Kraštotyros muziejuje – Lietuvos istorija šiuolaikinių dailininkų akimis

    1003
    0

     DSC3599

    Kraštotyros muziejuje atidaryta Lietuvos istoriją menanti paroda „Lietuvos istorija Linos Kalinauskaitės ir Juozo Kalinausko darbuose“. Parodoje demonstruojamuose paveiksluose ir medaliuose užfiksuotus svarbius Lietuvos istorijos momentus ar istorinius veikėjus pristatė darbų autoriai bei parodos kuratorius Juozas Butkevičius.   

    Parodos Kraštotyros muziejuje atidarymą pradėjo jaunasis smuikininkas Jeronimas Darulis. Parodos organizatorei Kristinai Darulienei pristačius parodos autorius, Juozas Butkevičius papasakojo apie juos. Pastarieji pasakojo kaip gimsta darbai, priminė svarbiausius Lietuvos istorijos puslapius ar istorines asmenybes, įamžintas darbuose.

     DSC3594

    Parodoje gausu įvairaus formato medalių ir bareljefų, paveikslų istorine tematika. Jų autoriai – šalyje gerai žinomi dailininkai – Juozas Kalinauskas ir jo dukra Lina Kalinauskaitė. Parodoje matome medalius, skirtus karaliui Mindaugui, kunigaikščiams: Gediminui, Algirdui ir Kęstučiui. Eksponuojamas bareljefas, skirtas Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejui. Paveiksluose pavaizduotas degantis Vilnius, įvairios šaliai svarbios asmenybės iš Lietuvos valstybės aušros.    

     DSC3596

    1935 metais gimęs parodos autorius Juozas Kalinauskas yra žinomas Lietuvos skulptorius ir  medalininkas. 1961 metais jis baigė Lietuvos dailės institutą, o nuo 1962 metų – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. 1985 metais jam suteiktas nusipelniusio meno veikėjo vardas. Jis yra ir dviejų tarptautinių organizacijų narys.

    Per kūrybos laikotarpį J. Kalinauskas sukūrė daug įvairių darbų. Jis kuria ne tik medalius, ar bareljefus. Pavyzdžiui, jo dekoratyvinės skulptūros puošia Lietuvos operos ir baleto teatro fasadą.

    Autorius dalyvavo 34 parodose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, pelnė svarbių apdovanojimų. Pirmasis jų gautas dar 1966 metais. Tai buvo Pirmoji premija Lietuvos dailininkų sąjungos respublikiniame konkurse už reljefą „Olimpinė ugnis“.

     DSC3602

    Menininkas savo internetiniame tinklapyje teigia, kad „pastaruoju metu šiuolaikinio meno pasaulyje, taip pat istorijos vertinime, dominuoja sumaištis. Istoriniai faktai klastojami, menkinami mažesnių tautų pasiekimai. Eksploatuojamos menkavertės temos, einama pigiu efektų keliu. Todėl jaučiu pareigą pagrindinį laiką skirti mūsų garbingos istorijos įamžinimui vizualiniame mene. Savo kūriniuose siekiu monumentalumo, formos sprendime – harmonijos, ritmo ir muzikalumo.“

     DSC3606

    Jo dukra dailininkė Lina Kalinauskaitė studijavo Prahos dailės akademijoje, 2005 metais baigė Vilniaus dailės akademiją. Tačiau studijos nesibaigė – 2007 metais ji studijavo Florencijos dailės akademijoje. Nuo 2001 metų dalyvauja įvairiose parodose Lietuvoje ir užsienyje.

    Svarbiausi menininkės darbai yra paveikslai, medaliai, dalis kurių sukurta kartu su tėčiu. Jos kūriniai saugomi įvairiose visuomeninėse ir privačiose kolekcijose.

    Parodos autorė savo internetiniame tinklapyje teigia, kad „gilindamasi į Vakarų Europos meną, mokausi iš geriausių pavyzdžių, sukauptų per tūkstančius metų. Kadangi vizuali kalba tiesiogiai veikia žmonių emocijas, jausmus – stengiuosi, kad mano darbai skleistų gėrį, grožį ir harmoniją.“

    Paroda Kraštotyros muziejuje veiks iki liepos mėnesio.

    Arvydas Pėšina

     DSC3609

     DSC3610

     DSC3612

     DSC3614

     DSC3615

     DSC3624

     DSC3629

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia