydinčios vyšnios šakelės“ laureatais. Tai Justinas Marcinkevičius, Jonas Strielkūnas, Bernardas Brazdžionis, Eduardas Mieželaitis, Birutė Lengvenienė. Jų atminimą pagerbėme tylos minute.

    IMGP8386

    Poetams buvo įteiktos „Žydinčios vyšnios šakelės“ konkurso iniciatoriaus, buvusio ilgamečio Salomėjos Neries kolūkio pirmininko Stepono Jankeliūno knygos „Iš vaikystės į gyvenimo vieškelius“. Tai lyg savotiška viso Sližių krašto enciklopedija, metraštis, rimtas kraštotyros veikalas, kuriame minimas ir šis konkursas. Apdovanojimus poetams teikė Ukmergės rajono mero pavaduotojas Rolandas Janickas, rėmėjai Saulė Vidžienė, Ukmergės ūkininkų kredito unijos valdybos narė Angelė Miliuvienė. Diplomus įteikė Žemės ūkio rūmų atstovė spaudai Vaida Leščiauskaitė. Poetams padovanotas ir Deltuvos žemės kultūros almanachas „Eskizai“, dovanos iš „Agroverslo“ bei Sližių kaimo bendruomenės paruoštas suvenyras – kompaktinė plokštelė, kurioje sutalpintos visų konkurso laureatų, diplomantų, jaunųjų poetų, Vaižganto prizais įvertintų kūrėjų eilės. Laureatei ir jaunąjai poetei įteikti skulptoriaus Viktoro Žentelio tradiciniai „Žydinčios vyšnios šakelės“ bareljefai iš medžio. Susirinkusius sveikino daug prie šventės prisidėjusi Veprių seniūnė Dalė Urbonavičienė, Ukmergės Vlado Šlaito bibliotekos direktorė Rasa Griškevičienė, „Kaimo laikraščio“ redaktorė Angelė Pilvelienė, Sližių kaimo bendruomenės pirmininkas Kęstutis Verenius bei Ukmergės rajono pagyvenusių žmonių Asociacijos pirmininkas Stanislovas Laurinavičius.

    IMGP8391

    Paskutiniuoju šventės akordu tapo Sližių kultūros namų salėje įvykęs nuostabus Kauno filharmonijos fortepioninio trio koncertas.
    Maloniai nuteikė atsisveikinant ištarti Seimo pirmininkės L.Graužinienės žodžiai, kad „miestiečiams reikėtų pasimokyti organizuoti tokius gražius, nuoširdžius, širdį nuraminančius, sielą atgaivinančius renginius“. Šiuo renginiu dar kartą sau ir svečiams įrodėme, kad ir maža bendruomenė susitelkusi gali nuveikti labai daug nuostabių darbų. Galime didžiuotis, kad ir negavę finansavimo su gerųjų, nuoširdžiųjų nuolatinių rėmėjų pagalba bei atsakingu bendruomenės žmonių požiūriu padarėme tiek, kiek kiti ir su dideliais pinigais ne visada sugeba.

     

    Veprių vidurinės mokyklos mokytoja Vida Ramanauskienė
    Ukmergės V. Šlaito viešosios bibliotekos Sližių padalinio vyr. bibliotekininkė Rasa Vasiliauskienė

    IMGP8397

    IMGP8406

    IMGP8419

    IMGP8439

    IMGP8451

    IMGP8462

    IMGP8473

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia