Nuo 2013 m. sausio 1 d. pradeda veikti darbo teismai

    1193
    0

    ran

    Seimo tinklapyje  www.lrs.lt ir Valstybės žiniose 2012 Nr. 80-4138 paskelbta nauja Darbo kodekso XIX skyriaus INDIVIDUALŪS DARBO GINČAI redakcija, kuri įsigalios 2013 m. sausio 1 d.

    Vietoje dabar įmonėse sudaromų darbo ginčų komisijų  veiks iš esmės kitokios Darbo ginčų komisijos kurios bus sudaromos prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių iš trijų narių – darbo ginčų komisijos pirmininko bei darbuotojų ir darbdavių atstovų, skiriamų iš Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių veiklos teritorijoje veikiančių profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų valdymo organų sprendimu. Darbuotojų ir darbdavių atstovų sąrašus sudarys Trišalės tarybos sekretoriatas. Darbo ginčų komisijos narius tvirtins ir keis Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius.

    Darbo ginčų komisijos narių dalyvavimas darbo ginčų komisijos posėdyje bus privalomas. Jeigu darbo ginčų komisijos narys (nariai) neatvyks į posėdį, darbo ginčų komisijos pirmininkas spręs, ar atidėti posėdį, ar nagrinėti prašymą iš esmės savo nuožiūra. Darbo ginčų komisijos sudarymo tvarka bus nustatyta Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintuose Darbo ginčų komisijos nuostatuose. Darbo ginčų komisijos darbo reglamentą tvirtins socialinės apsaugos ir darbo ministras.  Darbo ginčų komisijos pirmininkas bus Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus skiriamas Valstybinės darbo inspekcijos valstybės tarnautojas, turintis aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą.

    Darbo ginčų komisijos pirmininkas atliks tik darbo ginčų komisijos pirmininko pareigas.  Darbuotojų ir darbdavių atstovai bus  atleidžiami nuo darbo pareigų atlikimo laikotarpiui, per kurį jie dalyvaus darbo ginčų komisijos darbe. Už vieną dirbtą valandą darbo ginčų komisijos posėdyje kiekvienam darbuotojų ir darbdavių atstovui bus  mokamas 25 Vyriausybės patvirtintų bazinių valandinių atlygių dydžio atlygis. Jų atlygio mokėjimo ir kelionės išlaidų apmokėjimo tvarką nustatys Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Jeigu ginčo šalys nesutinka su darbo ginčų komisijos sprendimu, jos per mėnesį nuo darbo ginčų komisijos sprendimo priėmimo dienos galės pareikšti ieškinį apylinkės teisme.

     Nesikreipiant į darbo ginčų komisiją, tiesiogiai teismuose nagrinėjami individualūs darbo ginčai: dėl darbuotojo nušalinimo nuo darbo darbdavio iniciatyva; dėl darbuotojo nušalinimo nuo darbo pareigūnų ar organų, kuriems įstatymai suteikia nušalinimo nuo darbo teisę, iniciatyva; dėl darbuotojo atleidimo iš darbo teisėtumo; Sprendimų vykdymo tvarka iš esmės nesikeis.

     

    Priedas: Nauja Darbo kodekso XIX skyriaus redakcija

    Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” informacija

    www.sxc.hu nuotr.

     

     

    Teisininko Petro Grėbliausko komentaras:

    {youtube}vqlw9gOOt5M{/youtube}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia