Pradžia Kultūra Iškilmingai pasitikta Vasario 16-oji

Iškilmingai pasitikta Vasario 16-oji

359
0

Vasario 16-ąją šalis minėjo Lietuvos Nepriklausomybę – Laisvę gyventi nepriklausomai nuo kitų, Laisvę pačiai spręsti kaip jai gyventi toliau. Šventiniai renginiai rajone prasidėjo dar gerokai prieš Vasario 16-ąją.

Dar vasario 10 dieną rajono vaikų lopšelių-darželių auklėtiniai stebėjo nuotoliniu būdų vedamą pilietiškumo pamokėlę. Jos metu su vaikais buvo aptarta kas yra pilietiškumas, patriotiškumas, tautiškumas. Vaikai tuomet mokėsi pinti tautines trispalves juosteles, kurias akcijos „Juostelė mūsų valstybei“ metu Kęstučio aikštėje užrišo ant vėliavų stovų. Vėliau šie stovai pasipuošė visų rajono seniūnijų vėliavomis.

Šventės išvakarėse savivaldybės Vl. Šlaito viešoji biblioteka, šiais metais mininti 100 metų jubiliejų, pristatė bibliobusą. Tai 500 knygų talpinantis, aprūpintas internetu, autobusėlis su knygomis pasieks visus rajono kampelius kuriuose nėra bibliotekų. Iš karto po juostelės perkirpimo autobusas su knygomis išvyko į pirmąją kelionę – Laumėnų kaimą kuriame pernai buvo uždaryta biblioteką. Ir pirmiesiems skaitytojams išvežė pakvietimus į liaudiškos muzikos šventę „Grok, armoniką“ Kultūros centre.

Kopūstėlių bazėje klubas „Miško broliai“ klubo svečius pakvietė į naujos ekspozicijos „1-ojo pėstininkų Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino pulko istorija“ atidarymą. Ekspozicija įrengta vykdant projektą „Švietėjiškos edukacinės programos „Miško broliai. Kultūra, istorija, likimai“ kompleksinė plėtra“.

Kaip minėjo klubo vadas Artūras Grigucevičius ši ekspozicija skirta klubo lankytojams ir vaikams mokant juos apie tarpukaryje Ukmergėje dislokuotą 1-ąjį pėstininkų Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino pulką.

Ekspozicijoje ne tik kareiviai su tarpukario Lietuvos uniformomis, bet ir nuotraukos apie pulko karius, jų kasdienybę, kareiviškas dienas. Bazės angare įrengiant ekspoziciją prisidėjo ir žmonės paskolinę savo šeimų albumų nuotraukas, ar daiktus primenančius tarpukario Lietuvą. Naujame muziejuje įkurta I-ojo pėstininkų didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino pulko istorinės atminties erdvė: fotosienos, uniformų ir autentiškų daiktų ekspozicija, Ukmergės senamiesčio, kuriame buvo dislokuotas pulkas, fragmentai – grindinys, namų fasadai. Kareivių manekenai su to meto uniformomis, daiktai, skrynia, kurioje planavo S. Darius ir S. Girėnas gabenti bižuteriją skrendant per Atlantą. Čia pat muziejaus ekspozicija pasipildė dar vienu eksponatu – savivaldybė administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Lolita Gerulskienė padovanojo tarpukario laikų patefoną su plokštelėmis priklausiusį to meto pulko atstovui.

Klubas įrengdamas ekspoziciją įsisavino beveik 62 tūkstančius eurų. Dešimtmetį minintis klubas nuo 2012 metų savo veiklą ir idėjas klubas įprasmina per kuriamą ir plėtojamą švietėjišką edukacinę programą „Miško broliai. Kultūra, istorija, likimai“. Klubo buveinėje rekonstruojami išlikę pastatai, pritaikant juos partizaninės istorijos edukacijoms, čia įrengta Lietuvos partizaninio judėjimo ekspozicija, požeminio bunkerio imitacija, organizuojamos ekskursijos, lankytojai supažindinami su partizanine atributika, to laikmečio technika. Nuo 2019 m. klubas teikia LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos finansuojamas „Kultūros paso“ paslaugas moksleiviams, todėl sulaukiama daug jaunimo iš visos Lietuvos. Vasaros ir rudens savaitgaliais bei atostogų metu čia įsikuria vaikų stovyklos.

Pagerinta muziejaus edukacinės erdvės materialinė bazė – įsigytas muziejaus ekspozicijai savo gabaritais vizualiai netrukdantis lazerinis projektorius, skirtas edukacinių vaizdų demonstravimui, medinių suolų komplektas lankytojų edukacijoms ir paskaitoms. Užtikrintos bazės lankytojų asmens higienos sąlygos. Įsigytas automobilis tinkamas eksponatų ir ginklų muliažų transportavimui į partizaninių edukacijų vykdymo vietas rajono ugdymo įstaigose, kultūros bei švietimo renginiuose. Įrengta teritorijos vaizdo stebėjimo sistema.

Vasario 16-oji prasidėjo pėsčiųjų žygiu – apie 200 žygeivių nuėjo kelią nuo Pivonijos mikrorajono „Vilkmergės“ skulptūros iki Pabaisko. Ukmergės sporto centro stadione apie 50 ikimokyklinio amžiaus vaikų kartu su mamomis ar tėveliais „Linksmuosiuose bėgimuose“ bėgo bėgimo taku.

Kaip ir kasmet, 12 val. duotas tradicinio bėgimo Ukmergė – Pabaiskas startas. Bėgikai įveikė 11 600 m ilgio distanciją iki Sporto centro stadiono. Tuo pat metu buvo duotas ir bėgimo startas mokiniams – 36 moksleiviai iš Taujėnų gimnazijos, „Šilo“ progimnazijos ir Vidiškių pagrindinės mokyklos nuo Ukmergės miškų urėdijos iki Stadiono nubėgo 3 kilometrus.

Greičiausi moksleivių bėgikai buvo – trečia Urtė Rydolytė iš Taujėnų gimnazijos, antra – Upė Oganauskaitė iš „Šilo“ progimnazijos, pirma – Skaistė Padolskytė iš Taujėnų gimnazijos. Tarp berniukų trečias buvo Pijus Pakštaitis iš „Šilo“ progimnazijos, antras – Simonas Karolis Pokštas, pirmas – Pijus Bagdonas (abu iš Taujėnų gimnazijos).

Greičiausiai trasą Pabaiskas – Ukmergė nubėgo Vilmantė Stašauskaitė iš Jonavos, antra – Agnė Mataitytė iš Vilniaus, trečia – Jolita Martinonienė iš Vilniaus. Tarp vyrų pirmas buvo Darius Sadeckas iš Vilnius, antras – Linas Mikalainis iš Vilnius rajono, trečias – Lukas Budavičius irgi iš Vilniaus.

Prie paminklo ,,Lituania Restituta“ iškilmingą minėjimą pradėjo jungtinis Kultūros centro dainininkų choras. Susirinkusius sveikino Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, Lietuvos Respublikos Seimo narys Juozas Varžgalys. Nuaidėjo Ukmergės karo istorijos klubo „1-as LDK Didžiojo Etmono Pėstininkų Regimentas“ patrankos salvė. Ji buvo skirta Lietuvos valstybės atkūrimui, Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarams ir Lietuvos žmonėms.

Po minėjimo Kultūros centre šventinį koncertą ,,Išdainuota. Išmylėta“ pradėjo rajono dainininkų duetai. Koncerte dviem Ukmergės krašto kultūros veikėjams įteikti „Mero padėkos ženklai“. Vienas ženklas už Mažosios Lietuvos kultūros sostinės 2021 organizavimą, kultūrinę veiklą, edukacijas skirta Ukmergės kultūros centro Deltuvos skyriaus renginių organizatorei Daivai Stimburienei. Antras ženklas skirtas Kultūros draugijos pirmininkui, Deltuvos kultūros almanacho „Eskizai“ redaktoriui Vytautui Česnaičiui.

Koncertą baigėsi aktoriaus Vytauto Rašimo skaitomomis eilėmis, soprano Vismantės Vasaitytės ir mecosoprano Raimondos Janutėnaitės dainomis, kurioms akompanavo Nijolė Baranauskaitė.

Po koncerto žiūrovai pakviesti į dokumentinio filmo apie maestro Vytautą Kernagį premjerą.

Ankstesnis straipsnisPrasideda paraiškų priėmimas darbo vietų steigimui (pritaikymui)
Kitas straipsnisKorona virusas ir gimstamumo padidėjimas. Ar buvo fiksuotas santykis?

Rašyk atsakymą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia