Vadovų kaita užtikrins efektyvesnį ir skaidresnį gydymo įstaigų valdymą

    947
    0

    seimas_copyŠiandien Seime teikiamos Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva parengtos Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisos, kuriomis siūloma įvesti penkerių metų kadencijas ligoninių ir kitų sveikatos priežiūros viešųjų įstaigų vadovams. Pataisos taip pat nustato, kad vadovauti sveikatos įstaigai jie gali ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Taip pat siūloma iki 65-erių metų apriboti visų sveikatos įstaigų vadovų amžių.

    „Dėl ydingos gydymo įstaigų vadovų skyrimo tvarkos, sveikatos priežiūros sistemą apėmė sąstingis ir tai tapo didžiausiu sveikatos reformos stabdžiu”, – pabrėžė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

    Šalies vadovė teigimu, kadencijos neleis susiformuoti ydingiems ilgalaikiams vadovo ir pavaldinių santykiams, kai asmeniniai ar grupiniai interesai tampa svarbesni už viešąjį interesą, o nuo to nukenčia ir pacientų gerovė. Pataisos atvers daugiau galimybių jauniems ir gabiems profesionalams tapti gydymo įstaigų vadovais, užtikrins efektyvesnį šių įstaigų valdymą, paskatins sveikatos priežiūros sistemą tapti labiau demokratiška, skaidresne, teikti kokybiškesnes gydymo paslaugas.

    Prezidentės iniciatyva jau pateiktos ir STT, Prokuratūros bei VSD vadovų kadencijas ir kaitą įtvirtinančios įstatymų pataisos.

    Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas Seimui pateikė Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisų projektą Nr. XIP-3112. Teikiamomis pataisomis siūloma nustatyti, kad Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos valstybės ir savivaldybių biudžetinių ir viešųjų įstaigų vadovu negali būti asmuo, vyresnis kaip 65 metų amžiaus. Taip pat siūloma įtvirtinti penkerių metų kadenciją visų savivaldybių ir valstybės asmens sveikatos priežiūros viešųjų įstaigų vadovams bei riboti kadencijų skaičių – tokių įstaigų vadovai galės eiti pareigas tik dvi kadencijas iš eilės. Išimtį siūloma taikyti tik nedidelėms įstaigoms, t. y. tokioms savivaldybių ir valstybės asmens sveikatos priežiūros viešosioms įstaigoms, kuriuose dirba trys ar mažiau sveikatos priežiūros specialistai, turintys medicinos praktikos licenciją. „Neribotą laiką ir net iki gyvenimo pabaigos trunkantis vadovavimas bet kurioje srityje savaime sumažina motyvaciją siekti geresnių rezultatų, savaime užprogramuoja riziką, kad sistema išsigims, kad tiek pareigos, tiek įstaiga bus laikoma asmenine nuosavybe, su kuria tvarkomasi savo nuožiūra. Tokiu atveju vadovas tampa savotišku diktatoriumi, kuriam dažniausiai nerūpi nei įstaigos, nei darbuotojų, nei pacientų ir klientų gerovė”, – pristatydamas projektą sakė N. Udrėnas.

    Respublikos Prezidentės D. Grybauskaitės siūlymui pritarė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas: „Akivaizdu, kad kai kurie vadovai užsibuvo pernelyg ilgai ir yra labai garbaus amžiaus. Jie patys nesiryžta palikti darbo ir steigėjai tai toleruoja, galbūt todėl šiandien sveikatos sistemoje yra labai didžiuliai skirtumai. Esant vienodoms finansavimo sąlygoms, esant vienodoms politinėms aplinkybėms, įstaigos labai skiriasi viena nuo kitos ir materialinio aprūpinimo, ir darbo organizavimo prasme, todėl manyčiau, kad reikėtų iš naujo galvoti apie tai, kaip įvesti kadencijas ir rotaciją tam, kad jauni žmonės, nauji žmonės, kurių dabar yra labai daug, galėtų vis dėlto ateiti į tą sektorių ir įnešti įvairias naujoves”.

    Prieš projektą pasisakė kita to paties komiteto ir frakcijos narė – Vida Marija Čigriejienė: „Siekiamą rezultatą galima pakeisti faktiškai išnaudojant dabartinį teisinį reglamentavimą ir negalime preziumuoti, kad ilgai dirbantys, didelę patirtį ir kvalifikaciją turintys vadovai vadovauja neefektyviai, vien dėl to, kad dirba šiose pareigose daugiau kaip dešimt metų ar yra sulaukę 65 metų amžiaus.”

    Už projektą Nr. XIP-3112 po pateikimo balsavo – 37, prieš – 9, susilaikė 25 Seimo nariai. Pagrindiniu šio projekto svarstyme paskirtas Sveikatos reikalų komitetas, numatoma svarstymo plenariniame posėdyje data – birželio 21 d.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia