Valgomieji ledai – saugus ir sveikas vasaros skanėstas

    938
    0

    led

    Mūsų vartotojai gali drąsiai mėgautis vasarą ypač populiariu skanėstu – valgomaisiais ledais. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atliktas specialus tyrimas parodė, kad tiek mūsų šalies gamintojų pagaminti, tiek iš kitų šalių atvežti ledai atitinka saugos ir kokybės reikalavimus. Dažniausiai nustatomi tik nereikšmingi produktų ženklinimo pažeidimai.

    Šių metų liepos mėnesį vykdyto tyrimo metu, patikrintos 72 valgomuosius ledus gaminančios įmonės. Be to, rinkoje įvertinta beveik 640 tūkst. porcijų, t.y. beveik 50 tonų valgomųjų ledų sauga, kokybė bei informacijos vartotojui ženklinimo etiketėje teisingumas. Vertinti ne tik lietuviški, bet ir iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Olandijos, Vokietijos ar Italijos atvežti valgomieji ledai.

    „Galime pasidžiaugti, kad mūsų šalies ledų gamintojai gerai pasiruošė vasaros sezonui, nes nei vienoje valgomuosius ledus gaminančioje įmonėje patikrinimų metu nenustatyta grubių teisės aktų reikalavimų pažeidimų. Didžiąją nustatytų pažeidimų dalį sudarė ženklinimo pažeidimai. Daugeliu atvejų tai nežymūs neatitikimai, kai pavyzdžiui, nurodant produkto sudedamąsias dalis naudojami trumpiniai. Tačiau pasitaikė ir grubesnių vartotojų klaidinimo atvejų. Pavyzdžiui produkto etiketėje nurodoma „grietininiai“, „šokoladiniai“ ar „vaniliniai“ ledai, tačiau iš tiesų ledų sudėtyje nebuvo grietinėlės ar šokolado, o vietoj vanilės panaudotos tik kvapiosios medžiagos“, – patikrinimų metu sukauptą informaciją apibendrino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Deividas Kliučinskas. Pasak specialisto, dažniausias iš kitų šalių atvežtų ledų ženklinimo pažeidimas – neteisingas produkto sudėties vertimas. Pasitaikė atvejų, kai vertimo į lietuvių kalbą iš viso nebuvo pateikta.

    Valgomieji ledai skirstomi į grupes, kurių kiekvienai keliami tam tikri reikalavimai. Pagrindiniai jų – atitinkamas riebumas, pieno baltymų bei sausųjų medžiagų kiekiai. Pagal riebumą ledai skirstomi į grietininius, pieniškus, vaisinius (šerbetus) ir plombyrą. Jei į ledus dedami tik pieno riebalai ir baltymai – ant jų etikečių paprastai rašoma „grietininiai ledai“, „pieniški ledai“. Tokių ledų riebumas gali būti nuo 8 iki 2,5 %, o pieno baltymų kiekis turi būti ne mažesnis kaip 2,5 %. Kitoms grupėms priklausančiuose leduose pieno riebalai ir baltymai gali būti pakeisti kitomis maistinėmis medžiagomis. Šerbetų grupei priklausančiuose leduose riebalų visai nėra. „Plombyru” vadinami riebūs valgomieji ledai, tradiciškai gaminti iš riebios grietinėlės, tačiau dabar griežtų reikalavimų šiai rūšiai jau nėra, pieno riebalus vis dažniau pakeičia augaliniai aliejai ir riebalų mišiniai, todėl perkant „plombyru“ vadinamus ledus, reikėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį.

    Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia