Į pagalbos skambučius atsilieps vilniečiai, gali mažėti ir „greitųjų” skaičius

    913
    0

    Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino naują greitosios medicinos pagalbos paslaugų (GMP) teikimo ir išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašą. Kaip vilkmerge.lt sakė Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja, Janina Galiauskienė, pasikeitimų bus ir rajono greitosios medicinos pagalbos tarnyboje.

    Svarbiausias pasikeitimas, jog nuo 2012 metų GMP dispečerinės tarnybos funkcijas vykdys apskričių centrų GMP paslaugas teikiančios įstaigos. „Reikės galvoti kokį darbą dirbs dabar dispečerinėje į pagalbos skambučius atsiliepiančios darbuotojos” – sakė J. Galiauskienė.

    Šiuo metu greitojoje yra susiformavusi puiki komanda. Pavyko pasiekti gerų rezultatų. Kartais per dieną greitosios dispečerės sulaukia iki 100 skambučių. O išvykstama vidutiniškai tik į 12-20. Dispečerėms telefonu pavyksta nustatyti, kur reikia skubios pagalbos, o kur lėtinės ligos, dėl kurių reikia kreiptis pas šeimos gydytoją. Be to, rimtų skundų dėl GMP veiklos negauta, kalbėjo gydytoja. J.Galiauskienė tikisi, kad po šių pasikeitimų GMP darbas nepablogės.

    Siekiant, kad GMP dispečerinės tarnybos būtų integruotos į Bendrosios pagalbos centro sistemą, nuo 2012 m. dispečerinės paslaugos šalyje bus perduotos dešimčiai Lietuvos miestų. Tokiu būdu bus užtikrinta galimybė racionaliau koordinuoti GMP brigadų darbą, skelbiama ministerijos pranešime spaudai. Į ukmergiškių pagalbos prašymus kitais metais atsilieps kolegos Vilniuje, o vėliau ši funkcija bus perduota bendrajam pagalbos centrui.

    J. Galiauskienė taip pat sakė, kad pagal naują tvarką padidintas ir gyventojų skaičius, kurį turi aptarnauti viena greitosios medicinos pagalbos brigada. Iki šiol viena brigada kaime turėdavo nuo 10 iki 12 tūkst., o mieste nuo 12 iki 15 tūkst., gyventojų. Nuo šių metų šie skaičiai atitinkamai padidinti iki 16 ir 18 tūkst. Tad iki šiol neaišku, ar ukmergiškiams pavyks išlaikyti turimus 3,5 greitosios pagalbos ekipažų. Situacija bus aiškesnė vasarį, kuomet bus pasirašoma šių metų sutartis su Vilniaus teritorine ligonių kasa.

    Ministerijos pranešime taip pat skelbiama, kad  greitosios brigadų skaičius galės būti didinamas ar mažinamas, atsižvelgiant į papildomus kriterijus: ne mažiau kaip 80 proc. atvejų iškviesta GMP brigada pas pacientą turi nuvykti per 25 min. kaime ir per 15 min. mieste.

    Savivaldybėse, kurių asmens sveikatos priežiūros įstaigose nėra chirurgijos, reanimacijos skyrių – yra organizuojamas papildomų brigadų darbas. Neringoje 1 papildoma nuolatinė GMP brigada organizuojama ištisus metus, o Nidoje ir Palangoje – papildomos brigados kurortinio sezono metu. Kadangi didžiuosiuose miestuose faktinis gyventojų skaičius gerokai viršija statistinį, 5-iems didiesiems miestams bus taikomas migracijos
    koeficientas, leisiantis nustatyti realų, o ne formalų paslaugų gavėjų skaičių. Taip pat bus atsižvelgiama ir į tai, kad aptarnauti vieną gyventoją kaime yra 12,5 proc. brangiau, nei miesto gyventoją, todėl paslaugos įkainis skirsis, skelbiama ministerijos pranešime.

    J. Galiauskienė vilkmerge.lt sakė, kad pagal ministerijos numatytus papildomus kriterijus, skaičiuojant greitosios atvykimo laiką, brigadų skaičius rajone nebus didinamas. Iki šiol pavykdavo tilpti į šias minutes. Ukmergės ligoninėje taip pat veikia chirurgijos ir reanimacijos skyriai, todėl papildomų brigadų nebus sakė J. Galiauskienė.

    vilkmerge.lt

    {BANNER}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia