Šilumininkų užsakymai šildė rajono politikų įmones

    1323
    0

    maironio g. vilkmerge.lt 

    Atlikus 2011 metų savivaldybei priklausančios šilumos tiekimo bendrovės ūkinės finansinės veiklos patikrinimus paaiškėjo, jog įmonė patyrė daugiau nei 700 tūkst. litų nuostolį. Tikrintojai išsiaiškino, jog UAB „Ukmergės šiluma“ didžiąją dalį remonto darbų pirko iš įmonių, kurių savininkai rajono Tarybos nariai. Be to, išrašytose sąskaitose būdavo padidinti darbų kiekiai ir kainos. Nustatyti du atvejai kuomet pinigai už darbus buvo sumokėti, nors ten ir niekas neatlikta. Iš bendrovės lėšų buvo perkami automobiliai, kompiuteriai, kondicionieriai, telefonai. Taip pat mokamos premijos.

    UAB „Ukmergės šiluma“ 2011-2012 I ketvirčio ūkinės finansinės veiklos patikrinimas atliktas rajono Tarybos sprendimu. Patikrinimą atliko Kontrolės ir audito tarnybos savivaldybės kontrolierė Onutė Mikelienė ir vyr. specialistė Odeta Mackevičienė. Rajono mero potvarkiu savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir infrastruktūros skyriaus vyr. specialistas Juozas Kupčinskas pateikė bendrovės atliktų darbų analizę ir kontrolinius paskaičiavimus. Patikrinimo metu buvo peržiūrėtas praėjusių metų įmonės balansas, pelno (nuostolio) ataskaita, atlikta darbo užmokesčio, transporto ir ryšių išlaidų analizė. Taip pat peržiūrėti turto pagerinimai rajono šilumos ūkyje bei bendrovės vidaus dokumentai.

    Iš patikrinimo ataskaitos matyti, jog iki savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2011 metais, beveik visus remonto darbus atlikdavo rajono Tarybos nariui Juozui Armanavičiui priklausanti bendrovė „Izobara“. Šiai įmonei buvo patikėtos devynios sutartis. Jie atliko darbų už 274 tūkst. litų. Po savivaldybių Tarybų rinkimų šią estafetę perėmė UAB „Ukmergės remontas“ kartu su UAB „Komforta“. Šios bendrovės savininkas ir direktorius Vydas Paknys į Tarybą buvo išrinktas kaip nepriklausomas kandidatas. Iškart po rinkimų šioms bendrovėms pradėjo plaukti savivaldybei priklausančios įmonės užsakymai. Per tikrintą laikotarpį bendrovės su šilumininkais sudarė 21 sutartį, kurių vertė daugiau nei 361 tūkstantis litų.

    Tikrinimo medžiagoje teigiama, jog tiek „Izobara“, tiek „Ukmergės remontas“ kartu su „Komforta“ buvo pervesti pinigai ir už neatliktus darbus. Beje, prieš kelis mėnesius priėmus į darbą savivaldybėje J. Kupčinską, paprašėme išsakyti nuomonę ir Tarybos narį V. Paknį. „Duok dieve, kad būtų iš to naudos. Manau, kad savivaldybės administracija turėjo galimybę rinktis iš daugiau kandidatų. Tačiau taip pat nemanau, kad minėti asmenys pridarė daug klaidų. Tie žmonės buvo tik savotiški tuometės situacijos įkaitai”, tuomet kalbėjo V. Paknys.

    Tikrintojams užkliuvo ir ši bendrovės „Ukmergės šiluma“ užsakymu sukurta svetainė. Už ją įmonė paklojo per 70 tūkst. litų, nors joje dalis informacijos vis dar ruošiama. Vilkmerge.lt prašymu šią svetainę įvertino programuotojai. Daugelis ją kurtų ir už 1000 litų.

    Šiomis dienomis netikėtai iš pareigų pasitraukė vienas iš tikrintojų J. Kupčinskas. Kokios buvo pasitraukimo priežastys jis vilkmerge.lt komentuoti kol kas nepanoro.

    „Laikas nestovi vietoje ir keičiasi. Jis savo darbu įrodė, kad yra Ukmergės patriotas. Šilumos ūkio specialistų labai trūksta, tad ir pakvietėme jį dirbti savivaldybės administracijoje“ – taip vilkmerge.lt situaciją, kuomet buvo įdarbintas J. Kupčinskas, komentavo savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys.

    Kontrolieriai nustatė, kad UAB „Ukmergės šiluma“ įsiskolinimas praėjusių metų pabaigoje siekė per 1,5 mln. litų, iš kurių didžioji dalis dujininkams. 150 tūkst. Lt įmonė skolinga UAB „Ukmergės vandenys“ bei truputį daugiau nei 100 tūkst. Lt –  UAB „Ukmergės būtų ūkis“. Keliasdešimt tūkstančių bendrovė buvo skolinga ir energetikams.

    Patikrinimo metu peržiūrėjus naujo įsigyto turto sąrašą nustatyta, kad bendrovė įsigijo ilgalaikio materialaus turto už 155,3 tūkst. litų. Tarp įmonės pirkinių 3 lengvieji automobiliai, krūmapjovė, 3 kompiuteriai ir kita. 7300 litų bendrovė išleido kondicionieriui. Įmonės vadovui netiko ir prieš tai naudotas mobilus telefonas. Netrukus R. Ragauskas jau puikavosi išmaniuoju Nokia N8, pirktu už 1247 litus.

    Kontrolierė ataskaitoje pastebi, jog esant sunkiai finansinei padėčiai, įmonė įsigydama ilgalaikį turtą turi pagrįstai įsitikinti, kad gaus iš turto ekonominės naudos būsimaisiais laikotarpiais. Kontrolierė negalėjo pagrįsti kokios ekonominės naudos galima tikėtis iš pirkto mobilaus telefono.

    Taip pat nustatyta, jog metinė bendrovės turto inventorizacija atlikta nesilaikant taisyklių. R. Ragausko įsakymu inventorizacijos komisijos nariais paskirti asmenys, kurie už tą turtą ir atsakingi. Kitaip sakant jie patys tikrino save. Tad kontrolierė daro išvadą, jog inventorizacija galėjo būti atlikta subjektyviai.

    Darbuotojų algoms bendrovė pernai išleido per 1 mln. litų. Kontrolierė konstatuoja, jog darbo užmokesčio nuostatai patvirtinti tik įmonės direktoriaus įsakymu. Kai tuo tarpu įstatuose numatyta, jog tai turėjo spręsti bendrovės valdyba. Pažeidžiant vyriausybės nutarimą, R. Ragauskui nustatytas didžiausias atlyginimo koeficientas. Šis koeficientas gali būti nustatomas, jei įmonės apyvarta yra ne mažesnė nei 200 mln. litų bei dirba ne mažiau kaip 1000 darbuotojų. Kai tuo tarpu UAB „Ukmergės šiluma“ apyvarta nesiekia 30 mln.litų ir dirba 20 kartų mažiau darbuotojų. Maža to R. Ragauskas savo įsakymu už balandžio mėnesį sau pasiskiria 2210 litų priedą prie atlyginimo, nors įmonės valdyba to ir nebuvo numačiusi.

    Įvairiems specialistams įmonėje dirbantiems po 0,25 etato buvo priskaičiuojamos iki 1500 litų siekiančios algos.

    Tikrintojai taip pat nustatė, kad darbo ataskaitoje nurodyta, jog 2011 m. kovo 8 d. posėdyje valdybos narius 3,5 val. konsultavo samdomas advokatas. Tačiau posėdžio protokole advokato pavardės kontrolieriai neaptiko. Minėtam advokatui 2011 metais viso išmokėta beveik 30 tūkst. litų.

    Tikrinimo ataskaitoje teigiama, jog už dviejų katilinių apsaugą saugos bendrovei, šilumininkai sumokėjo 100 tūkst. litų. Dešimčią tūkstančių mažiau kainavo šilumos trasų remontas. Nors bendrovės turima poilsiavietė prie Makio ežero jokių pajamų neuždirbo, tačiau priimtai vadybininkei išmokėta per 14 tūkst. litų darbo užmokesčio. Šios poilsiavietės išlaikymas įmonės išlaidas padidino 20 tūkst. litų. Kava, arbata, cukrus, saldainių dėžutės, vaisiai ir kitos prekės reikalingos bendrovės reprezentacijai buvo perkamos kaimo parduotuvėje, kuri priklauso buvusiam įmonės direktoriui. Viso tam išleista beveik 7 tūkst. litų.

    Nuostolingai dirbanti bendrovė pinigų negailėjo ir šilumos trasų kapitalinį remontą atliekančioms įmonėms. UAB „Statybos montavimo darbai“, remontavusiai trasą Maironio gatvėje, šilumininkai sumokėjo 100 tūkst. daugiau nei buvo numatyta sutartyje. R. Ragauskas kontrolieriams nepateikė jokio papildomo susitarimo ar kitų dokumentų, kurie galėtų paaiškinti kodėl pabrango remonto darbai.

    Įvairiems darbams atlikti bendrovė samdėsi UAB „Termolink“, tačiau tikrintojai išsiaiškino, jog už dalį jų buvo mokamas atlyginimas ir UAB „Ukmergės šiluma“ darbuotojams.

    4,3 tūkst. litų R. Ragauskas išleido komandiruotei į Vokietiją, nors įmonės valdyba tam ir nepritarė.

    Ką daryti su šia rajono šilumos ūkio ataskaita kitą savaitę spręs rajono Tarybos nariai. Ataskaita šiuo metu jau apsvarstyta dvejose komitetuose. Jiems vadovauja ataskaitoje minimas verslininkas ir Tarybos narys J. Armanavičius. Kontrolės komitete, kuriam verslininkas ir politikas vadovauja laikinai, priimtas sprendimas R. Ragauskui skirti įspėjimą. Ūkio komitetas nesutarė ar bendrovės direktoriui skirti įspėjimą ar griežtą papeikimą. Galų gale pasiūlyta politikams apsispręsti Tarybos posėdyje.

    vilkmerge.lt

    kondicionieriai

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia