Kaip Viktor Uspaskich ukmergiškius mulkino

    1079
    0

    Važiuodamas pro Ukmergę užgirdau, kad čia lankysis europarlamentaras Viktor Uspaskich. Nusprendžiau pasinaudot proga ir patenkint savo profesinį smalsumą, pasižiūrėt jo šou. Nusivilt neteko. Šou tikrai buvo geras, puikiai sukonstruotas. Partijos silpnybės sumaniai paverstos privalumais.


    Gal kiek per akivaizdžiai netikri kai kurie klausimai “iš salės”. Maloniai nustebino ženkliai pagerėjusi lietuvių kalba, gerokai turtingesnis žodynas. Kaip profesionalus lektorius galiu nuoširdžiai pasakyti – tokiu partneriu scenoje tikrai pasitikėčiau. Atskiro dėmesio ir pagarbos nusipelno vaidinimas iliustruojantis paprastiems žmonėms dabartinę Lietuvos ekonomikos būklę ir jos priežastis. Nuoseklus paaiškinimas ir akcentavimas, kad verslas ir tik verslas yra tas institutas, kuriam turime dėkoti už tai, kad mūsų ekonomika vis dar kvėpuoja. Kad jį reikia skatinti ir puoselėti.

    Tokio paaiškinimo žmonėms tikrai reikia, nes mūsų politikai, tikiu Ukmergėje irgi, dažniau sąžiningą verslą viešai keikia, o mokantį „atkatus” – globoja. Tuo pono Viktor šou šviečiamoji dalis ir pasibaigė.

    Akcentuodamas, kad „koncervai” ir moka, ir nevengia mulkinti liaudies, o su tuo sunku nesutikti, pats nesibodėdamas darė lygiai tą patį, piktnaudžiaudamas susirinkusiųjų nenuovokumu iš vienos pusės, ir jų emociniu įsitraukimu į šou bei noru tikėti, kad galbūt jis – tas mesijas, išgelbėsiantis Lietuvą, iš kitos pusės.

    Kaip jau minėjau, į šį šou patekau atsitiktinai, todėl neturėjau su savimi kameros ar fotoaparato galinčių užfiksuoti visus salėje vykdytus žongliravimus skaičiais, kurių tikslas tik vienas – suklaidinti ir suvedžioti rinkėjus.

    Kad mano žodžiai nebūtų tušti, pateiksiu vieną pavyzdį, kurį nesunkiai turėtų prisiminti šou stebėję žmonės. Viktor Uspaskich aiškino, kaip konsevatoriai manipuliuoja skaičiais, kad pagražinti save rinkėjų akyse. Lentoje jis užrašė “100” ir priminė, kad tiek milijardų apytiksliai yra Lietuvos BVP – bendras vidaus produktas, kuris šiemet, pasak konservatorių, didės 5% iki 105 milijardų litų. “Beeaat”, – pabrėžė p.Viktor,  jie (konservatoriai) nutyli, kad į savo prognozuojamą augimą įskaičiuoja ir ES paramą, ir imamas paskolas bendroje sumoje 8,8 mlrd. litų. Todėl juos
    minusavus realus BVP bus viso labo apie 96 milijardus (105-8,8=96,2), kas reiškia ne BVP augimą, bet jo kritimą, tuo sukeldamas auditorijos pasipiktinimą į tokį „akivaizdų” konservatorių melą.

    Tačiau ką gi nutylėjo, ir ko gi nepasakė ponas Viktor Uspaskich šioje situacijoje?

    O nepasakė jis štai ko. Kad jo naudojamame praeitų metų BVP irgi yra įskaičiuota ir praeitais metais imtos paskolos ir gautos ES lėšos. Tie, kas pamena paprastų lygčių sprendimą iš kokios 6-7 klasės kurso, turėtų žinoti, kad atimant kintamąjį (šiuo atveju ES ir skolintas lėšas) vienoje lygybės pusėje, tą patį derėtų daryti ir kitoje lygybės pusėje. Tačiau p.Viktor šios taisyklės nepaisė. Taigi, darydamas savo šou p.Viktor arba pamiršo, jei kada mokėjo, elementariąją algebrą, arba, kas labiau tikėtina, tiesiog sąmoningai falsifikavo skaičius. Argi ne tuo jis kaltina kitus?

    O ko šioje situacijoje nepadariau aš, arba kokios nors konkuruojančios partijos atstovas? Jeigu Lietuvoje būtų politinio konkuravimo kultūra, jei dėl balsų būtų TIKRAI konkuruojama, užuot juos pirkus ar papirkinėjus melu ar pašalpomis, tai iš salės turėtų pasigirsti ryžtingas „NESUTINKU”.

    Nesutinkantis su tokiu susirinkusiųjų mulkinimu turėtų priminti tiek ponui Viktor, tiek susirinkusiems, kad BVP skaičiuojamas pardavimo kainomis. Tai reiškia, kad tai, kas buvo pagaminta, bet nebuvo parduota, į BVP nepatenka. Jei ūkininkas užaugino grūdus ir nesugebėjo jų parduoti, dėl tarkim nepalankios padėties tarptautinėje rinkoje, tai jo užauginti grūdai į BVP nepatenka. Kad ūkininkai Lietuvoje nebankrutuotų turime specialiai tam įkurtą rinkos reguliavimo agentūrą, kuri tokią žemės ūkio produkciją superka. Ir čia derėtų paklausti susirinkusiųjų, – “Jeigu tokiam supirkimui panaudojame skolintas lėšas, tai jos turėtų patekti į BVP ar ne? Ar yra skirtumas kaip mes tą BVP dalį pavadinsime „skola” ar „užauginti grūdai” ? “. Juk tiek skolintos, tiek ES lėšos į BVP patenka tik tuomet, kai už jas kažkas nuperkama. O tam, kad būtų nupirkta – turi būti sukurta. O tai, kas sukurta ir parduota, ir yra bendras vidaus produktas – BVP.

    Kodėl to nepasakiau iškart salėje ? Galėjau. Netgi norėjau. Vienu metu vos susilaikiau atsistoti. Galbūt netgi išeit į sceną ir demaskuoti. Juk p.Viktor kvietė su juo diskutuoti. Tačiau šitaip būčiau pats sugadinęs savo tikslą – pamatyti savo akimis kas ir kaip rinkėją mulkina.

    PASTABA. Čia pateikta kontr-argumentacija dėl BVP nėra išsami. Tikiu, kad p.Viktor turėtų argumentų, jog ne viskas, kas nuperkama už ES ar skolintas lėšas, kuria realią gerovę. Ir būtų teisus. Būtų … jei kalbėtų tiesą, ir tik tiesą, ir nieko išskyrus tiesą. Deja.

    Autoriaus vardas pavardė redakcijai žinomi

    Įsipareigoju susisiekt su kiekvienu pasiteiravusiu asmeniu, kurio kontaktus man perduos redakcija.*

     

     

    vilkmerge.lt už šio straipsnio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi straipsnio autoriaus nuomonė.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia