Ukmergės rajono savivaldybė 2012 m. gruodžio 31 dieną paskelbė apie atliekų tvarkymo Ukmergės raj. Savivaldybės teritorijoje paslaugų pirkimą atviro konkurso būdu. 2013 metų kovo 27 dieną buvo sudaryta paslaugų pirkimo sutartis dėl atliekų tvarkymo paslaugos tiekimo. Sutartyje numatyta, kad paslaugų tiekėjas įsipareigoja savo lėšomis įrengti atliekų rūšiavimo liniją savivaldybės parinktoje ir su paslaugų tiekėju suderintoje bei teisės aktų reikalavimus atitinkančioje ir atliekų rūšiavimo linijos įrengimui bei eksploatavimui tinkančioje vietoje per du metus nuo sutarties pasirašymo dienos. Sulaukėme 2015 metų, tačiau atliekų rūšiavimo linijos nė kvapo, negana to, atliekų vežimo kokybe skundžiasi gyventojai, o šiukšlės bei konteinerių būklė bado akis. UAB „Ekonovus“ generalinis direktorius Rolandas Rutėnas ir Vilniaus regiono vadovas Elmaras Milinavičius savo įmonės kaltės neįžvelgia ir, kaip patys sako, situacija tik gerėja, o menki nesklandumai yra normali darbo praktika.
Žemės sklypo, skirto atliekų rūšiavimo linijai, teisiniai ginčai
2013 m. vasario mėnesį, t.y. dar iki sutarties pasirašymo, buvo parengtos ir patvirtintos planavimo sąlygos 5,3439 ha UAB „Ukmergės vandenys“ valdomo žemės sklypo, esančio Ukmergės raj., Pabaisko sen., Sargelių kaime, pertvarkymas, siekiant žemės sklypą pritaikyti atliekų rūšiavimo linijos statybai. Tam 2013 m. spalio mėn. VĮ Registrų centre įregistruoti 4 atskiri sklypai: 1,9733 ha dumblo aikštelės eksploatavimui, 1,0103 ha sklypas atliekų rūšiavimo linijos įrengimų statybai, 1,5983 ha ir 0,762 ha sklypai, kuriuose gali būti vykdoma veikla, susijusi su atliekų tvarkymu. Pačio sklypo padalijimo darbai, pasak Ukmergės raj. savivaldybės aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Vilijos Grabauskienės, užsitęsė dėlto, kad buvo nuspręsta pasiūlyti AB „Ukmergės gelžbetonis“ perduoti dalį jų išnaudoto karjero į laisvos valstybinės žemės fondą ir tą plotą panaudoti privažiavimui kelio prie rūšiavimo aikštelės įrengimui. Bendrovė su pasiūlymu sutiko, todėl buvo padaryti nauji karjero kadastriniai matavimai ir pakeistas karjero plotas, o tai turėjo įtakos sklypo, skirto atliekų rūšiavimo linijos statybos įregistravimo terminui.
2013 m. lapkričio 28 d. Ukmergės raj. savivaldybės tarybos sprendimu prašyta LR Vyriausybės perduoti sklypus savivaldybės nuosavybėn, buvo paruošti dokumentai ir 2014 m. sausio 31 d. pateikti LR Teisingumo, Aplinkos ministerijoms ir Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos. Paskutinės Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos pastabos gautos tik 2014 m. gegužės 6 d. Ir tik birželio 25 dieną LR Vyriausybės posėdyje buvo patvirtintas nutarimas perduoti sklypus Sargelių kaime Ukmergės rajono savivaldybės nuosavybėn.
Rugpjūčio 28 dieną Ukmergės rajono savivaldybės taryba leido išnuomoti nuosavybės teisė valdomą 1,0103 ha žemės plotą UAB „Ekonovus“ paslaugų teikimo sutarties galiojimo terminui. Dėl įvairių tarpinstitucinių žemės sklypo derinimo klausimų ir 2014 m. sausio 1 d. pasikeitusio teritorijų planavimo įstatymo bei lydinčių poįstatyminių teisės aktų pasikeitimų, numatytas 1 metų terminas nėra įvykdytas, o sklypo perdavimo paslaugų teikėjui terminas nusitęsė net 7 mėnesius. Savivaldybė kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą dėl leidimo pakeisti atitinkamus sutarties punktus dėl termino. Sutikimas buvo gautas, tačiau atliekų operatorius atsisakė perimti sklypą.
„Linijos įrengimas – betikslis“
UAB „Ekonovus“ generalinis direktorius Rolandas Rutėnas Tarybos posėdžio metu tiesiai šviesiai rėžė visiems susirinkusiems, kad „džiaukitės, kad mes nepradėjome ir neįrengėme „metalo gabalo“ žemės sklype, nes vėliau būtumėte turėję daugiau problemų su juo, nei dabar turite“. Taigi, konstatuotas faktas, kad ukmergiškiams tarsi pasisekė, kad nespėjo įsirengti atliekų rūšiavimo linijos.
Dėl ko toks džiaugsmas?
Pasirodo, 2014 m. balandžio 16 d. LR Vyriausybės nutarimu buvo patvirtintas Valstybinis atliekų tvarkymo planas. Šiame plane įtvirtinta nuostata, kad iki 2016 metų turi būti baigti įrengti atliekų mechaninio, biologinio įrenginiai. „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ projektas, kurio metu statomas atliekų rūšiavimo įrenginys, įgyvendinamas viso Vilniaus regiono mastu ir visos Vilniaus apskrities savivaldybės prisidėjo prie projekto finansavimo, tuo pačiu įsipreigodamos jų teritorijose susidariančias mišrias komunalines atliekas nukreipti rūšiavimui į tą įrenginį. Būdama viena iš UAB VAATC, kuriam pavestas projekto įgyvendinimas, akcininkų, Ukmergės r. savivaldybė, kartu su kitomis savivaldybėmis dalininkėmis, yra įsipareigojusi nesteigti ir neorganizuoti kitos atliekų tvarkymo sistemos ir tam tikros paslaugos savo administruojamose teritorijose, jei tokią paslaugą teikia šios sutarties pagrindu sukurta atliekų tvarkymo sistema. Šios nuostatos yra įtvirtintos ir 2015 m. birželio 12 d. Vilniaus regiono plėtros tarybos sprendimu patvirtintame Vilniaus apskrities regioniniame 2014-2020 m. atliekų tvarkymo plane bei 2015 m. kovo 26 d. Ukmergės raj. Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtiname atliekų tvarkymo 2014-2020 m. plane.
2014 m. balandžio mėn. Patvirtintos valstybinis atliekų tvarkymo planas bei numatomo regioninio NPA įrenginio veiklos pradžia 2016 metais sudarė prielaidas tam, kad tvarkymo užduotims įgyvendinti, rūšiavimo linijos įrengimas Ukmergės rajono savivaldybėje tapo nebereikalingas ir linijos galingumas nepakankamas plane numatytoms užduotims įgyvendinti.
Valdžia apie tai, kad rūšiavimo linijos nebus, turėjo žinoti jau nuo 2014 m. balandžio 16 dienos, kuomet buvo patvirtintas Valstybinis atliekų tvarkymo planas. Nėra paslaptis, kad rūšiavimo linijos pastatymo kaštai įskaičiuoti į rinkliavos mokestį, tad kodėl apie tai buvo tylima? Tik opozicijai pradėjus reikalauti pakviesti pasiaiškinti UAB „Ekonovus“ vadovus, galų gale Tarybos posėdyje buvo paaiškinta esama situacija.
Kas vyko posėdyje?
Posėdžio metu daugelis dalyvavusiųjų išsakė pastabas ne dėl atliekų rūšiavimo linijos, o dėl pačios paslaugos teikimo kokybės.Tarybos narys Andrius Kalesnikas piktinosi, kad daug šnekama apie sutartį, įvairius teisinius reguliavimus, bet niekas nekalba apie paslaugos kokybę. „Negirdžiu administracijos požiūrio apie kokybę, nes sutartyje aiškiai numatyta, ką turi atlikti operatorius. Kodėl nepriimami realūs sprendimai dėl kokybės?“, – piktinosi A. Kalesnikas.
Tarybos narys Romas Pivoras teikėsi, kaip pats pasakė, išversti vedėjos pranešimą į žmonių kalbą. Pasak jo, rajono vadovai, ypač 2014 m., nepadarė savo darbo, nesutvarkė reikalų taip, kaip reikėjo, kad jie būtų įvykdyti. Dėl to šiandien operatorius teisingai nebenori pasirašinėti, periminėti sklypų ir t.t. „Nebuvo dirbama tuometinio mero ir administracijos darbuotojų ir dabar mes ieškome kaltų: ten kažkokia ministerija kažką pakeitė, kažką padarė. Mes nevykdėme sutarties, dėl to operatorius dabar kelia savo sąlygas. Kokybė neatitinka mūsų lūkesčių. Kadaise pykome ant savų, bet šiandien yra žymiai baisiau. Ir, deja, tie vadovai, kurie buvo, šiandien jau džiaugiasi savo naujais postais, deja, iki tol nieko nepadarę. Man labai gaila,“ – kalbėjo R.Pivoras.
Tarybos narys Regimantas Baravykas siūlė visiems darbuotojams atsikelti nuo kėdės ir ištrūkti iš savo kabinetų, kad pamatytų savo akimis tai, kas darosi realybėje, o ne kompiuterio monitoriuje. „Savivaldybės administracijos atitinkami darbuotojai per mažai rūpinasi paslaugos kokybe. Nežiūri, kad kai kuriose vietose reikia didinti konteinerių kiekį, o kai kur net atvirkščiai, juos sumažina. Nereikia žiūrėti į kompiuterio monitorių, kada operatorius važiuoja išvežti atliekas. Reikia patiems išlįsti iš kabinetų ir pažiūrėti kas iš tikro vyksta mieste ir rajone. Išeikite iš kabinetų pagaliau. Dirbkite iš esmės, o nelaukite, kol kas nors jums paskambins ir praneš. Turi būti darbas, už jį gaunate pinigus“ – dėstė R.Baravykas.
Kokybe patenkinti, nes „tai normalu“
Į Tarybos posėdį pakviesti UAB „Ekonovus“ vadovai dėl prastos paslaugų kokybės nenorėjo sutikti, nors pripažino, kad pavienių atvejų gali būti. „Per dieną įmonė aptarnauja 10 tūkst. konteinerių, todėl kažkoks neišvežimo procentas gali pasitaikyti dėl įvairiausių priežasčių. Tai normalu. Vienok pastebime, kad nepasitenkinimų vis mažėja, taigi kokybė vis gerėja“.
Vilniaus regiono vadovas E. Milinavičius aiškino, kad konteineriai gali būti neištuštinti ir dėl to, kad paprasčiausiai jų trūksta. „Nuo tada, kai pradėjome teikti paslaugą, taip vadinamų „varpelių“ sumažėjo per pusę, nes dalis jų yra sudeginama ar kitaip suniokojama vandalų. Kai turi stovėti 90 konteinerių, o stovi tik 40, logiška, kad jie užsipildo greičiau, o atliekos vežamos pagal grafiką“, –tvirtino vadovas.
V. Grabauskienė, kaip ir rajono meras Rolandas Janickas, nenorėjo kaltinti vien operatoriaus, o siūlė atsisukti ir į gyventojus. „Pati savo akimis mačiau, kaip sutvarkyta aikštelė po 15-20 minučių tampa neatpažįstama“, – apeliavo į gyventojų sąžinę Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja.
Meras paragino nešiukšlinti
R. Janickas patarė ieškoti problemos priežasčių ir gyventojų elgesyje. Pasak mero, ukmergiškiai, nors ir yra stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė, vistiek baldus ir kitus panašius daiktus palieka prie konteinerių ir taip sukelia netvarką. „Daugelis galvoja, kad jeigu jau moka už atliekų išvežimą, tai gali šiukšlinti bet kur, tačiau taip nėra. Jau kitais metais savivaldybėje turėsime žmonių, kurie kontroliuos tokius pažeidėjus, Jie vykdys panašias funkcijas, kaip aplinkos apsaugos pareigūnai. Jie turės automobilį, specialiąsias piremones, ir už teršimą ir taisyklių nesilaikymą skirs baudas. Juk visų mūsų tikslas, kad kuo ilgiau nekiltų mokestis už atliekų surinkimą. Todėl taisyklių privalu laikytis“.
Didinti kvotas?
Visgi kai kurie Tarybos nariai iškėlė pasiūlymą, kad stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėje surenkamų daiktų kvotas, nes dabar jos yra per mažos. Todėl, pasak kai kurių Tarybos narių, žmogus, nežinodamas, kur dėti likusius nepriimtus daiktus, tiesiog jų atsikrato prie konteinerių. „Juk kai kuriuos stambius daiktus keičiame tik kartą į dešimtmetį ar net rečiau, tai kodėl tokių daiktų negalima priduoti daugiau? – siūlė tarybos nariai. Rajono meras pažadėjo į tai atsižvelgti.
Laukia naujovės
Kaip pasakojo generalinis direktorius R. Rutėnas, nuo balandžio mėnesio visi gyventojų skambučiai nukreipiami ne tiesiogiai į „Ekonovus“, bet į nepriklausomą operatorių, kuris fiksuoja tai, kas, kada ir dėl ko skambino. Kad aptarnavimas gerėja, pasak R. Butėno, rodo skambučių registras. Balandžio mėnesį sulaukta 380 skambučių, rugsėjį – 200. Probleminių skambučių balandžio mėnesį būta 220, balandį jau tik 56.
Viena iš didesnių naujovių, kuri dabar jau įdiegta trijose operatoriaus aptarnaujamose savivaldybėse, yra duomenų kompiuterizavimo sistema. Kiekvienas konteineris yra sužymėtas, todėl operatorius tiksliai žino kada, kiek kartų jis buvo išvežtas ir koks vairuotojas aptarnavo tą vietą. Tas pat ketinama įgyvendinti ir Ukmergėje (tiesa, konteineriai nebus žymimi mikroschemomis, o viskas bus atliekama rankiniu būdu).
Dar viena naujovė – šiukšliavežėse bus įrengti vaizdo registratoriai iš priekio ir galo. Taigi, iškilus problemai, bus galima pamatyti, kaip buvo aptarnaujama.
Atliekų vežimo operatorius teigia, kad viskas eina tik geryn, kokybė gerėja, rūšiavimo linijos nėra ir gerai, kad nėra. Mieste ir rajone toliau akis bado nešvarūs konteineriai, netvarkingos aikštelės aplink konteinerius ir pan. Pagal sutartį tūkstančiai eurų buvo numatyti atliekų rūšiavimo linijos įrengimui. Viešąjį konkursą laimėjusi bendrovė, jos neįrengusi, tiesiog sutaupė šiuos pinigus, o miestas ir rajonas tam neprieštarauja. Atliekų išvežimo įkainiai nemažėja, aptarnavimo kokybė negerėja, varnos ir toliau nešioja riebaluotus popiergalius iš menkai prižiūrimų konteinerių, miestas netampa labiau švarus. Eilinį kartą valdžiai nepavyksta sukontroliuoti privačios bendrovės veiklos.
{jcomments on}