Kovo pradžioje Ukmergė aštuntą kartą, vėl taps būgnų ir perkusijos sostine. Pasaulyje gerai žinomas „Būgnų ir perkusijos“ festivalis ir šiais metais sulauks pasaulinio lygio žvaigždžių, įdomios ir turiningos programos, nors festivalio organizatoriai susiduria su nemažais finansiniais sunkumais.
Šiais metais festivalio pradžia skiriama žmonėms su negalia. Pirmame festivalio koncerte kovo 8 dieną skambės lenkų profesoriaus Piotr Sutt koncertas „Būkime kartu“. Neįgalieji tuomet muzikuos kartu su atlikėju, bus mokomi groti. Tokie profesoriaus koncertai vyksta visoje Europoje. Sekančią dieną profesorius, jo paties pageidavimu, Vilniaus Pedagoginio Universiteto dėstytojams ir mokytojams skaitys paskaitą kaip žmones mokyti ritmo, dirbti su neįgaliaisiais.
Kovo 9 dienos vakariniame koncerte skambės pasaulio muzika mušamiesiems instrumentams. Dviejų dalių koncerte skambės klasikinė muzika. Pirmoje dalyje gros festivalio organizatorius Saulius Auglys-Stanevičius ir išvakarėse grojęs P. Sutt. Antroje dalyje išgirsime Meksikos perkusininką Javier Nandayapa, grojantį su festivalio kameriniu orkestru, diriguojamu Aleksandro Šimelio. Šis, vien tik festivaliui sukurtas orkestras sudarytas iš valstybinio simfoninio orkestro muzikantų. Šis koncertas bus pakartotas kovo 14 dieną Vilniuje, „PIANO.LT“ salėje.
Kovo 10 dieną gros vienas vedančiųjų Kroatijos perkusininkų, kompozitorius ir atlikėjas Igor Lesnik. Kartu su juo gros Lietuvos Muzikos ir teatro akademijos mušamųjų ansamblis. I. Lesnik į Ukmergės festivalį norėjo atvažiuoti jau pernai, netgi bilietą buvo nusipirkęs. Bet dėl ribotų finansų jis nebuvo pakviestas.
Kitoje koncerto dalyje galėsime išgirsti jauno atlikėjo, ne vieno tarptautinio konkurso laureato Chin Cheng Lin iš Taivanio grojimą. Nors atlikėjas profesoriauja Belgijoje, daug laiko praleidžia Europoje, jo grojime skamba taivanietiškos, rytietiškos melodijos.
Kovo 11 dieną, uždarymo koncerte bus pristatoma kompaktinė plokštelė „Aistra“ – dainos marimbai ir balsui. Skambant Ludwig Albert (Belgija) ir Chin Cheng Lin marimboms dainuos Katrine Druyts (mezzo sopranas, Belgija).
Antroje dalyje švytės meksikietiškos muzikos spalvos, kurias pieš J. Nandayapa ir Chiapa marimba ansamblis „Zeferino Nandayapa“. Šį ansamblį kuria S. Auglys-Stanevičius. Tai naujas mušamųjų ansamblis, kuris propaguos meksikiečių kultūrą, liaudies muziką. Jam jau planuojami koncertai įvairiose šalyse. Jeigu spės instrumentas iki festivalio atvykti, S. Auglys-Stanevičius pristatys pirmąją Lietuvoje meksikietišką marimbą, kurių net Europoje yra nedaug. Vieną kūrinį, kartu su meksikiečių muzikantu gros akordeonistas Kazys Stonkus.
Festivalio metu vyks pirmasis Lietuvoje mušamųjų ansamblių konkursas, kuriame varžysis keliolika šalies mokyklų. Šiuo konkursu siekiama jaunimą sudominti mušamaisiais instrumentais. Konkursantus vertins iš festivalio narių sudaryta komisija, kurios pirmininkė – pasaulyje gerai žinoma nuolatinė festivalio viešnia Linda Maxey (JAV). Konkurso dalyviai koncertuos Meno mokykloje. Į šiuos koncertus įėjimas nemokamas.
Kaip visada, kovo 11 dieną Kęstučio aikštėje Nepriklausomybės dienos minėjime dalyvaus jungtinis perkusininkų orkestras. Jame gros konkurso dalyviai.
Vienas koncertas įvyks ir Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje. Čia marimbos muzikos popietėje koncertuos Andrius Rekašius su svečiais.
Bilietus į festivalio koncertus galima įsigyti Bilietupasaulis.lt, bilietupasaulis.lt kasoje Maximoje (Žiedo g.), Kultūros centro kasoje.
Pasakodamas apie pasaulyje gerai žinomą festivalį S. Auglys-Stanevičius neslėpė nuoskaudos, kad festivalio organizatoriai – VšĮ „Perkusijos festivaliai“ pasijuto įkaitų vietoje – festivalio organizacija prasideda anksčiau negu gaunami pinigai. Šiais metais lėšų trūkumas situaciją padarė beviltiška.
Pirmiausiai per finansavimą smogė Kultūros ministerija visiems sumažinusi dotacijas. Ministerijai priklausantis Kultūros rėmimo fondas šiais metais festivaliui skyrė 6 tūkstančius litų, kai pernai – 20. Savivaldybė irgi skyrė mažiau lėšų – 25 tūkstančių litų. Pernai savivaldybė skyrė 40 tūkstančių. S. Auglio-Stanevičiaus nuomone, norint gerai padaryti reikia apie 100 tūkstančių litų. „Problemas iš bėdos galima išspręsti už 50 – 60 tūkstančių“, – sakė festivalio organizatorius. Tačiau pasak S. Auglio-Stanevičiaus, „pabandyta išspausti kas įmanoma už tokius pinigus“.
Matydamas tokį abejingą valdžios požiūrį S. Auglys-Stanevičius neatmeta galimybės, kad festivalis kitais metais gali įvykti Vilniuje. Kitą vertus, Ukmergėje netgi nėra kur tinkamai apgyvendinti festivalio svečių iš užsienio.
Arvydas Pėšina