Nesuprantamas ir daugelio žmonių neūkiškumas, kai visas žaliąsias atliekas gyventojai taip pat išmeta į konteinerius. Juk tai vertinga kompostinė medžiaga, kurią galima panaudoti savo ūkyje.
Žaliosiomis atliekomis laikomos sodų, parkų, kapinių ir kitų apželdintų teritorijų priežiūros ir tvarkymo biologiškai skaidžios atliekos. Tai gali būti medžių ir krūmų genėjimo, namų valdų sklypų šienavimo atliekos, pjuvenos, drožlės, lapai, gėlės. Tokios atliekos susidaro ne tik buityje, bet ir komercinės, gamybos ir kitos ūkinės veiklos metu.
Nuo 2003 m. sąvartynuose draudžiama šalinti žaliąsias atliekas. Todėl sodo bei kitos žaliosios atliekos turi būti kompostuojamos ir negali būti metamos į bendrą mišrių atliekų konteinerį. Kompostuojant žaliąsias atliekas gaunamas itin aukštos kokybės kompostas, kuris gali būti naudojamas įvairiems ūkio darbams – dirvos kokybei gerinti, augalams tręšti, pomedžiams mulčiuoti.
Ne vienam piliečiui šauna mintis tokias žaliąsias atliekas vežti į mišką ir išpilti pakrūmėse. „Juk vistiek supus”, – teisinasi daugelis. Tačiau pasak Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros vedėjo Jono Čivo, to daryti taip pat nevalia, nes dažniausiai šalia tokių krūvų tuojau atsiranda ir kitokių atliekų krūvos. Taigi žmonėms, kol Ukmergėje dar neįrengta tokių atliekų kompostavimo aikštelė, belieka jas kaupti ir gamintis kompostą.
„Žmonėms jau senai laikas įprasti rūšiuoti atliekas”, – pasakojo G.Zaikauskas. Taip ne tik jie, bet ir atliekų surinkimo įmonės sutaupys ir pinigų, ir laiko. Tuo labiau, kad visas rūšiuotas atliekas – plastikinius butelius, stiklinę tarą, makulatūrą – kiekvienas gyventojas, nepriklausomai nuo to, ar jis moka už šiukšlių išvežimą ar ne, gali mesti į tam skirtus spalvotus konteinerius.
Daugelis piktinasi, kad konteineriai perpildyti, aplink mėtosi šiukšlės. Kaip pasakojo G. Zaikauskas, jiems priklauso sutvarkyti 5 metrus aplink konteinerius, tai jie daro kiekvieną kartą išveždami šiukšles. Tačiau pikta matyti, kaip žmonės patys nenori gyventi švariau. „Ne kartą teko matyti, kaip konteineriai perpildyti, šiukšlės virsta lauk, tačiau vistiek visi neša ir meta šiukšles būtent į tą perpildytą konteinerį, tuo tarpu šalia stovi net du tušti konteineriai. Nesuprantama, kodėl žmonės taip elgiasi.”.
Norime priminti, kad įmonės ar gyventojai, turintys susikaupusių atliekų ir norintys priduoti jas tvarkymui, gali jas atvežti į UAB „Ukmergės versmė“ teritorijoje (Deltuvos g. 39 B, Ukmergėje) esančius atliekų konteinerius. Atliekas pristačius į įmonės teritoriją, skaičiuojamas mažesnis mokestis: už 1m3 komunalinių atliekų – 24 litai, už 1 toną statybos ir griovimo atliekų -30 litų. Susikaupus didesniam atliekų kiekiui, įmonė už papildomą mokestį, gali jas išvežti savo transportu. Tel. pasiteirauti: 8-616-13587. Asmenys ar įmonės, neturintys sutarties su atliekų vežėju ir atsikratantys atliekomis bendruose daugiabučių konteineriuose, taip pat atsikratantys statybos ir griovimo atliekomis, pažeidžia rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisykles ir pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 161(1) straipsnį gali būti baudžiami iki 2000 litų.
Taip pat informuojame, kad UAB ,,Žalvaris“ iš įmonių ir gyventojų priima susikaupusias statybines atliekas, turinčias asbesto (1 t – 500 Lt be PVM.). Tel. pasiteirauti 8 620 82809 arba nemokama linija 8 600 00653. Taip pat įmonėje galima priduoti elektros ir elektronikos prietaisus, paskambinus nemokamu telefonu 8 600 00653. Prašymai bus registruojami, o elektros ir elektronikos atliekos paimamos, suderinus įmonės transporto maršrutus.
vilkmerge.lt