Smurtas artimoje aplinkoje – visuomenės problema

    1610
    0

    psichologė Aušrinė Krikščionaitienė

    Jau dveji metai kaip įsigaliojęs  Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės
    rajono policijos komisariate praėjusią savaitę buvo įvertintos smurto artimoje aplinkoje didėjimo tendencijos, aptarta kaip efektyviau spręsti kai kuriuos klausimus, kalbėta ir apie tai, kaip bendrauti su smurtavusiais ar smurtą patyrusiais asmenimis.

    Susirinkime dalyvavo rajono policijos vadovai, darbuotojai, Vilniaus apskr. VPK Viešosios tvarkos valdybos Prevencijos poskyrio pareigūnė, rajono teismo, prokuratūros, savivaldybės Vaiko teisių skyriaus atstovai, Ukmergės socialinių paslaugų centro darbuotojai, rajono seniūnijų seniūnai ir socialiniai darbuotojai, VšĮ „Moters pagalba moteriai“ darbuotojos. Šiemet rajono policijos komisariate pradėta beveik trečdaliu daugiau ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje (per 11 mėn. 2013 m. – 140, 2012 m. – 105). Anot rajono policijos vadovo, įstatymas į viešumą iškėlė išties didelę smurto artimoje aplinkoje problemą, tuo pačiu didėjantis pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičius rodo, kad vis daugiau smurtą
    patyrusių asmenų išdrįsta kreiptis pagalbos.

    Kriminalinės policijos viršininkė Inga Malinauskienė atkreipė dėmesį, kad smurto problema aktuali tiek tarp miesto, tiek tarp kaimo gyventojų. Daugiausia ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje buvo pradėta Taujėnų, Deltuvos bei Siesikų seniūnijose. Pareigūnė pastebėjo, kad dažniausiai smurtautojas būna apsvaigęs nuo alkoholio, taip pat dažnai būna ir pati auka vartojusi svaigalų. Tokie atvejai yra problematiniai, kadangi rytojaus dieną išblaivėję jie paprastai jau nori susitaikyti.

    Problemų iškyla ir kitokių: kartais tenka spręsti, kur  apgyvendinti auką ar kur patalpinti smurtautoją. Tuomet įsitraukia ir seniūnijos, kurios rūpinasi laikino būsto suteikimu. Mieste smurtautojams yra sudaryta galimybė už atitinkamą mokestį apsigyventi neįgaliųjų bendrabutyje. Ypač skaudu, kai smurto aukomis tampa vaikai. L.e. teismo pirmininkės pareigas Edita Zarembienė patarė, kad tokius mažamečius reikėtų apklausti pas ikiteisminio tyrimo  teisėją – vaikui nereikėtų dalyvauti teismo procese ir antrąsyk išgyventi neigiamų emocijų.

    Susitikimo metu VšĮ „Moters pagalba moteriai“ direktorė Ernesta Butkuvienė supažindino su atstovaujamos įstaigos, kuri teikia telefoninę psichologinę bei teisinę pagalbą, veikla. Psichologė Aušrinė Krikščionaitienė kalbėjo apie smurto išraišką mūsų visuomenėje, šeimose. Dažnai fizinį smurtą lydi psichologinis bei seksualinis smurtas. „Gerų rezultatų greitai nepasieksime, smurtas yra įaugęs į mūsų visuomenę.  Todėl turi įvykti didžiuliai pokyčiai, tai ilgalaikiai procesai. Yra šeimų, kurios smurtą priima, kaip savaime suprantamą dalyką. Egzistuoja smurto ratas – įtampa auga po truputį, kol įvyksta konfliktas. Po jo šeimos nariai vėl susitaiko“.

    VšĮ „Moters pagalba moteriai“ atstovės ragino moteris, patiriančias bet kokį smurtą, kreiptis tel. 8-800-66366.

    Vilniaus apskrities VPK Ukmergės raj. Policijos komisariato  informacija

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia