Į pašalpų skirstymą sieks įtraukti bendruomenę

    1133
    0

    ministr

    Seimas ėmėsi svarstyti naują socialinių išmokų skyrimo tvarką. Ją paruošė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Įstatymo pakeitimo projekte numatoma, jog į pašalpų skirstymą būtų įtraukta ir vietos bendruomenė. Tuo tarpu rajono savivaldybė šiems pakeitimams kolkas nepritaria ir pasilieka prie iki šiol gyvavusios pašalpų skyrimo tvarkos.


    Niekam ne paslaptis, kad dabartinė šalies socialinių išmokų sistema neskatina gyventojus pradėti dirbti. Vieša paslaptis, kad dalis Darbo biržoje registruojasi bedarbiais ne tam, kad susirastų darbą, o taip jie siekia gauti įvairias socialines išmokas iš Valstybės biudžeto, kurį surenka visi dirbantys gyventojai.

    Skaičiuojama, kad susumavus visas galimas išmokas, viena tokia nesąžininga šeima iš valstybės gauna per 2000 litų kas mėnesį. Be to, dalis iš jų dar gauna pajamas dirbdami nelegaliai.

    Į socialines išmokas taikosi ne tik paprasti žmonės, bet ir šimtais tūkstančių litų vertinamą turtą valdantys asmenys. Į skandalą dėl socialinių išmokų įsivėlė net ir rajono meras Algirdas Kopūstas.

    Lietuvos ryto dienraštis išsiaiškino, jog meras sugebėjo išsireikalauti netekto darbingumo pensiją už daugiau nei ketverius metus, nors įstatymas numato galimybę atgaline data gauti įmoką už ne ilgesnį nei trejų metų laikotarpį. Sodra į mero sąskaitą pervedė viso 46 tūkstančius litų. Tyrimą atlikę STT pareigūnai raštu kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydami ginti viešąjį interesą. Šie pinigai turėtų būti grąžinti į Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros”) biudžetą, skelbia dienraštis.

    Įstatymo pakeitimo projekte siūloma nemažai dalykų keisti visoje piniginės socialinės paramos sistemoje, vilkmerge.lt sakė Ukmergėje viešėjęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas. Artimiausiems trejiems metams siūlomi du modeliai – pirmasis liktų toks pats, jog tai valstybės deleguota funkcija. Tačiau dalis savivaldybių jau pasirinko naują modelį.

    ministr7

    Pagal jį piniginės socialinės paramos organizavimas būtų savarankiška savivaldybės funkcija.

    Būtina sąlyga, kad šiame procese dalyvautų vietos bendruomenė. Seniūnai, seniūnaičiai kartu su kaimynais spręstų kaip organizuoti socialinę paramą, aiškino ministras. Jo įsitikinimu naujoji išmokų tvarka leis sumažinti arba visai atims galimybę piktnaudžiauti socialinėmis išmokomis.

    „Bendruomenė ir kaimynai ko gero geriausiai gali pasakyt ir žino kam pagalba reikalinga, o kas švelniai tariant ja piktnaudžiauja” – vilkmerge.lt sakė D. Jankauskas.

    Naujame projekte yra numatyta ir daugiau naujovių. Viena iš jų, motyvacijos didinimas ir skatinimas žmones dirbti ir iš uždirbtų pajamų gyventi. Iki šiol įstatyme buvo numatyta, jog jei paramos gavėjas susiranda darbą, nepriklausomai nuo jo užmokesčio, parama prarandama. Mes siūlome, kad būtu pamatytas visas šeimos gyvenimas ir tik tuomet apsispręsti dėl įvairių socialinių išmokų mokėjimo, pasakojo ministras.

    Nuo kitų metų keisis ir tvarka, pagal kurią gyventojai 2 procentus nuo pajamų mokesčio galėjo skirti bet kuriam paramos gavėjui. Jei šalies gyventojas niekam nepaskiria savo dviejų procentų pajamų mokesčio, jie iki šiol keliaudavo į valstybės biudžetą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymų, nuo šiol šios lėšos grįš į tos savivaldybės biudžetą, kuriame gyvena paramos davėjas. Tuomet rajono savivaldybė kartu su bendruomene nuspręs, kam šias lėšas panaudoti.

    vilkmerge.lt

    {youtube}KmKmCEaV5H4{/youtube}
    ministr4

    ministr2

    ministr1

    ministr8

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia