Trečiadienį ir ketvirtadienį vyko išankstinis balsavimas rinkimuose į savivaldybių tarybas. Per visą šalį nuskambėjo įtarimų sukėlęs atvejis Kaune, kai iš anksto balsuoti į miesto savivaldybę sugužėjo dešimtys benamių, atvežtų trimis autobusais. Balsuotojai teigė, jog jiems buvo pažadėtas atlygis – 10 litų už balsą. Dėl šio atvejo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Ukmergėje policija ketvirtadienį gavo du pranešimus apie rinkėjų balsų pirkimą. Tačiau tokių faktų pareigūnams nustatyti nepavyko. Oficialių skundų ar pareiškimų dėl įstatymo pažeidimo neužfiksavo ir Savivaldybės rinkimų komisija. Tačiau mieste abi dienas sklandė kalbos, neva politikai pirko balsus.
Įvardijo balsų pirkėjus
Ketvirtadienį prieš pietus į redakciją užsukęs vyriškis piktinosi, kad Ukmergėje papirkinėjami rinkėjai. Jis pasakojo, kad tądien, iš ryto, prie mieste esančių aludžių pasirodė žmonės, kurie ten besibūriuojantiems vyriškiams siūlė užsidirbti, balsuojant už vieną iš kandidatuojančių politinių partijų.
„Sutikusieji parduoti savo balsą buvo įsodinami į automašiną ir nuvežami į Užupį. Ten iš jų buvo paimami asmens dokumentai ir užpildomi visi reikalingi dokumentai, jie įdedami į vokus. Padaroma viskas, kaip ir priklauso balsuojant iš anksto…“ – tvirtino žmogus. Jo teigimu, už balsą pirkėjai siūlė 10 litų, tačiau vėliau neva persigalvojo ir sumokėjo tik po penkis litus.
Paklausus, ar vyriškis buvo tarp susigundžiusių užsidirbti, jis tai neigė: „Aš tokiais dalykais neužsiimu, tačiau pažįstu žmones, kurie taip elgėsi. Nuvažiuokite prie aludžių ir patys įsitikinsite, kad sakau teisybę…“
Prie aludės – vyrų teritorija
Ketvirtadienio vidurdienį prie Dukstynos mikrorajone, šalia prekybos centro „Maxima X“, esančios aludės išvydome kelis vyriškius. Užkalbinome trijulę. Buvo galima įtarti, kad du iš jų – nuolatiniai aludės lankytojai, o trečiasis čia, matyt, užsuka tik retkarčiais. Visų amžius – 30-40 metų.
Žurnalistus vyrukai sutiko įtarimų kupinais žvilgsniais. Vienas iš jų, nužvelgęs korespondentę, mestelėjo: o jūs ką čia veikiate vyrų teritorijoje?
Kai nepažįstamųjų pasiteiravome, gal jau dalyvavo rinkimuose, jų veiduose pasirodė šypsenėlės.
„Gal ką siūlote? – sukruto vienas jų ir visa trijulė pagyvėjo. – Gal siūlote balsuoti už numerį…“ Ir įvardijo politinės jėgos sąrašo dviženklį skaičių.
Tuo tarpu kitas pareiškė, kad tik „vakar išėjo iš ligoninės, gulėjo reanimacijoje“, todėl neturi rinkėjo pažymėjimo ir nebalsuos. Jis atrodė gerokai „pavargęs“ ir rinkimų tema jo nedomino.
„O aš rinkėjo pažymėjimą turiu, galėčiau balsuoti, bet į rinkimus neisiu. Nežinau, už ką galėčiau balsuoti. Ir anksčiau niekada nebalsavau. Esu ukmergiškis, bet nematau, ką galima rinkti į valdžią…“ – į pokalbį mielai leidosi vienas iš aludės lankytojų, tądien jau spėjęs išlenkti ne vieną bokalą.
Pašnekovams nebuvo naujiena išvakarėse per visas televizijas rodyti reportažai apie Kaune įtarimą sukėlusius ir sulaikytus balsuotojus. Vyrukai patikino, kad ir Ukmergėje balsų pirkimas – jokia naujiena.
„Žinau šešis žmones, pats juos padėjau rasti, kurie vienai partijai pardavė savo balsus… Netikite? – atviravo nepažįstamasis ir tuoj susigriebė. – Nieko aš jums nesakiau, o ką ir sakiau, viskas buvo neteisybė…“
Tada į pokalbį įsijungė trečiasis, pareiškęs, jog jis jau balsavo: „Bet ne už pinigus! Siūlė ir man balsuoti už vieną partiją, bet kam man tai? Aš iš anksto balsavau todėl, kad gyvenu mieste, o registruotas esu kaime. Rinkimai – sekmadienį, reikėtų važiuoti balsuoti, todėl nuėjau į savivaldybę ir dabar ramu…”
Vyrukas neslėpė, kad ir jam gerai žinoma, kas ir už kiek perka balsus, tačiau leistis į šnekas daugiau nepanoro: “Na ir kas iš to, kad papasakosiu? Taip buvo anksčiau, nepasikeitė ir dabar…”
Prie aludės sutikti ukmergiškiai sakė, kad balsus perka viena partija. Tačiau vienas jų girdėjęs, jog kažkam užsidirbti siūlę ir kitos politinės jėgos atstovai.
Pasiteiravus, ar tiesa, jog iš pardavusių balsų reikalaujama įrodymo – telefonu nufotografuoto biuletenio – pašnekovai tai paneigė. Pasak jų, pakanka atnešti tik balsavimo metu išduotą kvito šaknelę.
“Jei sutikai, paėmei pinigus, tai kaip gali balsuoti už kitą…” – nusistebėjo vienas pašnekovų.
Sąrašo numerį žinojo visi
Ketvirtadienį apsilankėme dar vienoje aludėje, esančioje kieme, Vytauto gatvės pradžioje. Vidurdienį čia laiką leido šeši vyriškiai. Pasukome prie staliuko, ant kurio stovėjo butelis vyno. Čia sėdėję vyrai sutiko pasikalbėti apie rinkimus.
Įsitikinome, kad šia tema ir prie šio, ir prie kitų stalų jau nemažai kalbėta, diskutuota. Netrukus prie mūsų atpėdino tolėliau sėdėjęs senukas ir paminėjęs vienos partijos pavadinimą teiravosi, ar tikrai Ukmergėje tokia yra. Sakė, kad jai vadovauja vyras, kurio pavardės jis nežino, bet paminėjo, kuo šis užsiima. Žmogus paprašė, kad pasakytume jam tos partijos numerį. Išgirdęs atsakymą ėmė bėdoti: „Kol pareisiu į namus, užmiršiu. Gal galit užrašyti?“
Kitiems aludės lankytojams žmogaus minima partija nekėlė susidomėjimo. Tačiau vyriškiai žinojo kitos partijos sąrašo numerį. Kaip jie teigė, ši partija už balsą siūlanti 25 litus.
Pasidomėjus, ar jie nesusigundė lengvu uždarbiu, vienas iš aludės lankytojų pyktelėjo: „Nemanykit, kad mes neturim smegenų…“
Netikėtai taikus ir ramus pokalbis pakrypo kita linkme. Kai fotokorespondentas panoro nufotografuoti ant stalo stovintį vyno butelį, vienas iš kompanijoje buvusių vyriškių pašoko ir griebė už fotoobjektyvo. Jis ėmė piktintis, kad klausinėjame apie rinkimus ir dar fotografuojame.
„Ką aš žinau, kur jūs panaudosite tas nuotraukas…“ – ėmė plūstis, nenorėdamas nė girdėti, jog jis nebuvo nufotografuotas.
Sulaukė dviejų skambučių
Rajono Policijos komisariato viršininko pavaduotojas Aidas Dutkus penktadienio rytą „Gimtajai žemei“ sakė, jog išsankstinio balsavimo metu sulaukė dviejų pranešimų.
„Abu skambučiai užregistruoti ketvirtadienį. Pirmoje dienos pusėje paskambinusi moteris nurodė savo pavardę ir papasakojo, kad mieste automobiliu važinėjantys žmonės siūlo pirkti rinkėjų balsus. Moteris pasakė tik automašinos markę ir spalvą, tačiau valstybinio numerio neįsidėmėjo. Po pietų gautas anoniminis skambutis. Asmuo pranešė tokią pačią informaciją,“ – teigė A. Dutkus.
Pasak pareigūno, pagal žmonių nurodytą informaciją nepavyko nustatyti fakto, jog būtų perkami rinkėjų balsai. Beje, nei vienu, nei kitu atveju skambinusieji nenurodė, kuri partija siūlė rinkėjams pinigus.
Balsavo daugiau nei ankstesniuose rinkimuose
Rajono savivaldybės rinkimų komisijos sekretorė Zina Kurmelienė informavo, kad per dvi dienas – trečiadienį ir ketvirtadienį, – kuomet vyko išsankstinis balsavimas, rinkimuose dalyvavo 518 rinkėjų, iš jų septyniolika, registruotų kituose rajonuose.
Pasak Z. Kurmelienės, išankstinio balsavimo dienomis komisija sulaukė kelių telefono skambučių, kuomet skambinusieji pasidalijo abejonėmis dėl įstatymo pažeidimo.
„Nei skundų, nei pareiškimų, nei skatinančių rimtai suklusti pranešimų per minėtas dvi dienas nebuvo. Nuolat bendravome su policija, pareigūnai vyko į vietas, kur buvo galima įtarti apie kažkokius pažeidimus. Manau, kad uniformuotų pareigūnų pasirodymas kai kuriuos žmones drausmino…“ – svarstė Z. Kurmelienė.
Rinkimų komisijos sekretorė neslėpė, kad balsuoti į savivaldybę buvo atėję tokių žmonių, kurie paprastai į rinkimus nevaikšto: „Tačiau jie turėjo dokumentus, kai kurie atsinešė ir rinkėjo kortelę. Jie turi rinkimų teisę, todėl ir balsavo… Tačiau jų nebuvo daug, nebuvo masinio ėjimo.“
Taip pat Z. Kurmelienė kategoriškai paneigė redakcijoje ukmergiškio išsakytas mintis apie balsavimą ne savivaldybėje. Jos teigimu, tai galima vadinti tik prasimanymu, nes iš savivaldybės rinkimų komisijos patalpos neiškeliavo nė vienas išankstinio balsavimo dokumentas.
Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, pirmąją išankstinių rinkimų dieną šiemet, lyginant su rinkimų į tarybas 2007 metais, rinkėjų atvyko balsuoti kone dvigubai daugiau. Per praėjusius savivaldybių tarybų rinkimus Ukmergėje iš anksto balsavo 229 rinkėjai.
{BANNER}