Pradinis Kultūra Renginiai Turizmo ekspertai susipažino su žydų gyvenimu Ukmergėje

Turizmo ekspertai susipažino su žydų gyvenimu Ukmergėje

2581
0

dsc_2435Savaitės viduryje Ukmergė sulaukė svečių – žmonių, propaguojančių turizmą šalyje ir kviečiančių užsieniečius atvykti į Lietuvą. Antrą kartą Ukmergėje viešintys svečiai – geras ženklas, kad mūsų miestą pasieks turistai. Šį kartą svečių dėmesys buvo nukreiptas į žydus.

Turizmo departamento prie Ūkio ministerijos, kelionių organizatorių vadovai ir specialistai Ukmergę pasiekė aplankę Vilnių, Šiaulius, Kėdainius, Joniškį. Visur buvo stengiamasi atsižvelgti į žydų palikimą.

Atvykę į Ukmergę svečiai pirmiausia apsilankė viešbutyje „BIG STONE“ ir jo restorane. 1962 metais pastatytas viešbutis pastaruoju metu keičiasi iš esmės. Praėjusiais metais duris atvėrė rekonstruota didžioji restorano banketinė salė, talpinanti 120 svečių, Dabar ji primena jaukią parko terasą, nuo kurios atsiveria XX – ojo amžiaus pradžios Ukmergės miesto panorama. Salės kampe stovintis rojalis rodo, jog restorane vyksta gyvosios muzikos vakarai. Pirmajame viešbučio aukšte buvo atidaryta dar viena naujutėlė moderni konferencijų ir pobūvių salė, talpinanti iki 100 svečių. Joje sudarytos visos sąlygos ne tik džiugiai praleisti šventines akimirkas, tačiau ir rengti įvairias konferencijas bei dalykinius susitikimus. Ši naujoji salė dėl savo jaukios aplinkos bei techninių galimybių jau tapo populiari, ypatingai tarp verslo atstovų.

Viešbutyje baigiamas įrengti papildomas viršutinis aukštas su 11 visiškai naujų kambarių. Baigus rekonstrukciją, viešbutis turės 33 kambarius, kuriuose galės apsistoti iki 50 svečių. Įrengiama nauja viešbučio išorė, turėsianti naktinį apšvietimą, viešbučio svečių patogumui jau įrengtas naujas liftas.

Restorano interjeru ir jo meniu siekiama sukurti senosios Ukmergės dvasią, kupiną tarpukario Lietuvos miestietiško inteligentiškumo ir kultūros. Ukmergės miestas, anksčiau vadintas Vilkmerge arba Vilkomir, minimas jau nuo XIII amžiaus ir laipsniškai vystėsi kaip svarbus prekybos ir administracijos centras. Nuo XVII amžiaus vidurio Ukmergėje pradėjo plėstis ir žydų bendruomenė. Žydai iki II-ojo Pasaulinio karo pradžios sudarė pusę Ukmergės gyventojų. Jie buvo labai aktyvūs miesto bendruomenės nariai, besivertę prekyba, amatais, gėrimų ir kitų produktų gamyba.

Apžiūrėjusiems restorano sales svečiams buvo pristatyti tradiciniai žydų patiekalai. Tai „Šakšuką“ – vienas mėgstamiausių izraeliečių patiekalų, kiekvienuose žydo namuose ruošiamas vis kitaip. Ji patiekiama kaip pomidorų, svogūnų, aštrių pipirų ir įvairių kitų prieskonių padaže kepti kiaušiniai, įprastai valgomi pusryčiams. „Humusas“ – užkandis, pagamintas iš trintų avinžirnių, sumaišytų su sezamų sėklų pasta, alyvuogių aliejumi, citrinų sultimis ir kitais priedais. „Falafeliai“ – aliejuje virti avinžirnių paplotėliai traškia plutele ir sultingu vidumi, kuriuos pagardina šviežios daržovės bei maistingas graikiško jogurto padažas. „Foršmak“ – kapota silkė pateikiama su obuoliais, cinamonu ir virtas kiaušinis. „Tilapijos (dar vadinama šv. Petro žuvimi) filė“ – ji patiekiama su sūrio-brokolio padažu ir garintomis daržovėmis. „Imberlach“ – iš džiovintų morkų ir imbierų žievelių gaminami skanėstai.

Po žydiškų valgių degustacijos ir pabendravimo su restorano personalu svečiai Turizmo ir verslo informacijos centro buvo pakviesti pasižvalgyti sutemų gaubiamame Ukmergės senamiestyje. Prie viešbučio svečius pasitiko žibintu nešinas senas Ukmergės gyventojas (Kastytis Kvietkauskas). Sužavėti klausytojai ekskursijos metu apžiūrėjo Ukmergės senamiestį, išgirdo miesto istoriją, įdomius pasakojimus apie ukmergiškių gyvenimą.

Šalyje vystantys turizmą svečiai pirmą kartą lankėsi Užugiryje, Prezidento Antano Smetonos dvare. Čia buvo aptartos kelionės po Aukštaitijos dvarus.

Arvydas Pėšina

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia