Gedimino pulko istoriją įamžino nuotraukos ir stogastulpis

    1115
    0

    kl7

    Lapkričio 23 dieną, minint Lietuvos karių dieną, Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje atidaryta ukmergiškio fotografo, poeto, rajono Kultūros tarybos pirmininko Albino Kuliešio paroda, skirta Pirmajam pėstininkų Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino pulkui Ukmergėje įamžinti. Ta proga A.Smetonos ir Deltuvos g. sankirtoje, prie buvusių kareivinių, iškilo skulptoriaus, tautodailininkų sąjungos Ukmergės skyriaus vadovo Rimanto Zinkevičiaus sukurtas stogastulpis, taip pat skirtas šiam pulkui įamžinti.

    kl2

    Parodos atidarymą iškilmingai patriotinėmis dainomis pradėjo A.Smetonos gimnazijos vaikinų ansamblis, vadovaujamas mokytojos Jūratės Martinkutės.

    kl28

    Parodos atidaryme sulaukta nemažai garbingų svečių, susirinkusius vos talpino nedidelė parodos salė. Po trumpos bibliotekos direktorės Rasos Griškevičienės įžangos apie istorinius laikotarpius bei pačią parodą, žodis buvo perduotas šios parodos sumanytojui fotomenininkui Albinui Kuliešiui.

    kl25„Viskas prasidėjo 1993 metais, kai man vienas žmogus atnešė pirmą nuotrauką, kurioje buvo pavaizduotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino pulkas. Tuo metu kaip tik rinkau įvairias senovines nuotraukas, susijusias su Ukmerge.  Po to nuotraukos tarsi pačios keliavo į mano rankas, dalį dovanodavo, dalį reikėdavo ir nusipirkti, teko nemažai derėtis, kad jas gauti, nes norėjosi turėti originalą, o ne kopiją. Manau, kad yra dar nemažai nuotraukų pas kažką stalčiuose ar kažkur kitur, jos yra neprieinamos plačiajai visuomenei, tiesiog guli ir nefunkcionuoja. Todėl kilo idėja jas surinkti bei parodyti visuomenei, tam parašiau projektą, parėmė rajono savivaldybė ir taip atsirado ši paroda, kuri pagal projekto tikslus, mano viziją ir norus, turėtų iškeliauti ir į platesnius vandenis. Šiai parodai ruošiausi metus, o nuotraukas rinkau bemaž 20 metų.

    Ypač norėčiau, kad apie tai sužinotų kuo daugiau jaunimo. Mano manymu, pati sveikiausia visoje Lietuvoje ląstelė yra kariuomenė, kuri nesikiša į jokius reikalus, kurie vyksta Lietuvoje. Ji gyvena, funkcionuoja, kuriasi, tobulėja, ginkluojasi ir turi tą gražią misiją – ginti Tėvynę. Neparduoti jos žemės, neišvažiuoti, nepabėgti iš Lietuvos, o būtent – ginti. Ši mintis mane labiausiai ir paskatino rašyti projektą, atlikti šį darbą. Nebuvo tokios minties, kad rinkti nuotraukas, jas kaupti, slėpti ir po kažkiek metų, pabrangus, parduoti. Pagrindinė idėja – jas parodyti visiems, kad jos „gyventų”. Tikiuosi, kad šios parodos dėka, atsiras žmonių, kurie atras savo stalčiuose daugiau panašių nuotraukų. Visas šias nuotraukas vėliau padovanosiu Ukmergės muziejui, jos liks visiems, ir jos gyvuos toliau,o ne dūlės stalčiuje.

    Pirmoji tarpukario Lietuva buvo kuriama labai stropiai, nes visai kariuomenei apginkluoti, pastatyti kareivines, reikėjo įdėti daug pinigų ir darbo. Ukmergėje taip pat buvo pastatytos kareivinės, kurios, nors ir labai gaila, bet neišliko, ir dar reikėjo sumokėti nemažus pinigus, kad jas nugriauti. Skauda širdy dėl to….

    Prie kiekvienos nuotraukos dirbau ilgai ir kruopščiai. Visi veidai, mimikos, patys žmonės man jau tapę pažįstamais, savais. Matyti, kad tuomet žmonės gyveno kukliai, bet labai dvasingai.  Tais laikais kariuomenė buvo didelėje pagarboje, nes kas galėjo apginti Lietuvą – kariuomenė. Todėl jai buvo sutelktas visas dėmesys.

    Labai tikiuosi, kad visa tai išsivystys į fotografijų albumą. Norėčiau, kad kalbėtų vaizdas, nes jis daug daugiau pasako nei tekstas. Tai būtų gražus, prestižinis leidinys,” – kalbėjo parodos autorius A.Kuliešis.

    Pasveikinti autoriaus atvyko rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas:

    „Labai malonu, kad toks renginys vyksta Ukmergėje, nes Ukmergės istorija siejama ir su Gedimino pulko istorija. Džiugu, kad atsiranda tokių žmonių kaip A.Kuliešis, R.Zinkevičius ir jie visa tai, ką matome dabar, parodo visuomenei. Šios nuotraukos ne tik gražios, verčiančios prisiminti tuos laikus, tačiau kartu tai ir jaunimo patriotinis ugdymas.”

    kl32Parodos atidaryme dalyvavo ir garbus svečias Lietuvos karininkas, karo istorikas, humanitarinių mokslų daktaras, generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos karo mokslų instituto direktorius, pulkininkas leiteinantas, žurnalo „Kariūnas” redaktorius Gintautas Surgailis, kuris yra paskelbęs daugiau kaip 50 straipsnių Lietuvos karinės istorijos tematika, parašė knygą „Lietuvos kariuomenės vadai”, išleido ne vieną vertingą monografiją. Į parodos atidarymą atvyko ne tuščiomis, Vl.Šlaito viešajai bibliotekai padovanojo nemažai paties parašytų istorinių knygų, kurias galės skaityti visi ukmergiškiai, besilankantys bibliotekoje. Garbingas svečias taip pat papasakojo apie Lietuvos kariuomenės ištakas.

    Tų laikų įvykius prisiminė ir į parodą atvykęs ukmergiškis mokytojas Vytautas Gipas, kuris iki šiol dar yra išsaugojęs jo tėvui mokomosios kuopos vado dovanotą laikrodį, kuris dar ir dabar rodo laiką ir kuris dovanojamas iš kartos į kartą.

    Nors ir skaudžiais, bet šiltais prisiminimais pasidalino ukmergiškė menininkė Onutė Kujelienė, kuri susirinkusiems papasakojo kaip Gedimino pulke tarnavo jos tėvelis. Ir nors ji savo tėvelio gyvai nematė, tačiau atminimas apie jį iki šiol gyvas jos širdyje.

    Skulptorius Rimantas Zinkevičius papasakojo stogastulpio atsiradimo istoriją. „Viskas prasidėjo nuo Ukmergėje kl37vykusios miškininkų šventės, kurios metu miškininkai atsidėkodami dovanojo miestui skulptūrą, kurią reikėjo sukurti. Ką ir kaip kurti jie jokių pretenzijų nereiškė, viską reikėjo sugalvoti patiems. Kadangi jau eilę metų įgyvendinama žymių žmonių ir įvykių įamžinimo programa, nusprendžiau įamžinti būtent Gedimino pulką. Skulptūrai reikalingą ąžuolą dovanojo bei finansiškai parėmė Ukmergės miškų urėdija ir LR  Seimo narys Kazys Grybauskas. Man beliko sukurti skulptūrą. Skulptūrą sukūriau per savaitę, tačiau pastatyti reikėjo visų metų. Bet džiaugiuosi, kad galų gale viskas pavyko.”

    Po daugybės padėkos žodžių bei patriotinių dainų, visi susirinkę galėjo dar kartą apžiūrėti parodą, pabendrauti su menininkais. Tuo pat metu prie stogastulpio gėles nuvežė ir padėjo klubo „Miško broliai” nariai.

    vilkmerge.lt

    archyvo nuotr. Stogastulpis

    kl

    kl1

    kl3

    kl4

    Iš kairės: Gintautas Surgailis ir ukmergiškis mokytojas Vytautas Gipas

    kl9

    Ukmergiškė menininkė Onutė Kujelienė

    kl10

    kl12

    kl14

    kl15

    kl17

    kl18

    kl19

    Dovanos bibliotekai

    kl20

    kl22

    kl23

    kl24

    kl29

    kl35

    kl36

    kl38

     

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia