„Šilumą tieks, tačiau neaišku – kas…“

    0
    Šią savaitę Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos dėl šilumos tiekimo Ukmergės mieste ir rajone kreipėsi į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkę Dianą Korsakaitę, Lietuvos Respublikos energetikos ministrą Arvydą Sekmoką ir Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentą Vytautą Stasiūną. Rašte teigiama, kad problemos sprendimas nepateisinamai vilkinamas ir tuo kaltinama Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, neva sudaranti biurokratines kliūtis.

    Ketvirtadienį paskelbtame VKEK komisijos pranešime nurodyta, kad savivaldybės kontroliuojama įmonė UAB „Ukmergės šiluma“ iki šiol nėra pateikusi visų dokumentų, reikalingų šilumos tiekimo licencijai gauti.

    Negina vartotojų interesų?

    „Artėjant 2010-2011 metų šildymo sezonui (dažniausiai Lietuvoje jis prasideda apie spalio mėnesio 20 dieną) padėtis tampa grėsminga, kadangi iškyla pavojus, kad šildymo sezono metu daliai Ukmergės miesto kvartalų ir rajono gyvenviečių nebus tiekiama šiluma šildymui. Kelia susirūpinimą tai, kad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, pagal kompetenciją turėjusi išspręsti licencijų klausimą, iki šiol to nepadarė. Mūsų nuomone, yra netoleruotina, kad valstybės institucija, dangstydamasi formaliais pretekstais, akivaizdžiai ėmėsi ginti ne vartotojų interesus, kaip to reikalauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 46 str., Energetikos įstatymo 3 str. 1 dalis, bet verslo grupuočių interesus“, – teigiama minėtame Valstybinės energetikos inspekcijos rašte.

    Valstybinė energetikos inspekcija atkreipia dėmesį į tai, kad Ukmergės rajono apylinkės teismo 2010-05-31 priimta nutartimi dėl laikinųjų priemonių, Šventupės ir Dainavos gyvenviečių, „Šilo“, Nr. 3, RK-1 ir RK-2 katilinės buvo perduotos valdyti Ukmergės rajono savivaldybei. „Susidarė padėtis, kai turinti licenciją tiekti šilumą UAB „Miesto energija“ nebeturi technologinių įrenginių, kuriais galėtų gaminti ir tiekti šilumą, nebegali atlikti šilumos tiekėjo funkcijų, tiekti šilumą vartotojams pagal pirkimo-pardavimo sutartis ir tuo pačiu pažeidžia licencijuojamos veiklos sąlygas, o Ukmergės rajono savivaldybės įmonei UAB „Ukmergės šiluma“, kuri šiuo metu eksploatuoja Ukmergės savivaldybei perduotą valdyti turtą, neišduodama licencija tiekti šilumą. UAB „Ukmergės šiluma“ licencija tiekti šilumą neišduodama motyvuojant tuo, kad toje teritorijoje tiekti šilumą licencija yra išduota UAB „Miesto energija“. Neturėdama licencijos tiekti šilumą, UAB „Ukmergės šiluma“ negali sudaryti gamtinių dujų tiekimo sutarčių (atsisako gamtinių dujų tiekėjai) ir yra priversta deginti brangų rezervinį skystą kurą. Katilai yra skirti deginti dujinį kurą, todėl deginant rezervinį skystą kurą nepasiekiama nominali jų galia ir reikalaujami šilumos parametrai. Skystas kuras yra ženkliai brangesnis už dujinį, todėl stipriai išauga šilumos kainos. Akivaizdu, kad jau ketvirtas mėnuo, kai šio klausimo sprendimas nepateisinamai vilkinamas.

    Net esant teisės aktų trūkumams, per tiek laiko juos buvo galima pataisyti. Tačiau matyt bijant, kad šis precedentinis įvykis gali sukelti kitų Lietuvos miestų vartotojų norą taip pat nutraukti sutartis su nesąžiningais šilumos tiekėjais, visais būdais stengiamasi palaikyti UAB „E-energija“ ir jos įmonės UAB „Miesto energija“ interesus“, – teigia Valstybinė energetikos inspekcija.


    Nepateikė reikalingų dokumentų

    VKEKK, tarsi atsiliepdama į Valstybinės energetikos inspekcijos raštą, ketvirtadienį išplatino naują pranešimą. Jame rašoma, kad nuo balandžio mėnesio tęsiantis teisminiam ginčui tarp Ukmergės rajono savivaldybės ir UAB „Miesto energija“ dėl šilumos ūkio modernizavimo ir renovacijos sutarties nutraukimo, savivaldybės kontroliuojama įmonė UAB „Ukmergės šiluma“ iki šiol (likus porai mėnesių iki šildymo sezono pradžios) komisijai nėra pateikusi visų dokumentų, reikalingų šilumos tiekimo licencijai gauti.
    „Komisija šilumos tiekimo licenciją išduos, kai UAB „Ukmergės šiluma“ pateiks dokumentus apie šilumos įrenginių teisėtą valdymą ar naudojimą (atitinkamus Registrų centro išrašus) ir Valstybinės energetikos inspekcijos išduotą atestatą darbui su pavojingais įrenginiais“, – teigiama rašte.

     

    Komisija dėsto, jog „Šilumos ūkio įstatymas ir Šilumos tiekimo licencijavimo taisyklės, kaip vieną iš esminių sąlygų licencijai gauti nurodo, kad būtina numatomoje licencijuojamos veiklos teritorijoje valdyti šilumos tiekimo veiklai vykdyti būtinus šilumos gamybos įrenginius ir (ar) šilumos perdavimo tinklus. Neįvykdžius šios sąlygos, šilumos tiekimo licencija negali būti išduota. Vilniaus apygardos administracinis teismas 2010 m. rugpjūčio 13 d. nutartimi sustabdė VĮ Registrų centro 2010 m. rugpjūčio 5 d. sprendimus išregistruoti šilumos ūkio nuomos sutartį, sudarytą tarp Ukmergės rajono savivaldybės ir UAB „Miesto energija“.

     

    Komisijos žiniomis, ši nutartis yra apskųsta, tačiau šiuo metu galiojanti. Komisijos surinkta informacija rodo, kad Ukmergės rajono apylinkės teismo 2010 m. gegužės 31 d. nutartimi savivaldybei perduotas UAB „Miesto energija“ išnuomotas ir įmonės nuosavybės teise turimas turto valdymas taip pat nėra įregistruotas Registrų centro“.

     

    VKEKK manymu, priimant sprendimą dėl šilumos tiekėjo licencijos esminiu lieka klausimas, kas yra šilumos ūkio turto teisėtas valdytojas, kai šilumos ūkio modernizavimo sutarties nutraukimas yra ginčijamas teisme, o turtas teismo sprendimu „perduotas valdyti“ savivaldybei laikinai, kaip laikinoji apsaugos priemonė ginčo nagrinėjimo metu.

     

    „Komisija laikosi nuoseklios ir teisiškai pagrįstos pozicijos, jog licencijų išdavimo, sustabdymo ar galiojimo panaikinimo sprendimai turi būti priimami griežtai laikantis teisės aktų reikalavimų. Spaudimas priimti vienai šaliai naudingus sprendimus, nevertinant visų teisinių aplinkybių, reikštų, kad didinama rizika, visų pirma savivaldybei, patirti galimos turtinės atsakomybės naštą. Ieškinio suma gali siekti keliolika milijonų litų ar daugiau, kuriuos, jei vis tik pagrindinis ginčas dėl šilumos ūkio modernizavimo sutarties nutraukimo būtų išspręstas ne savivaldybės naudai, tektų dengti iš savivaldybės biudžeto.
    Deja, tai reikštų mažesnes savivaldybės išlaidas kitoms reikmėms arba išaugusias šilumos kainas dar ir dėl netesybų“, – pabrėžiama rašte.


    Atestatas – jau komisijoje

    UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Raimondas Ragauskas penktadienį „Gimtajai žemei“ patvirtino, kad VKEKK pateikti ne visi jų reikalaujami dokumentai: „Vakar mums Valstybinė energetikos inspekcija išdavė atestatą darbui su pavojingais įrenginiais. Šiandien jį pateikėme komisijai…“

    Tačiau R. Ragauskas įsitikinęs, kad pagrindinė kliūtis išduoti licenciją jo vadovaujamai įmonei yra ne trūkstama Registrų centro pažyma, o tai, kad iki šiol nesustabdyta UAB „Miesto energija“ išduota licencija.

    Direktoriaus teigimu, jam neteko girdėti, kad šis klausimas artimiausiu metu bus svarstomas VKEKK posėdyje.


    Situacija Ukmergėje – paini

    VKEK komisijos pirmininko pavaduotojas Danas Janulionis „Gimtajai žemei“ teigė, kad situacija Ukmergės šilumos ūkyje yra gana paini: „Nuomos sutartis yra nutraukta, tačiau antra pusė su tuo nesutinka ir savivaldybės priimtą sprendimą apskundė. Į klausimą, kuri pusė teisi, gali atsakyti tik teismas. Mūsų komisija – nėra dievai, mes negalime priimti sprendimo anksčiau nei tai padarys teismas. Todėl laikomės nuostatos, kad licencijų klausimas neturi būti svarstomas. Nepalaikome nė vienos pusės, todėl manome, kad situacija turi būti tokia, kokia buvo prieš sutarties nutraukimą. Kai teismas priims sprendimą, tuomet klausimą galės svarstyti ir komisija“.

    D. Janulionio manymu, Ukmergės vartotojams naudingiausia būtų, kad ateinantį šildymo sezoną šilumą ir karštą vandenį tiektų ta pati įmonė, kaip ir iki šiol – UAB „Miesto energija“. Tuo pat metu galėtų vykti teisminiai ginčai dėl sutarties nutraukimo teisėtumo bei kitų dalykų.

    „Esu įsitikinęs, kad Ukmergės gyventojams visiškai neturi reikšmės, kuri įmonė šildys jų būstus. Svarbiausias dalykas žmonėms – šilumos kaina. Pagal mūsų turimus duomenis, UAB „Ukmergės šiluma“ paskaičiuota kaina beveik nesiskiria nuo UAB „Miesto energija“ patvirtintos kainos. Jei kaina tokia pati, kam reikalinga keisti šilumos tiekėją?“ – svarstė D. Janulionis.

    VKEK komisijos pirmininko pavaduotojas patikino, kad prasidėjus šildymo sezonui Ukmergės vartotojai be šilumos neliks. Tačiau klausimas, kuri įmonė tieks šiluminę energiją – kol kas lieka atviras…

    gz-baner
    vilkmerge.lt nuotr.

     

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia