Kiaurą biudžetą stengiamasi subalansuoti

    988
    0

    yeryryr

    Prasidėjęs ruduo nepagausino rajono tarybos narių gretų posėdyje, bet užtat pagerino aktyvumą. 26 klausimus ir dvi informacijas tarybos nariai priėmė labai greitai, beveik be diskusijų. Tam sugaišta šiek tiek daugiau valandos ir penkiolikos minučių. Tiesa, klausimai, pasak tarybos narių, buvo išdiskutuoti komitetuose.

    Pritarę Metų mokytojo vardo suteikimui geriausiems rajono mokytojams, tarybos nariai pritarė ir „Teritorinės Ukmergės rajono savivaldybės švietimo sektoriaus kolektyvinės sutarties pasirašymui“. Šia sutartimi bus siekiama sustiprinti socialinę partnerystę tarp Ukmergės rajono savivaldybės, švietimo įstaigų vadovų ir darbuotojų. Manoma, kad kolektyvinės sutarties pasirašymas įpareigotų savivaldybę, mokyklų vadovus ir darbuotojus glaudžiau bendradarbiauti.

    Rajono taryba patvirtino neformaliojo švietimo mokyklų klasių, grupių ir ugdytinių, bendrabučiuose gyvenančių mokinių ir visų švietimo įstaigų ugdytinių skaičių šiems mokslo metams. Rajone bus ugdomi 1015 ikimokyklinio ir 297 priešmokyklinio amžiaus vaikai. Meno mokyklos Dailės skyrių lankys 219 mokinių, Muzikos skyrių – 395, Sporto centrą – 694. Bendrojo lavinimo mokyklose mokysis 4292 mokiniai. Dvi mokyklos rajone turi bendrabučius. Siesikų gimnazijos bendrabutyje gyvens 21 mokinys, „Ryto“ specialiosios mokyklos bendrabutyje – 42.

    Trumpa diskusija kilo svarstant būsimas UAB „Ukmergės šiluma“ investicijas. Planuojama, kad katilinėje Šviesos g. 17 bus įrengiamas iki 6,5 MW galios biokuro katilas. Investicijos vertė 7 032,6 tūkst. Lt (be PVM). Šiam pasiūlymui paprieštaravo tarybos narys Juozas Varžgalys, priminęs, kad pirmiausia buvo planuota statyti biokuro katilinę Deltuvos gatvėje. Pasak jo, dabar šie planai nusikelia, pažeidžiamas šilumos ūkio optimizavimo strateginis planas. J. Varžgalys mero Vydo Paknio paklausė ar „Deltuvos gatvės katilinę atiduosime kitam asmeniui?“. Meras pakomentavo, kad planas nepažeidžiamas, pirmiausia dirbama ten, kur ekonomiškiau ir perspektyviau.

    Rajono taryba pritarė, kad rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai būtų pavesta iki spalio 31 dienos atlikti Ukmergės ligoninės ir UAB „Izobara“ 2007 m. spalio 26 dienos pasirašytos ligoninės katilinės eksploatavimo sutarties sudarymo ir vykdymo auditą. Taip pat siūloma atsižvelgti į aplinkybes, kad UAB „Izobara“ galimai įkeitė AB DNB banko lizingui UAB „Izobara“ nuosavybės teise nepriklausantį turtą, tai yra, ligoninės katilinę.  

    Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas, atsižvelgdamas į tarybos narių reikalavimus, pateikė informaciją apie savivaldybės biudžeto padėtį ir jo subalansavimo priemones. Paminėjęs, kad savivaldybės biudžeto lėšų poreikis buvo net 30 procentų didesnis nei biudžeto galimybės, palygino 2008 metų biudžeto pajamų planą su šių metų pajamų planu. 2008 metais  į savivaldybės biudžetą buvo gauta 106 535,9 tūkstančiai litų, arba 16 472,3 tūkstančiais litų daugiau nei planuojama gauti šiais metais. Nuo 2009 metų, kai savivaldybėms biudžetai savivaldybių vykdomoms funkcijoms drastiškai buvo sumažinti 30 procentų, jie ir išliko tame pačiame lygyje. Bet per šiuos metus išaugo šilumos, elektros energijos, kuro kainos, pernai padidėjo minimali mėnesinė alga.

    Pagal patvirtintą Ukmergės rajono savivaldybės biudžetą 2013 metais į savivaldybės biudžetą planuojama gauti 36 563 tūkstančius litų mokesčių. Iki rugsėjo 1 dienos gauta 23 203,7 tūkstančiai litų mokesčių, tai yra 63,5 procentai metinio plano. Daugiausia į savivaldybės biudžetą gauta gyventojų pajamų mokesčio – 12 055,7 tūkstančiai litų, nekilnojamojo turto mokesčio – 1 040,6 tūkstančių litų, vietinės rinkliavos už atliekų surinkimą gauta 1 899,1 tūkstančių litų.

    Iki metų pabaigos bus neaišku, ar bus įvykdytas metinis savivaldybės biudžeto pajamų surinkimo planas, kadangi žemės ir žemės nuomos mokesčių surinkimo įvykdymas paaiškės tik IV ketvirtį. Kadangi savivaldybė neturi viršplaninių pajamų, ji neturi galimybės šiuo metu skirti papildomų lėšų įsiskolinimų dengimui.

    Administracijos direktorius, pateikęs rajono biudžeto padėtį, pateikė ir gaires, kaip subalansuoti biudžetą. Pirmiausia planuojama peržiūrėti savivaldybės administracijos išlaidas, stiprinti Vietinės rinkliavos už komunalines atliekas surinkimo kontrolę.

    Taip pat bus siekiama mažinti šilumos kainą bei šilumos sąnaudas biudžetinėse įstaigose. Planuojama biudžetinių įstaigų sutaupytas lėšas skirti padengti įsiskolinimams. Tam bus naudojamos lėšos, susidariusios dėl darbuotojų ligos, neužimtų etatų  ir pan. Taip per 8 mėnesius įstaigos sutaupė 313 tūkstančių litų, o iki metų pabaigos planuoja sutaupyti dar beveik 98 tūkstančius litų darbo užmokesčiui skirtų lėšų. Kartu su socialinio draudimo įmokoms numatytomis lėšomis tai sudaro 0,5 milijono litų. Šios lėšos bus panaudotos lėšas sutaupiusių įstaigų įsiskolinimams paslaugų teikėjams dengti.

    Planuojama optimizuoti biudžetinių įstaigų tinklą, sustiprinti savivaldybės teritorijoje esančio neprižiūrimo nekilnojamojo turto kontrolę. Kreiptasi į Socialinės apsaugos ir darbo bei Švietimo ir mokslo ministerijas su prašymais skirti papildomas lėšas dėl AB Ūkio banko veiklos sustabdymo, kadangi didžiausią įšalusių lėšų dalį sudaro lėšos šių ministerijų kuruojamoms funkcijoms vykdyti.

    Arvydas Pėšina

    vilkmerge.lt archyvo nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia