Nepatogaus kino festivalis: Mes rodom, tu sprendi

    987
    0

    logo

    Jau šeštus metus į Ukmergę atkeliauja festivalis „Ad Hoc: Nepatogus Kinas“. Šis nuo 2007 metų vykstantis Žmogaus teisių kino filmų festivalis kiekvienais metais ukmergiškiams pristato įvairių šalių ir tematikų filmus. Lapkričio 14, 15 ir 17 dienomis Kultūros centre žiūrovams bus pristatyti šeši festivalio filmai.

    „Ad Hoc: Nepatogus Kinas“ – dokumentinių filmų festivalis, kuriame rodomi filmai, vienai ar kitaip susiję su žmogaus teisių klausimais. Įvairiuose šalies miestuose žiūrovams bus pristatoma 41-o
     dokumentinio filmo programa, vyks susitikimai su 13-a užsienio svečių. Šių metų programoje didelis dėmesys skiriamas nedemokratiškų režimų griūčiai arabų kraštuose, tvyrančiai įtampai Vidurio Rytų regione.

    Palestinos, Izraelio ir Vokietijos gamybos filmas „Dženino miesto kinas“ pasakoja apie Palestinos miesto Dženino sugriuvusio kino teatro atgaivinimo projektą. Jame turėjo dalyvauti dvi konfliktuojančios pusės – žydai ir palestiniečiai. Todėl Dženino kino teatro statybvietė tapo tarpkultūrinio dialogo mezgimosi vieta. Tačiau čia netruko aistrų, bet vis dėl to kino teatras žiūrovus į pirmąjį seansą pakvietė.

    JAV filmas „Generolo Plikašiknio nuodėmių atpirkimas“ pasakoja apie Joshua Milton Blahyi – vieną žiauriausių 14 metų trukusio Liberijos pilietinio karo vadų. Jis prievartavo, žudė, grobė vaikus ir liepė jiems žudyti savo artimuosius. Vietos gyventojai jį geriau pažinojo „Generolo plikašiknio“ vardu, nes dažnai mūšio lauke jis pasirodydavo visiškai nuogas, tik su kareiviškais batais ir automatu rankose. Bet dabar J. M. Blahyi keliauja po Liberiją ieškodamas atpirkimo ir skleisdamas dievo žodį. Filme domimasi, kiek nuoširdi gali būti tokio žmogaus transformacija ir atgaila.

    Nyderlandų filmas „Taika arba teisingumas“ apie daugiau kaip dvidešimt metų Ugandos vyriausybės kovą su sukilėlio Džosefo Koni vadovaujama Dievo Pasipriešinimo Armija. Nors D. Koni norima nuteisti Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme Hagoje, bet jo suimti nepavyksta, o vietos gyventojams, išvargintiems nesibaigiamo konflikto, svarbesnė taika ir siekis susigrąžinti iš džiunglių kažkada pagrobtus savo vaikus.

    JAV gamybos filmas „Pagaminta Indijoje“ pasakoja dramatišką istoriją, kurioje persipina asmeninės ir etinės dilemos. Jauna šeima, septynerius metus kovojanti su nevaisingumu, suranda surogatinę motiną indę, kuri turi pagimdyti kūdikį. Jai svetimo kūdikio išnešiojimas – galimybė užtikrinti saugesnę savų vaikų ateitį. Filme parodoma, kad vien tik Indijoje surogatinės motinystės industrija vertinama daugiau kaip 450 milijonų dolerių.

    Švedų filmo „Kieti vyrukai paspringo bananais“ režisierius pasakoja, kaip 2009 metais jis kūrė filmą „BANANAS!*”. Jame atskleidžiami tarptautinės korporacijos „Dole Foods“ neteisėti veiksmai, dėl kurių buvo suluošinti Nikaragvos plantacijų darbuotojai. Tačiau filmui nebuvo lengva pasiekti kino ekranus – kompanija pagrasino režisieriui ir pateikė milijonų dolerių vertės ieškinį dėl, neva, apšmeižto kompanijos vardo. Šis filmas parodo, ko gali sulaukti žmonės, prisilietę prie milžiniškos korporacijos prekės ženklo.

    Čekų filmo „Saulės tamsoje“ pagrindiniai herojai – čekai Milanas ir Tomašas – 2006 m. atvyko į atokų Zambijos kaimelį, kad pradėtų darbą humanitarinės pagalbos projekte. Po ketverių metų jie dar kartą sugrįžta pabaigti projektą. Trumpi jungimai, nutrūkstantys, vėl atsirandantys ir nežinia kur vedantys laidai, vietos gyventojų padėkos ritualai ir bandymai iš to, kas liko, atstatinėti „modifikuotą“ elektros sistemą. Tai įžvalgus, kartais komiškas filmas, suteikiantis peno apmąstymams apie vystomojo bendradarbiavimo projektų laimėjimus ir nesėkmes.

    Visi filmai nemokami.

    Arvydas Pėšina

    afisa1

    afisa2

    afisa3

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia