Su turkais nagrinėtos mokyklų nelankymo problemos

    1355
    0

    Paveiksllis4

    Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrius Švietimo mainų paramos fondui pateikė Comenius Regio partnerystės projektą „Vadybinių gebėjimų tobulinimas sprendžiant mokyklos nelankymo problemas“.

    Pernai metų pabaigoje surengtas pirmasis projekto mobilumo vizitas – 8 mūsų rajono atstovai lankėsi Turkijos Canakkale savivaldybėje, kur susipažino su Turkijos švietimo sistema, mokyklų pasiekimais ir problemomis. Ši kelionė ir Turkijos švietimo sistema buvo pristatyta ugdymo įstaigų vadovams.

    Pristatydama kelionę Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė pasakojo, kad Turkijos švietimo sistema skirstoma į 3 lygius: pradinis, vidurinis ir aukštasis mokslas. Pradinis mokslas trunka 8 metus ir yra privalomas. Vidurinis mokslas trunka 3 metus. Pradinis ir vidurinis mokslas yra nemokamas. Visi mokiniai privalo vilkėti uniformas. Pamokos čia vyksta nuo 8 iki 15 valandos. Egzaminai laikomi tik stojant į aukštąsias mokyklas.

    I. Krikštaponienė kalbėjo apie problemas, susijusias su pamokų nelankymu. Turkijoje su mokyklos nelankymu griežtai kovojama – jeigu mokinys neatvyko į mokyklą iki 12 valandos arba praleido bent vieną pamoką, skaičiuojama, kad jis praleido pusdienį. Jeigu mokinys į mokyklą neatvyko ir po vidudienio, skaičiuojama, kad jis praleido 1 dieną. Jeigu mokinys per savaitę praleido 2 pusdienius, skaičiuojama, kad jis praleido vieną dieną.

    Paveiksllis1

    Pagrindinės mokyklos nelankymo priežastys yra susisiekimas – toliau nuo mokyklos gyvenantys vaikai kartais vėluoja į mokyklą arba praleidžia pirmąsias pamokas. Kitos mokyklos nelankymo priežastys – sveikatos problemos, asmeninės, psichologinės, šeimos problemos. Pavyzdžiui, kai kurių nepasiturinčių šeimų vaikai dirba. Mokiniai kartais pamokas pramiega, į mokyklą neateina dėl mokyklos ir tėvų, mokinio ir mokytojo „nesusikalbėjimo”, kitaip sakant dėl bendravimo ir bendradarbiavimo problemų, dėl mokymosi spragų, pasirengimo stojamiesiems egzaminams. Pastariesiems rengiamasi vasario ir gegužės mėnesiais.

    Paveiksllis3

    Aplankytoje mokykloje mokosi daugiau kaip 150 mergaičių ir 120 berniukų. Šioje mokykloje 2010-2011 mokslo metais iki 5 pamokų praleido 20 berniukų ir 7 mergaitės, nuo 15 iki 20 dienų pamokas praleido 56 mergaitės ir 45 berniukai.

    Mokyklos nelankymo problemos sprendžiamos taikant įvairias, kartais ir griežtas sankcijas. Jeigu mokinys be pateisinamos priežasties per metus praleido daugiau nei 20 dienų, jis šalinamas iš mokyklos, nepriklausomai nuo jo pasiekimų. Dėl ligos per mokslo metus galima praleisti ne daugiau kaip 25 dienas. Tačiau pašalintų iš mokyklos mokinių yra nedaug – per 2009-2010 mokslo metus iš mokyklos pašalinti du berniukai ir viena mergaitė. 2010-2011 mokslo metais pašalintų vaikų nebuvo, šiais mokslo metais iš mokyklos jau pašalintas vienas berniukas.

    Paveiksllis2

    Vienas mokyklos nelankymo prevencijos būdas – mokyklos bendravimas su tėvais, bendri koncertai, susitikimai. Bendradarbiaudami su mokinių tėvais mokytojai lankosi  tėvų namuose, bendrauja su jais telefonu, rašo pranešimus ir siunčia SMS apie mokyklos nelankymą.

    Švietimo sistema Turkijoje tvarkoma ministerijos – ji sprendžia viską, net į darbą skiria mokytojus. Direktorius mokyklai vadovauja tik 5 metus. Suėjus šiam laikui direktorius perkeliamas į kitą mokyklą. Mokyklose dirba trečdalis vyrų ir du trečdaliai moterų.

    Siekiama produktyvaus pedagogų darbo. Tik pradėjusiam dirbti mokytojui skiriama mažiausiai 15 pamokų. Maksimalus pamokų krūvis – 30. Jeigu ši riba viršijama – mažinamas mokytojo atlyginimas. Mažiausias mokytojų atlyginimas siekia 1000 eurų.

    Toje pačioje mokyklos patalpoje vaikai valgo, sportuoja, ten pat vyksta susirinkimai. Klasėse suolai vienodo aukščio. Kai kuriose klasėse tik pusė mokinių sėdi suoluose, kiti rašo pasidėję ant priešais stovinčių kėdučių. Nėra lentų, klasėse – vaizdo projektoriai. Planuojama visus 9-tų klasių mokinius aprūpinti planšetiniais kompiuteriais. Į klases mokiniai nesineša mobiliųjų telefonų – atėję į mokyklą jie telefonus padeda į tam skirtas spinteles.

    Projektas bus vykdomas 2,5 metų – iki 2013 metų rugpjūčio 1 dienos. Jau įkurta projekto internetinė svetainė lankomumas.lt, sukurtas logotipas.   

    Ukmergės rajone 2010-2011 mokslo metais I pusmetyje vidutiniškai vienas vaikas praleido 26,1 pamokos, II pusmetyje – 44,2. Dėl nepateisinamos priežasties I pusmetyje vidutiniškai vienam vaikui teko 7 praleistos pamokos, II pusmetyje – 9,1. Dėl ligos I pusmetyje vidutiniškai praleista 15,2 pamokos, II pusmetyje – 29,3.

    Arvydas Pėšina

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia