Įstaiga, teikianti pagalbą vaikams ir tėvams

    946
    0

     DSC7088

    Šių metų rudenį savo veiklos 20-metį pasitiko rajono Pedagoginė psichologinė tarnyba. Tapusi svarbi ir reikalinga rajono vaikams ir jų tėvams, tarnyba turi kuo pasigirti – konsultuojama vis daugiau žmonių, vis daugiau jų į tarnybą ateina patys. Apie tai kalbamės su tarnybos direktore Dalia Glodeniene ir psichologėmis – Romualda Civilkiene ir Vilma Vaicekauskiene.

     

     DSC7092

    1994 metais įsikūrusios įstaigos pirmi 4 darbuotojai turėjo glaustis Vytauto gatvės 63 namo antrame aukšte. Patalpos, palaipsniui augančios įstaigos, netenkino, todėl ji persikėlė į pastato, kuriame įsikūręs savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyrius, pirmą aukštą. Čia teko dirbti po du specialistus viename kabinete. Kadangi konsultacijos konfidencialios, vienam dirbant – kitas turėdavo savo darbams ieškoti kitos vietos. Todėl vėl reikėjo plėstis. Įstaigai naujos patalpos buvo planuojamos daugelyje vietų. Galop įstaigą buvo nutarta perkelti į šalia turgaus buvusios „Vilkmergėlės“ pradinės mokyklos patalpas. Jose šiuo metu taip pat veikia Meno mokyklos Dailės skyrius. Jau trečioje vietoje įsikūrusios tarnybos direktorė  Dalia Glodenienė džiaugiasi esamomis patalpomis, gera vieta – nelabai matosi kas ateina į tarnybą, yra atskiras įėjimas, specialistai turi atskirus kabinetus. Taip patogiau norint kokybiškai teikti pagalbą žmonėms.

    Nuolat auga pagalbos ieškančių žmonių skaičius. Jei darbo pradžioje tarnyba konsultavo 50-100 žmonių, tai dabar kasmet konsultuojama 600-700 tėvų. Vaikų į tarnybą kreipiasi dar daugiau.

    Tarnybos specialistai konsultacijoms priima visus – vaikus, jų tėvus, jaunus žmones iki 21 metų. Taip pat aptarnaujamos visos mokyklos, lopšeliai-darželiai, bendraujama su visų rajono seniūnijų žmonėmis.

    Specialistai, kurių dabar dirba septyni, priima, pavyzdžiui, mokinį, kuris turi mokymosi sunkumų. Po tyrimų nustatomos mokymosi sunkumų priežastys ir nutariama ar vaikui reikalinga papildoma programa ir kokia. Taip pat konsultuojami su vaiku susiję pedagogai, tėvai, globėjai. Užsiimama ir švietėjiška veikla: rengiami seminarai aktualiomis temomis, tėvai mokomi kaip rūpintis vaiku, padėti iškilus sunkumams, pastebėti vaiko gebėjimus.

    Visus metus tarnybos specialistės lankėsi seniūnijose, kur socialiniai darbuotojai į susitikimus sukviesdavo pirmiausia nedirbančius, esančius rizikos grupėse tėvus. Šiems tėvams pirmi užsiėmimai dažnai būna sunkūs, bet apsilankę kituose neretai pasako nuoširdžias padėkas. Dideliu pasiekimu specialistės laiko bendravimą su mamomis, kurios į susitikimus ateina kiekvieną kartą ir vis labiau susidomėjusios, ieškančios atsakymų į aktualius klausimus.

    Tačiau kartais tėvai vengia bendradarbiauti su specialistais ir į antrą ar vėlesnius užsiėmimus nebeateina. Darbas su tokiomis šeimomis sudėtingas. Galima dirbti su vaiku, jam patarti, bet jei jis ir toliau matys taip pat besielgiančią šeimą, darbas su juo nebus efektyvus. Todėl reikia bendrauti ir su kitomis, už vaiko gerovę atsakingomis institucijomis, kartu ieškoti galimybių padėti vaikams.   

    2014 metais tarnybos prioritetas – sveika šeima. „Nes viskas prasideda nuo šeimos ir yra šeimoje“, – sako psichologės. Specialisčių teigimu, jeigu šeima prašo padėti vaikui, dirbama su šeima. Jeigu vaikas mažesnis, dirbama tik su tėvais, jeigu vaikas vyresnis – galima dirbti ir su vaiku. Dirbant su šeimomis laikomasi nuostatos – vaikai turi būti sveiki ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai. Juk kai tėtis ir mama tinkamai bendrauja, sukuria namuose saugią atmosferą, vaikas irgi auga sveikas. Kitaip, kai šeimoje konfliktuojama, smurtaujama. Reikia stengtis apsaugoti vaikus nuo tokio neigiamo poveikio.

    Būna, kad į tarnybą ateina mamos, kurios nežino, ką daryti kai vaikas griūna parduotuvėje ir rėkia, verkia. Tai paaiškinama augančio vaiko poreikiais. Vaikas ko nors norėdamas pradeda aikštytis, reikalauti dėmesio. Psichologių nuomone, svarbu, kad tėvai mokėtų atskirti vaiko poreikius nuo įgeidžių. Neretai jie ateina ieškoti informacijos kaip išlaviruoti tarp vaiko kaprizų. Juk prieš vaiką smurtauti negalima.

    Su tarnybos specialistėmis tėvai gali aptarti ką daryti, kad ir vaikas, ir jo tėvai būtų patenkinti. Tarnybos psichologės teigia, kad mažo vaiko elgesys priklauso ne tik nuo jo paties, bet ir nuo to, kaip į tai reaguoja aplinka – jeigu tėvai leis griūti, jis grius. Bet jei vaikas negaus norimo dėmesio kai elgiasi netinkamai, jis pradės galvoti ką daryti kitaip.

    Paaugliai į tarnybą dažniausiai kreipiasi dėl emocinių, bendravimo sunkumų. Kai sunkumų kyla dėl netinkamo elgesio, nesutarimų su suaugusiais, neretai paaugliai mano, kad pagalbos reikia ne jiems, todėl juos nukreipia mokykla ar vaikų teises ginančios tarnybos.

    Tarnyba visus šiuos metus pagal projektą mokė neprigirdinčiuosius. Šiems vaikams specializuotos pagalbos rajone trūksta. Pagal savivaldybės finansuojamą projektą buvo mokoma 10 vaikų. Šių vaikų tėvai tikisi tęstinio mokymo ir laukia finansavimo iš savivaldybės.

    Atšventęs 20-tąjį gimtadienį, tarnybos kolektyvas tikisi, kad kiti metai bus palankūs veiklai.
    Džiaugiasi, kad yra reikalingi bei susiformavęs teigiamas visuomenės požiūris į specialistų teikiamą pagalbą.

    Arvydas Pėšina

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia