Metų ratu su knyga

    942
    0

    DSCF6922

    Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje įgyvendintas skaitymo skatinimo projektas „Metų ratu su knyga“. Projekto tikslas – skatinti vietos vaikų bendruomenės skaitymą, gerinti vaikų skaitymo įgūdžius. Projektą iš dalies rėmė Kultūros taryba.

    Visą pusmetį projekto partnerių – lopšelių-darželių „Žiogelis“ ir „Eglutė“ priešmokyklinio ugdymo grupių ugdytiniai dalyvavo skaitymo studijų „ABC“ veikloje. Vaikai iš „Kiškučių“ (pedagogės Alvyra Budrienė, Sigita Krukauskienė) ir „Boružėlių“ (pedagogės Lilija Žemaitukienė, Raisa Žvirblienė) grupių (lopšelis-darželis „Žiogelis“), „Nykštukų“ (pedagogė Vida Barinova) ir „Naminukų“ (pedagogė Sandra Kristutienė) grupių (lopšelis-darželis „Eglutė“) keletą kartų per savaitę klausėsi auklėtojų ir bibliotekininkių skaitomų knygelių, dalijosi įspūdžiais ir atliko kūrybines užduotis. Knygas skaitymui padovanojo projekto rengėjai.

    DSCF6982

    Kitų projekto partnerių –  „Šilo“ ir Užupio pagrindinių mokyklų pradinukai (4c klasė, mokytoja Meilutė Baškienė ir 1a klasė, mokytoja Deimantė Masevičienė) kūrė kolektyvinius darbus, skirtus lietuvių grožinės literatūros pradininkui Kristijonui Donelaičiui. Šiemet minime rašytojo 300-ąsiais šio gimimo metines. Dar rugsėjo mėnesį mokyklose lankėsi Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkės, kurios supažindino vaikus su K. Donelaičio asmenybe ir kūrybiniu palikimu. Spalio mėnesį mokiniai žiūrėjo Ukmergės kultūros centro „Katino Murklio lėlių teatro“ vaidinimą pagal K. Donelaičio pasakėčią „Pasaka apie šūdvabalį“ (režisierė Natalija Kovarskienė). Pamokų metu vaikai su mokytojomis skaitė poemos „Metai“ ištraukas, aiškinosi žodžius, kalbėjo apie to meto valstiečių gyvenimą, darbus, papročius, buitį, gamtą. Šios veiklos rezultatas – du labai originalūs darbai. Ketvirtokai pagamino maketą, pirmokai – koliažą, kuriuose atsispindi metų laikai.

    DSCF7203

    Lapkričio 14 d. viešojoje bibliotekoje svečiavosi  knygų autorius ir dailininkas Paulius Juodišius. Rašytojo literatūrinis kraitis – keliolika žaismingų ir originalių knygų vaikams. Jaunieji skaitytojai pamėgo istorijas „Lipotapas ir kruopų vagys“, „Amarėlio pyragas“, „Puškutis ir žaliojo rutuliuko paslaptis“, „Bucikiukas ir pabaisa“, „Mažosios Laimiuko žinios“, „Penktadieniais apelsinus sapnuoti draudžiama“ ir kt. 2006 metais knyga „Amarėlio pyragas“ IBBY Lietuvos skyriaus komisijos buvo pripažinta geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams. Paulius Juodišius – pripažintas originalių iliustracijų meistras, iliustruojantis ne vien tik savo parašytas knygas.

    pr1

    Į susitikimą atskubėję Užupio, „Šilo“ ir Dukstynos pagrindinių mokyklų pradinukai buvo nustebinti gausybės spalvotų dėžučių, vamzdelių, plaktukėlių, kuriuos atsivežė svečias. Viso šio originalaus rekvizito prireikė labai smagiai, triukšmingai ir kūrybingai veiklai. Svečias pakvietė visus dalyvius išbandyti rašytojo darbą – sukurti istoriją. Pirmiausia reikėjo sugalvoti pagrindinį veikėją. Vaikai siūlė idėjas, o dailininkas ant molberto piešė. Po įvairiausių siūlymų, netikėtų minčių, balsavimo atsirado Krontas – pabaisiukas su penkiomis akimis, garbanotais plaukais, gražiai prižiūrėtais ūsais ir labai ilgomis blakstienomis. Gyveno jis ne bet kur, o Vilkmergės upelyje. Toliau visiems kartu fantazuojant, pasirodė linksmoji Kronto draugė Raganiukė Nilsė. Ir pasipylė nuotykiai: atsirado kiaušinis, gautas el. paštu, slapta laboratorija bibliotekoje, griūvantys akmenys, povandeninės srovės…, bet viskas baigėsi laimingai, nes Krontas ir Raganiukė Nilsė atšoko vestuves. Po šio literatūrinio-kūrybinio darbo sekė muzikinis-kūrybinis darbas. Čia ir paaiškėjo tų visų spalvotų dėžučių, vamzdelių, plaktukėlių paskirtis. Tai mušamieji instrumentai, kurių pagalba vaikai kūrė muzikinį foną Kronto dainelei, žodžius jai surimavo svečias:

    „Vilkmergės upelyje
    Krontas sau gyveno
    nuo ryto iki vakaro
    daineles dainavo“.
         ir
    priedainis:
    „tekš tekšt plium plium bul bul bul …“

    Muzikuoti sekėsi puikiai. Kiekvienas, kam teko nors mažiausias instrumentas, grojo iš širdies ir iš peties. Jau senokai bibliotekoje būta tiek džiaugsmingo triukšmo. Tikriausiai visi bibliotekos naminukai triskart apsivertė kūlio! Kad grojimas buvo toks sėkmingas, ypatingos pagyros nusipelno šio orkestro dirigentė Uršulė, šauniai valdžiusi salę.
    Smagu kurti su draugais!

    Jolanta Žvirblytė  Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė

    Danutės Žironienės nuotraukos

    pr3

    pr4

     

    pr5

    pr7

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia