Meto švento laukimas…

    1270
    0

    1204-2

    Adventą pradėsime tradicinių šokių mokymu, edukacinėmis pamokėlėmis, parodomis, susitikimais su žymiausiais Lietuvos etnologais, filmo apie tradicines šventes peržiūra, adventinių valgių degustacija, koncertu. O prieškalėdiniam laikotarpiui įpusėjus ir rankų darbo dirbinių „Skaistaturgiu“.

    Žmonės sako: žiema – pečiui, pavasaris – svečiui, vasara – paguodai, ruduo – aruodui. Daugelyje Europos kraštų šio metų laiko pavadinimas susijęs su javų pjūtimi, derliumi, aruodu. Senovėje pirmasis rudens mėnuo rugsėjis buvo vadinamas paukštlėkiu, spalio mėnuo senuosiuose raštuose vadinamas spaliniu, nes, anot etnografo Liudviko Jucevičiaus, „… tuo metu pas mus linus mina“, o lapkritis – gruodinis, grodis, vėlių mėnuo. Lapkritis – jau žiemos mėnuo, laukų darbai jau baigti, o žąsys ant sparnų atneša gruodą, žemėje darosi vis tamsiau, paslaptingiau – prasideda ateities spėjimų, būrimų metas.

    Vyrų spėjimams tinka šventųjų moterų dienos: lapkričio 22 diena – šv. Cecilija, lapkričio 25 diena – šv. Kotryna. Šv. Silvestras (lapkričio 26 diena) ir šv. Andriejus (lapkričio 30 diena) išrinktąjį parodo merginoms. O tada prasidės adventas, ne graudžiais verksmais ir kryžiaus keliais apsunkinta gavėnia, o kaip etnologė Nijolė Marcinkevičienė rašo: „keturi kalnai, keturi kloniai – ir elnias devyniaragis atveža stebuklingąją Kalėdą“. Pačios trumpiausios dienos, ilgiausios naktys, kada vengiama pikto žodžio, šaižesnio garso, riebaus maisto, nevalia linksmintis ir šokti. Bet ilgais Advento vakarais jaunimas ir vyresnieji susirinkdavo į vieną kaimo gryčią vakaroti – kiekvienas savo atsineštą darbą nudirbti: verpti, austi, pančius vyti, vilnas kedenti, plunksnas plėšyti, tinklus nerti, nagines raukti, šaukštus drožti ir pan.

    Jau antrąjį kartą Ukmergės kultūros centre rengiama adventinių vakarų savaitė „Meto švento laukimas“… Paskutinę priešadventinio laikotarpio dieną, lapkričio 26 dieną pavadinome „Šokim, trypkim, linksmi būkim“. Ir iš tikrųjų visi susirinkusieji galės pasilinksminti šokdami smagius tradicinius šokius kartu su iš Vilniaus atvykusiais lietuvių etninės kultūros draugijos tradicinių šokių klubo muzikantais ir šokėjais, o klubo vadovė, etnomuzikologė Dalia Urbanavičienė, papasakos apie adventą ir pasilinksminimo tradicijas prieš prasidedant susilaikymo laikotarpiui. Laukiame jūsų 16 val.

    Lapkričio 28 ir 29 dienas simboliškai pavadinome „Pabeldė angelas į tavo širdį“. Į pirmosios dienos edukacinę pamokėlę 12 val. susirinkę vaikai ir suaugusieji išmoks karpyti šventinius popieriaus karpinius, snaiges, atvirukus, praeitame amžiuje buvusias labai populiarias užuolaidėles, kuriomis įvairių kalendorinių ir šeimos švenčių metu mūsų seneliai ir proseneliai puošdavo kambarius: langus, lempas, veidrodžius, šventųjų paveikslus, taip pat pasigaminti angeliukus. Pamokėles ves ukmergietės – tautodailininkė Laima Dzigaitė ir Dovilė Razumienė, o iš Kauno atvykusi tautodailininkė Liudmila Rasinskaja pasidalins karpinių pjaustymo rėžtuku meno gudrybėmis. 29 diena taip pat skirta karpiniams, tačiau kas atvyks tądien jau ir akis galės „paganyti“ į dailės galerijos sienas išpuošusios uteniškės, žymios tautodailininkės Odetos Bražėnienės ažūrinius karpinius ir grafikos darbus. Pamokėlę ves pati autorė O. Bražėnienė. Šioms pamokėlėms reikia atsinešti žirkles, pieštuką, klijų. Pamokėlės pradžia 14 val.

    Lapkričio 30 dieną 12 val. ir gruodžio 1 dieną 14 val. edukacinių pamokėlių „Eglutė be pirktinių žaisliukų“ metu susirinkusieji galės išmokti iš gamtinių medžiagų pasigaminti žaisliukų eglutei ir namams puošti, susiverti sodą. Užsiėmimus ves žymaus dzūkų pasakotojo, dainininko, tautosakos pateikėjo Petro Zalansko dukra Marija Liugienė ir Ukmergėje žinoma auksinių rankų meistrė Rasa Laskauskienė. Reikėtų neužmiršti atsinešti žirklių ir didesnės (vyžinės) adatos.

    Gruodžio 1 dieną 17 val. kultūros centro Dailės galerijoje laukiame ir kino meno mylėtojų. Bus demonstruojamas 1984 metais sukurtas muzikinis filmas „Vakar ir visados“ (režisierius Gytis Lukšas, scenarijaus autorius Marcelijus Martinaitis). Kaip rašoma Lietuvos filmų centro tinklalapyje: „Pasirodęs tarybiniais stagnacijos metais, šis filmas kėlė tuo metu itin aktualius ir jautrius lietuviško nacionalinio identiteto klausimus: kur mūsų šaknys? kas yra mūsų tautinė savastis?“. Poetas M. Martinaitis pasakojo, kad užsakymą ir pinigus filmo kūrimui buvo skyrusi Maskva. Reikėjo sukurti filmą apie socialistinę liaudį, kuri džiaugiasi, šoka ir dainuoja. Tačiau parašytas scenarijus netenkino tuometinės Lietuvos valdžios. Gal šis filmas ir nebūtų niekada išvydęs dienos šviesos, jei ne žymaus etnografo, Maskvos Slavistikos instituto akademiko, didelio Lietuvos mylėtojo, baltų kultūros tyrinėtojo Vladimiro Toporovo geras žodis ir užtarimas. Vėliau, jau žiūrėdami filmą įvairiose Lietuvos vietose žmonės iš džiaugsmo raudojo, tuomet tai buvo kaip didelis laisvės gurkšnis. Po filmo peržiūros laukia susitikimas su kūrėjais – poetu M. Martinaičiu bei režisieriumi G. Lukšu. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje bus demonstruojami archyviniai kadrai ir interviu su Vl. Toporovu.

    Gruodžio 2 dieną 16 val. vyks lėlių parodos „Stebuklingas ramybės pasaulis“ atidarymas, po kurio lėlių autorė Irena Pusvaškienė ves lėlių gamybos pamokėlę mamytėms ir močiutėms.

    O koks adventas be pasninko valgių? Gruodžio 3 dieną 12 val. Visuomenės sveikatos biuras kartu su Sveikuoliu klubu bei Ukmergės krašto bendruomenėmis pakvies visus prie adventinio stalo. Susirinkusieji galės ir paragauti, ir sužinoti daugybę receptų. Kaip reiktų sveikai maitintis, pasakos Ukmergėje neseniai įsikūrę žaliavalgiai. Pasibuvimą „Ir ko, vilkeli, tavo akelės žiba“…gražiom dainom papuoš Ukmergės kultūros centro folkloro ansamblis „Dagilėlis“ (vad. J. Martinkutė).

    Adventinių renginių savaitę baigsime sutartinių vakaru. Sutartinės – tai tos daugiabalsės, polifoninės dainos kaip koks sidabrinis tiltas jungiančios praeitį ir dabartį, priešistorinius laikus su XXI amžiumi, jau pripažintos ir kaip pasaulinio nematerialaus paveldo dalis. O užrašytos tik Aukštaitijoje, mes ukmergiškiai tuo turime ypač didžiuotis. Mūsų rajone, net keletoje vietovių, jos buvo užfiksuotos – Užulėnio, Vingravos, Tatkūnų, Nuotekų, Valtūnų kaimuose. Sutartinės – vienos iš seniausių lietuvių liaudies dainų, šiuo metu jau beveik išnykusios ir gaivinamos tik atsidavusių puoselėtojų. Ir net ne dainų, sutartinės buvo vadinamos giesmėmis, jų atlikėjos – giedotojomis. Giedojimas reiškia ne šiaip sau pasidainavimą, bet apeiginį veiksmą tikint, kad garsas, tolyn sklindantis balsas, turi magiškų galių. Apie visa tai ir daugiau sužinosite atėję į edukacinį susitikimą – koncertą „Trys keturiose“ gruodžio 4  dieną 16 val. O į, tartum meditacinį sutartinių pasaulį, pasinerti padės etnomuzikologė Daiva Vyčinienė.

    Adventinių pamokėlių ir renginių savaitei pasibaigus, gruodžio 9, 10, 11 dienomis kultūros centro Dailės galerijoje vyks ir prieškalėdinis „Skaistaturgis“ – rankų darbo dirbinių, saldumynų ir folkloro kolektyvų mugė.

    Vilma Mulevičiūtė – Sabaliauskienė, Kultūros centro etnokultūros specialistė

    ***

    Adventiniai vakarai „Meto švento laukimas“

    Lapkričio 26 d. 16.00 val.
    Priešadventinis pasibuvimas „Šokim, trypkim, linksmi būkim“

     

     Dalyvauja Vilniaus etninės kultūros draugijos tradicinių šokių klubas, apie priešadventines tradicijas pasakos etnomuzikologė Dalia Urbanavičienė.

    Lapkričio 28 d. 12.00 val. ir lapkričio 29 d. 14.00 val.
    Edukacinė pamokėlė „Pabeldė angelas į tavo širdį“.

     

    Šventinių karpinių, atvirukų, užuolaidėlių gamyba. Pamokėles ves tautodailininkės O. Bražėnienė, L. Dzigailė, L. Rasinskaja, D. Razumienė.

    Lapkričio 30 d. 12.00 val. ir gruodžio 1 d. 14.00 val.
    Edukacinė pamokėlė „Eglutė be pirktinių žaisliukų“

     

    Žaisliukų iš gamtinių medžiagų gamyba, sodų vėrimas. Pamokėles ves tautodailininkė M. Liugienė ir R. Laskauskienė.

    Gruodžio 1 d. 17.00 val.
    Kino vakaras – susitikimas su poetu Marcelijumi Martinaičiu ir režisieriumi Gyčiu Lukša.

     

    Lietuviško muzikinio kino filmo „Vakar ir visados“ (rež. G. Lukša) peržiūra.

    Gruodžio 2 d. 16.00 val.
    Lėlių parodos „Stebuklingas ramybės pasaulis“ atidarymas.

     

    Lėlių gamybos pamokėlę ves autorė Irena Pusvaškienė.

    Gruodžio 3 d. 12.00 val.
    Adventinis pasibuvimas – sveiko maisto šventė

     

    „Ir ko, vilkeli, tavo akelės žiba…“

    Dalyvauja folkloro ansamblis „Dagilėlis“ (vad. J. Martinkutė).

    Gruodžio 4 d. 16.00 val.
    Sutartinių vakaras

     

    Dalyvauja sutartinių giedotojų grupė „Trys keturiose“ (vad. Daiva Vyčinienė)

    Renginiai nemokami

    Rėmėjai: Kultūros rėmimo fondas, laikraštis „Gimtoji žemė“, laikraštis „Ukmergės žinios“, naujienų portalas www.vilkmerge.lt


     

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia