Mokykla – mokslo ir žinių šaltinis, pažinimo, savęs atradimo pradžiamokslis. Tai amžinai gyvas, klegantis vaikystės, paauglystės pasaulis, auginantis ir brandinantis žmogų. Tai šaknys, jungiančios kiekvieną su tėviškės žeme, teikiančios stiprybės ir saugančios prisiminimus, kad esi savas, svarbus, mylimas.
Gražių prisiminimų vedami gegužės 25 d. į Laičių mokyklos 100 metų jubiliejaus šventę rinkosi mokiniai, mokytojai, svečiai. Smagu buvo čia dirbusiems mokytojams, buvusiems mokiniams susitikti, aplankyti širdžiai mielas gimtąsias vietas.
Šventinė diena parsidėjo Ukmergės šv. Trejybės bažnyčioje, kur buvo aukojamos šv. Mišios, linkima gerovės buvusiems ir esamiems Laičių mokyklos mokytojams, mokiniams, darbuotojams, Laičių kaimo žmonėms, Senamiesčio mokyklos direktorei. Po pietų Laičių mokyklos salėje prasidėjo šventinis renginys į kurį sugužėjo virš 200 žmonių.
Visus susirinkusius pasveikino šventės vedėjai – pradinių klasių mokytoja Jolanta Zgirskienė ir direktoriaus pavaduotojas ugdymui Vidas Krištaponis. Jie papasakojo Laičių mokyklos istoriją, kuri prasidėjo 1912 m. spalio 15 dieną, kai į Laičius atvažiavo pirmoji mokytoja. Mokytoja buvo rusė iš Peterburgo, tad ir pamokas vedė rusų kalba. Mokykla buvo įkurta privačiuose namuose. Vadovėlių dar nebuvo: mokytoja rašė rusiškas raides ant grifelinės lentos, o mokiniai, susėdę suoluose po tris, nusirašydavo. Pirmasis mokinys buvo Jonas Puzinas nuo Svaronių, vėliau tapęs žymiu archeologu ir muziejininku.
Gerą dešimtmetį Laičiuose dirbo tik po vieną mokytoją, nes vaikų per keturis skyrius susidarydavo nedaug. Mokytojai daugiausia dėmesio skyrė skaičiavimui, skaitymui, rašymui.
Nuo 1933 metų mokykloje pradėjo dirbti mokytojas Paulauskas su žmona. Mokytojų Paulauskų rūpesčiu buvo rengiami pirmieji saviveiklos vakarai Laičių apylinkėse. Po karo mokyklai vadovavo Vladė Krikščiūnaitė, Stasys Katinas, Vlada Gaivenienė . Nuo 1975 m. iki 1984 m. Laičių aštuonmetės mokyklos direktorius buvo Vaclovas Sarapinas, vėliau – Mykolas Misiūnas. 1988 – 2005 m. devynmetei mokyklai vadovavo Vidas Krištaponis. Tuo metu prie mokyklos prijungiama Žeimių pradinė mokykla, o po metų mokykla pavadinama pagrindine. ,,Norėdami išlikti, nusprendėme glaustis prie stipresnės, didesnės mokyklos. 2005 m. mokykla tapo Senamiesčio pagrindinės mokyklos Laičių pradinio ugdymo skyriumi,” – pasakoja V.Krištaponis.
Ne vienas Laičių mokykos mokinys, baigęs mokslus, grįžo čia mokytojauti. Nuo 1959 – ųjų metų mokyklai vadovavo Vlada Gaivenienė, buvusi Laičių pradinės mokyklos mokinė. Direktorės dukra Vida Gaivenytė – Giedrienė pasakojo, kaip buvo statoma mokykla, kaip direktorė Gaivenienė, mokytojos Monika Artmonienė ir Vlada Tijūnaitienė padėjo kertinį mokyklos akmenį. Apie savo mokyklinius metus, apie mamas – mokytojas kalbėjo seserys Jūratė ir Loreta Artmonaitės bei Auksė ir Nijolė Tijūnaitytės.
Daug įdomių nutikimų iš mokyklos gyvenimo papasakojo ir buvę mokyklos mokiniai, mokytojai. Prisiminimais dalijosi pradinės mokyklos mokiniai Stefanija Visockaitė – Žurauskienė, Algirdas Antanas Kaselis, eiles apie seną mokyklą Svaronių kaime skaitė septynmetės mokyklos vakarinės pamainos mokinys Alfonsas Kuodis. Šias smagias eiles prieš daugelį metų parašė lietuvių kalbos mokytoja Janina Usonytė – Valiaugienė. Pati autorė sakėsi šio eilėraščio nelabai pamenanti, o štai ponas Alfonsas ir šiandien jį moka mintinai. Pačius naujausius išgyvenimus J.Usonytė – Valiaugienė išliejo tik prieš savaitę parašytame eilėraštyje ,,Aš su Jumis”, skirtame mokyklos jubiliejui. Posmai iš eilėraščio skambėjo renginio metu ne kartą, o visą eilėraštį svečiai galėjo paskaityti pirmojo aukšto stende.
Ne visi buvę mokytojai, mokiniai galėjo į šventę atvykti. Tačiau visi džiaugėsi, kad Laičių mokykla sulaukė 100 metų. Kuo nuoširdžiausius linkėjimus ir sveikinimus siuntė mokytojai Elena Dobrovolskienė, Uršulė Zurzaitė – Pavydienė, Marytė Stankevičiūtė – Slapšienė, Vitoldas Šmigelinskas.
Šventės svečius džiugino Laičių pradinės mokyklos, priešmokyklinės grupės, Senamiesčio pagrindinės mokyklos mokinių pasirodymai. Vaikai šoko, dainavo, deklamavo, vaidino. Visų mėgiamą dainą ,,Vėjo paklausk” grodama gitara padainavo Senamiesčio mokyklos pavaduotoja ugdymui Nina Lilia Galickė.
Renginio metu žodis buvo suteiktas ir svečiams, kurie ne tik sveikino su įspūdingu jubiliejumi, bet ir teikė dovanas bei padėkos raštus. Seimo narė Loreta Graužinienė, Laičių mokyklos mecenatė, džiaugėsi sveikindama mokyklą, sulaukusią 100 metų, linkėjo dar tiek pat metų gyvuoti.
Mokyklą sveikino Ukmergės švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Ingrida Krištaponienė, inspektorės Rasa Ragelytė ir Ramunė Bakučionienė, Ukmergės savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas, Ukmergės mokyklų vadovų asociacijos pirmininkas, Dainavos pagrindinės mokyklos direktorius Arūnas Kerza, Veprių vidurinės mokyklos direktorė Rima Ramanauskienė, Ukmergės kraštotyros muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė ir kiti svečiai.
Mokyklos jubiliejus – šventė ne tik mokykos darbuotojams, mokiniams, bet ir visiems Laičių kaimo žmonėms. Laičių dainininkės padainavo dainas ,,Bijūnėlis”, ,,Per šilalį jojau”. Beje, šią dainą dainuodavo direktorės V.Gaivenienės aštuoniasdešimtmetė mama. Ją 1969 m. užrašė anūkas Saulius Tamašauskas. Džiugu, kad Laičių krašto žmonės saugoja ir puoselėja senolių palikimą.
Mokyklos jubiliejus tapo puikia proga susitinkti seniai matytus bendraklasius, buvusius mokytojus. ,,Nebėra dabar laidinių telefonų, vien mobilieji, numerį sunku rasti, nebegali žmogui paskambinti,” – kalbėjo svečias, registracijos lapuose ieškodamas pažįstamų pavardžių. Žmonių, kurie šventėje susitiko daug metų nematytus draugus, buvo ne vienas.
Šventė sutapo su dar vienu svarbiu įvykiu – tą pačią dieną mokykloje buvo atidarytas Laičių krašto muziejus. Laičių bendruomenės atstovai parašė projektą, buvo skirtos lėšos muziejui įrengti. ,,Muziejus – puiki erdvė ugdyti mokinių pilietiškumą, skatinti domėtis gimtojo krašto istorija,” – mano Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Audra Uselienė. Muziejuje eksponuojami ir Laičių mokyklos metraščiai. Metraščių idėja kilo mokytojai Monikai Artmonienei, kuri ilgus metus kruopščiai rinko istorinę medžiagą apie mokyklą, kaupė nuotraukas.
Laičių mokyklos darbuotojai, padedami kaimo žmonių, paruošė dar vieną mokyklos aplinką puošiančią dovaną – alpinariumą. Įrengti mokyklos kieme alpinariumą pasiūlė direktorė Audra Uselienė: ,,Reikia ne tik saugoti mus supantį grožį, bet ir jį puoselėti. Būtina išsaugoti Laičių mokyklos tradiciją rūpintis mokyklos aplinka, stiprinti bendrumo, bendradarbiavimo jausmą.”
,,Gal jau nustojo lyti? Noriu pažiūrėti, kaip medžiai išaugo”, – prasitarė Vida Gaivenytė – Giedrienė, prisiminusi mamos sodintus medžius. Juk visai nesvarbu, kad tie medžiai jau dideli dideli, kad prabėgo dešimt, penkiasdešimt ar daugiau metų. Svarbu tik tai, kad senoji Laičių mokykla – tai vieta, į kurią veda šilti, brangūs prisiminimų keliai…
Lietuvių kalbos mokytoja Živilė Kudlinskienė
Nuotraukos Senamiesčio pagrindinės mokyklos 8a klasės mokinės Gretos Čereškaitės
Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Audra Uselienė
Laičių mokyklos mokinukai
Laičių darželio grupė
Laičių kaimo bendruomenės dainininkai
Senamiesčio pagrindinės mokyklos 4 klasės mokiniai.