Jubiliejiniame Deltuvos mūšyje – edukacijos pamokos

    1105
    0

    40

    Vienuoliktasis „Tarptautinis gyvosios istorijos festivalis Vilkmergės mūšis – 200“ šiais metais vyko šiek tiek vėliau negu paprastai – liepos pradžioje. Pagrindinis šių metų renginio akcentas – edukacija. Žiūrovai  ne tik galėjo stebėti rekonstruktorių kovas, bet ir patys prisiliesti prie istorijos – mokytis užtaisyti, vėliau iššauti iš patrankų, apžiūrėti karių gyvenimo sąlygas, stebėti kaip dirba šauliai.

    Deltuvos mūšiu pažymimas pirmasis 1812 metų Prancūzijos – Rusijos karo epizodas. Prancūzijos armijai persikėlus per Nemuną ir taip užpuolus Rusiją, prasidėjo vieno žymiausių XIX amžiaus karo epizodų. Besitraukdama Rusijos kariuomenė paliko ariergardą, kuris turėjo pristabdyti Napoleono kariuomenės puolimą ir taip suteikti progą atsitraukti rusų kariuomenei.  Armijų atskiri susidūrimai prasidėjo prie netoli Šėtos esančio Milašiūnų kaimo ir tęsėsi iki pat Ukmergės.

    Stambiausias priešiškų kariuomenių susirėmimas vyko prie Deltuvos. 1812 metų birželio 28 dieną susikovus maršalo N. Udino, generolų B. Kastekso, J. Verdiero vadovaujamiems prancūzų daliniams ir generolų  L.Vitgenšteino bei J. Kulnevo rusų daliniams. Dėl pasiaukojamos rusų kariuomenės ariergardo kovos, prancūzai nespėjo sutrukdyti rusų daliniams persikelti per Šventąją ir sėkmingai atsitraukti.

    Kariai į mūšio inscenizaciją pradėjo rinktis dar renginio išvakarėse. Pastatė palapines, apžiūrėjo būsimos kovos vietą. Ryte dalis karių išvyko į Ukmergę. Mieto centre išsirikiavusius karius sveikino rajono vicemeras Regimantas Baravykas. Jis karius pasveikino ne tik lietuviškai, bet ir latviškai, lenkiškai, baltarusiškai. Prie paminklo padėtos gėlės, skambant himnams pakeltos valstybių, dalyvaujančių inscenizacijoje, vėliavos. Nuaidėjo pabūklo salvės. Karius sveikino į renginį atvykęs caras Aleksandras I, kurį įkūnijo Taujėnų bendruomenės pirmininkas Rolandas Janickas.

    Šiais metais į mūšį atvyko 150 karių. Nors ir žadėjo, bet nedalyvavo baltarusių rekonstruktoriai. Kariauti pasiryžo ir vienas airis. Kovos batalijas stebėjo gausus būrys žiūrovų. Žiūrovai ne tik galėjo aplankyti prekeivių palapines, bes sudalyvauti ir gyvosios karo istorijos pamokose.

    Nors prieš mūšį planuotas karių žygis iš Ukmergės iki Deltuvos, bet dėl kaitros jis neįvyko. Bet renginio išvakarėse būrelis karių su visa apranga, ginkluote žygiavo iš Jonavos iki Deltuvos. Taip siekta geriau įsijausti į XIX amžiaus pradžios karių gyvenimą.

    Prieš ir po mūšio žiūrovams ir kariams koncertavo keletas kolektyvų. Tai „Midula“ iš Vilniaus, svečiai iš Lenkijos Tarnowo Podgorne – bigbendas ,,Swingulance“, ukmergiškiai Kristina ir Egidijus Daruliai bei Andrius Vyšniauskas. Po mūšio žiūrovus linksmino „Rockmergė“.

    Mūšį informatyviai komentavo prof. dr. Generolo Jono Žemaičio karo akademijos prorektorius Valdas Rakutis.

    Arvydas Pėšina

    {besps}deltuva2012{/besps}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia