Veprių stovykloje – spalvinga „Šventosios vingių“ programa

    1154
    0

    IMG_0620_resize

    Ukmergės švietimo centro Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filiale sėkmingai įgyvendinta pilietinio ir tautinio neformalaus švietimo Programa „Šventosios vingiai“. Programa teikta Švietimo mainų paramos fondui ir jai įgyvendinti Europos socialinis fondas skyrė daugiau kaip 35 tūkstančius litų. Ukmergės rajono savivaldybės administracija šiai Programai skyrė 20 tūkstančių litų, likusią dalį finansavo tėvai, rėmėjai ir labdaros fondas „Vienybė“. Iš viso 4 pamainose poilsiavo 240 vaikų iš Ukmergės ir rajono mokyklų, iš Kauno, Vilniaus, Širvintų, Jonavos, Panevėžio, Kretingos, Utenos, Kelmės ir kitų vietovių.  Stovyklavo 93 vaikai iš remiamų ir mažas pajamas uždirbančių šeimų, 20 iš globos namų.


    Pirmoje pamainoje „Sėkmės akademija“ vaikai tobulino socialinius, meninius-kūrybinius įgūdžius. Liaudiškoje popietėje „Skambėk, sutartine, vaikų lūpose“ stovyklautojai grojo netradiciniais instrumentais, pynė vainikus ir juostas, šoko, žaidė senoviškus žaidimus, dainavo Ukmergės krašto sutartines. Daug išmonės ir pastangų reikėjo ruošiantis „Mišrainių popietei“. Netradicinis pateikimas, puikūs meniški žolynų darbeliai ir ant jų pateikti vaisiai – „skaniai“ atrodantis derinys.

    Į klausimą „ką naujo išmokai, sužinojai stovykloje?“ dalyviai rašė atsiliepimuose taip:  „Naujų šokių, dainų, žaidimų. Daugiau sužinojau apie augalus ir žolynus, apie jų netradicinį panaudojimą. Pinti padėkliukus, apyrankes iš žolių. Sužinojau daug naujo per tautinę vakaronę. Bendrauti su bendraamžiais. Tvarkingumo. Plaukti, modeliuoti, jogos.“

    „Antroje pamainoje „Atradimai savyje, kituose ir gamtoje“ pirmąjį pusdienį vyko švietėjiška veikla: fotografai – mėgėjai pasakojo savo patirtis, aptarė pagrindines fotografijos taisykles, dalino draugiškus patarimus. Dailės sekcijoje kūrėme drabužius iš įvairiausių medžiagų, o amatų ir žolynų dirbtuvėse pynėme vainikus, rišome juostas, audėme žolinų kilimus.  Susipažinome su Tolimųjų Rytų kultūra, mokėmės japonų/kinų kalbos elementarių žodžių, kompiuterinio meno. Tai nauja patirtis ir atradimai šioje stovykloje.
    Ypač įspūdinga buvo kelionė „Dvarų žiedu“. Vaikai susipažino su istoriniu kultūriniu paveldu, architektūra. Aplankėme keturis Ukmergės rajono dvarus:  Veprių, Siesikų, Užugirio ir Taujėnų, Antano Smetonos gimtinę, Ukmergės senamiestį ir įkopėme į Ukmergės piliakalnį.  Taujėnų dvaro parke vyko fotosesija su pačių sukurtais ir senų laikų istoriją atspindinčiais drabužiais.

    Po pietų užsiėmėme pramogine veikla – šokiais, dainomis ir sportu.  Visus stovyklos dalyvius sutelkė teatralizuota vakaro šventė „Tautosaka – unikalus tūkstantmetinės patirties lobynas“. Šio renginio „pamatas“ buvo artėjančios Oninės. Dėkojome žemei, saulei, už duotą mums derlių, žaidėme senoviškus liaudies žaidimus, šokome ratelius, dainavome dainas ir netgi grojome įvairiausiais netradiciniais instrumentais. Renginio kulminacija buvo Onos vaišės – duona su „smetona“. Daugeliui tai buvo dar niekada gyvenime neragautas maisto „duetas“.

    Baigiamajame renginyje visi pristatėme veiklų rezultatus: išmoktus šokius ir dainas, pažintas kultūras ir kalbas, išmoktus amatus ir atliktus darbelius, foto nuotraukas ir kompiuterinio meno darbus. Kiekvienas buvo paminėtas, apdainuotas ir apdovanotas, visiems stovyklos dalyviams įteikti pažymėjimai su asmeninėmis fotonuotraukomis“ – įspūdžiais apie antros pamainos veiklas dalijosi stovyklautoja Ieva Vareikytė iš Širvintų.

    Stovyklautojai keliavo Veprių apylinkėmis, siekė Moko akmenį, Sukinių kaimą, lankėsi prie Žuvintės šaltinio,  luotų meistro Česlovo Talačkos sodyboje.

    Tėvų atsiliepimuose į klausimą „kokį poveikį jūsų vaikui turėjo stovykla?“ galime perskaityti: „Tapo kūrybingesnis, tvarkingesnis.  Tapo drąsesnis, laisviau bendrauja. Tik teigiami pokyčiai. Įgavo daugiau savarankiškumo, bendravimo įgūdžių. Išmoko rankdarbių. Susipažino su įdomiais, kūrybingais žmonėmis. Pailsėjo, susipažino su bendraamžiais, praplėtė savo akiratį. Vaikas  kupinas įspūdžių. Labai dėkingi už tai, kad vaiku buvo rūpinamasi, buvo užimtas įdomia veikla. Dar nebaigęs šios pamainos jau kalba apie kitus metus.  Viskas labai šaunu. Esame labai patenkinti, patobulėjo įvairiose srityse. Esame dėkingi už turiningas ir nuostabiai organizuotas veiklas. Stovykla pateisino vaiko lūkesčius.“

    Netradicinės trečios pamainos „Eilini stovyklautojau, dėmesio“  veiklos sudomino rajono vaikus. Į šią pamainą atvyko ir 12 kelmiškių. Numatytą programinę misiją sėkmingai vykdė suburta komanda, kurią sudarė  Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojos, rajono pedagogai ir vadovas iš Kelmės. Pilietiškumo pamokos vyko ir šioje stovykloje. Buvo ugdoma tolerancija, bendruomeniškumas, savitarpio pagalbą, komandinis darbas, vykdoma prevencija. Vaikai džiaugėsi išmokę gaminti aitvarus, sudalyvavę netikėtuose pažinimuose – susitikimuose, diskusijose. Kiekvieno vakaro kulminacija – stovyklos žinios su meniniais- kūrybiniais, vaidybiniais, jumoristiniais, informacinių technologijų elementais. Vasaros liūtys šios pamainos dalyviams sukėlė didžiulį džiaugsmą. Visi mirko, šėlo, žaidė, šoko, maudėsi lietuje ir balose. Tai buvo nepakartojama ir gal vienintelį kartą išbandyta, neplanuota veikla.

    Į klausimą „kas labiausiai patiko stovykloje?“ dalyviai atsakė taip: „Gerai leisti laiką su draugais. Bendravimas, susipažinimas ir sužinojimas daugiau kaip 50 naujų vardų. Komandinis darbas. Maistas. Rytiniai žaidimai ir išdaigos, netikėtumai ir žygiai.  Diskotekos. Vadovai. Visų draugiškumas ir gera kompanija.  Svečiai, naktinis žygis, sportas ir stovyklos žinios. Maudynės ežere, lietuje ir balose. Viskas buvo labai gerai.“

    Ketvirtoji pamaina „O toj mažoj širdelėj visa Lietuva“ sutelkė 7-13 metų vaikus. Stovyklautojai susipažino su Lietuvos regionų ypatumais, papročiais, žaidimais, dainomis ir šokiais. Aplankė Veprių krašto  muziejų. Dalyvavo sportinėse estafetėse, vakaro renginiuose.

    Į klausimą „ką naujo išmokai, sužinojai stovykloje?“ dalyviai rašė atsiliepimuose:  „Draugas išmokė groti dambreliu. Daugiau sužinojau apie mūsų Tėvynę, apie įvairius Lietuvos regionus, gyventojus, tradicijas, rajono dvarus, apie Veprius. Išmokau žaidimų, dainų, šokių. Kad reikia būti draugiškesniu. Išmokau mėtyti į krepšį.“

    Visose pamainose skirtas dėmesys stovyklautojų sveikatinimui. Rytinės mankštos, maudynės, aerobika, šokiai,  sportinės veiklos, įvairūs žaidimai, estafetės – tapo stovyklos dienotvarkės kasdienybe. Nauja tai, kad pamainose vyko Sveikatiados dienos, kurias sėkmingai orgavizavo trenerė-metodininkė Vitalija Remeikaitė. Jos dėka išmokome daug įdomių, naujų žaidimų.

    Kiekvienam stovyklautojui liks įsimintinos atrakcijos, naktiniai simuliaciniai žaidimai „Vėliavos pagrobimas“, „Lobio  paieška“, „Gaisras- krikštas“, krikštynos.

    Į švietėjiškas, pažintines ir naktines veiklas buvo kviesta daug svečių, specialistų, pareigūnų bei įvairių tarnybų atstovų. „Šventosios vingiai“  programoje dalyvavo psichologė Kristina Keturakytė, dailininkė Danguolė  Griguolienė,  japonų ir kinų kalbų mokė Simona Vasilevskytė ir Justina Razumaitė, fotografijos meno Nijolė Paškauskienė ir jaunųjų fotografų grupė. Už netikėtas ir tikras gyvenimo pamokas bei pagalbą dėkojame Ukmergės  rajono policijos komisariatui ir Nepilnamečių reikalų inspekcijai,  Ukmergės priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai ir Veprių komandai, Veprių ambulatorijos kolektyvui, Veprių krašto muziejui. Už paramą tariame ačiū Programos rėmėjams:  LR Seimo nariui Rimantui Dagiui,  UAB „INTER RAO  LIETUVA“, Visuomeninei organizacijai „SOS-Vepriuose“, UAB „Valdo leidyklai“, UAB  „Ukmergės ginklai“, „Sveikatiados“ Šventosios vingyje“ projekto rėmėjai Ukmergės savivaldybės administracijai. Nuoširdus ačiū už spalvingą „Šventosios vingių“ programą visų pamainų koordinatoriams Vilmai Virbalienei, Dovilei Rudokaitei, Vidai Ramanauskienei, Rimai Mackevičienei ir jų suburtoms vadovų bei savanorių komandoms.

    Ukmergės švietimo centro Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filialo vedėja,
    Programos „Šventosios vingiai“ vadovė Aldona Rudokienė

    Nuotraukos iš stovyklos archyvo

    IMG_0620_resize

    IMG_0670_resize

    IMG_0851_resize

    IMG_1505_resize

    IMG_1574_resize

    IMG_1739_resize

    IMG_2038_resize

    IMG_2062_resize

    IMG_2111_resize

    IMG_2142_resize

    IMG_2502_resize

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia