Patarimai, padėsiantys sumažinti atliekų kiekį

    2034
    0

    P1090276

    Ar Jums rūpi mūsų Žemė? Ar norite gyventi švarioje ir tvarkingoje aplinkoje? Tokiais klausimais sukurtuose „10 patarimų, kaip sumažinti atliekų kiekį“ į mokyklos bendruomenės narius, visuomenę kreipiasi „Šilo“ pagrindinės mokyklos tarptautinio Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekto „Vartokime ir rūšiuokime atsakingai. Už atliekų perdirbimą, piliečiai!“ dalyviai.

    Mokiniai, padedami mokytojų, ilgai analizavo atliekų rinkimo, perdirbimo, panaudojimo situaciją mūsų valstybėje, dalinosi patirtimi projekto partnerių susitikimuose, stebėjo kitų šalių pasiekimus ir problemas. Domėjosi šios problemos istoriniu aspektu ir gyventojų patirtimi: apklausė vyresnių kartų žmones (senelius, prosenelius), kaip atliekos buvo tvarkomos, kai technologijų išsivystymo lygis dar nebuvo toks aukštas, kaip yra dabar. Svarstė, kaip efektyviai būtų galima ateityje panaudoti perdirbamas atliekas kaip antrinę žaliavą. Taip pat mėgino išsiaiškinti neperdirbamų atliekų tvarkymo perspektyvas (poveikį gamtai ir sveikatai, būdus, kaip išvengti jų daromos žalos).

    P1090271

    Įgyta patirtis paskatino atkreipti bendruomenės narių ir visuomenės dėmesį į opias problemas, paraginti prisidėti prie švarios aplinkos kūrimo, gamtos išteklių išsaugojimo. Sukurti patarimai sugulė į spalvingą mokinių parengtą 2014-2015 metų kalendorių. Kalendoriaus idėja parinkta organizavus informacinio leidinio kūrimo konkursą, kuriame dalyvavo 6, 7, 8 klasių aktyvistai. Geriausią darbą konkursui pateikė aštuntokė Auksė Paškevičiūtė, jos darbas papildytas kitų mokinių pasiūlymais. Pateikdami patarimus projekto dalyviai klausia: „Ar žinote, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta apie 400 kg atliekų, kad stiklas sąvartyne suyra tik per 900, plastikas – per 200, metalas – per 90 metų, kad rūšiavimas leistų iki 25%  sumažinti sąskaitas už atliekų išvežimą?“ Klausimai yra ir raginimas susimąstyti, ar mes nekenkiame sau ir aplinkai, kurioje gyvename.

    antrapuse

    10 patarimų apima tris atliekų tvarkymo kryptis (prancūziškai RRR): sumažinti (Reduire), panaudoti dar kartą (Reutiliser), perdirbti (Recycler). Patarimai labai paprasti ir kiekvienam piliečiui nesunkiai įgyvendinami: „Pirkti vietinius produktus“, „Pirkti tik tai, kas naudinga“,  „Pasirinkti ilgai tarnaujančius daiktus“, „Taisyti daiktus, o ne pirkti naujus“, „Prekybos vietose reikalauti ekologiškų pakuočių“, „Rūšiuoti atliekas“, „Kompostuoti organines atliekas“ ir kt. Patarimus mokiniai papildė savo patirties pavyzdžiais:  „Aš neperku vienkartinių indų, maišelių ir kitų daiktų“, „Aš perku tik tuos maisto produktus, kurių man šiandien reikia, ir tik tuos daiktus, kuriuos tikrai panaudosiu“, „Išaugtus tvarkingus drabužius mes atiduodame giminaitei, o suplyšusius panaudojame kaip šluostę“, „Perku produktus, supakuotus į tinkamas perdirbimui pakuotes“, „Aš namuose turiu keturias šiukšlių dėžes: popieriui, stiklui, plastmasei, buitinėms atliekoms, rūšiuoju ir mokykloje“, „Mes kompostuojame organines atliekas, kad išvengtume cheminių trąšų naudojimo“ ir kt. Tikimės, kad projekto dalyvių pavyzdžiu paseks ir kiti piliečiai.

    balandis

    Kalendorius ne tik informatyvus, bet ir patogus naudoti, spalvingas ir žaismingas – iliustruotas informaciniais piešinėliais, projektinės veiklos nuotraukomis. Patarimai – kalendoriai jau padovanoti pradinių klasių mokiniams, projekto dalyviams, mokyklos darbuotojams. Greitai jie pasieks ir kitus adresatus.  Didžiausias patarimų kūrėjų noras – savo pavyzdžiu mokyti mokyklos bendruomenės ir visuomenės narius vartojimo kultūros, įtraukti kitus paauglius ir suaugusius į švietėjišką veiklą aplinkos saugojimo, atliekų tvarkymo klausimais savo mokyklose, bendruomenėse.

    Mokytoja Janė Juzėnienė

    kovas

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia