Festivalis ,,Prie dvaro“ Taujėnuose

    1140
    0

    P7170187

    Liepos 6 – 15 dienomis Ukmergės rajone, Taujėnuose vyks šeštasis mėgėjų teatrų festivalis ,,Prie dvaro“. Tai dešimties dienų renginių ciklas, skirtas mėgėjų ir profesionaliems teatrams, gyvai muzikai, poezijai ir šokiui. Renginiai vyks Taujėnų dvare, svirne, parke, vasaros estradoje.

    Mėgėjų teatrų festivalis pradėtas rengti prieš dešimt metų – 2002 metų liepos mėnesį žiūrovai buvo pakviesti į pirmąjį festivalį ,,Prie dvaro“ Taujėnų parke. Tai buvo dviejų dienų renginys, kuriame dalyvavo mėgėjų teatrai iš Lietuvos ir Latvijos. Vėlesniuose festivaliuose plėtėsi dalyvių geografija: dalyvavo kolektyvai iš Prancūzijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos. Praėjęs V-asis festivalis išsiplėtė iki dekados renginių.

    PICT0098

    Pirmąją šiųmečio festivalio dieną – liepos 6-ąją į festivalio atidarymą atvyksta svečiai iš Lenkijos  Tarnowo Podgorne – bigbendas ,,Swingulance“. Taip pat šios dienos vakarą Taujėnų dvare skambės Ramunės ir Vytauto V. Landsbergių, kompozitoriaus Raimondo Rašpoliausko atliekami ,,Žiauriai gražūs romansai“. ,,Žiaurieji romansai tai toks specifinis dainuojamosios kūrybos žanras, labai išpopuliarėjęs nepriklausomoje tarpukario Lietuvoje (1919-1939) kai miestuose bei kaimuose atsirado radijas ir jo dėka restoranuose, vakarėliuose bei užstalėse ėmė plisti romansų dainavimo tradicija. Dažniausiai tai būdavo iš kitų kalbų versti bei lietuviškoms situacijoms pritaikyti itališki, rusiški ar čigoniški romansai. Tačiau tuo pat metu sparčiai buvo kuriami ir savi, lietuviški žiaurieji romansai, neretai palydimi aštrių egzotiškų prieskonių, nuožmių leopardų, nukirstų galvų ir pan. Žiaurieji romansai – tai kupini žavaus naivumo, sentimentalumo, aistringumo kūriniai. Daugumoje jų dominuoja fatališkos neištikimybės ar nelaimingos meilės istorijos, pasibaigiančios kruvinomis dramomis…“ – taip apie romansus sako jų atlikėjas Vytautas V. Landsbergis.

    P7010247

    Antrąją festivalio dieną – liepos 7-osios vakarą, visi mylintys muziką, dainą, šokį, kviečiami į vasaros estradą. Čia kartu su kapelomis ,,Vieversa“ iš Siesikų, ,,Volunge“ iš Vidiškių, taujėniškių ,,Ratatita“, folkloro bei vokaliniais kolektyvais visi, norintys įsilies į šokio sūkurį, pins dainų pynes. Vėliau, kartu su DJ-ais Vaidu JS ir Algiu Light smagiai laiką leis diskotekoje.

    PICT0141

    Liepos 8-ąją mažuosius žiūrovus į spektaklį ,,Bezdukas ant ežero“ pakvies ,,Raganiukės teatras“. Tai – nuotaikingas, vienos dalies spektaklis, pastatytas pagal autentišką lietuvių liaudies pasaką. Archajiškas kūrinys pasiekė mūsų laikus iš gilios senovės, kai pasakos buvo perduodamos iš lūpų į lūpas.  Spektaklyje pasakojama apie tai, kaip gyveno „diedas ir boba“, kurie neturėjo vaikų. „Diedas“ iš šeivamedžio išdrožė vaikelį. Vaikas atgyja ir gauna Bezduko vardą. Kiekvieną rytą jis plaukia į ežerą ir prigaudo žuvies. Piktoji ragana taip pat užsimano žuvies ir pagrobia Bezduką.
    Spektaklyje skamba gražiai atliekamos dainos, vaidina aktoriai ir kaukės.

    PICT0288

    Liepos 9-ąją dvaro parke vyks susitikimas su 2011–ųjų Metų knygos ,,Silva Rerum II“ autore, rašytoja Kristina Sabaliauskaite bei literatūrologu Sauliumi Žuku. Knygos anotacijoje rašoma: ,,Silva Rerum – lotyniškai „daiktų miškas“ – taip vadinta XVI–XVIII a. populiari, iš kartos į kartą perduodama Lietuvos bajorų „šeimos knyga“, kur, be tokių reikšmingų gyvenimo įvykių kaip gimimo, vestuvių ir mirties datos, būdavo įrašomos ir įvairiausios sentencijos, eilėraščiai, patarlės, per iškilmes sakyti tostai, sveikinimo kalbos ir panegirikos. Tad ko baiminasi Jonas Motiejus Norvaiša kiekvieną kartą, kai atsiverčia šeimos silvą ir ima plunksną į rankas? Kristina Sabaliauskaitė, atgaivindama istorinio romano žanrą Lietuvoje, skaitytoją talentingai perkelia tiesiai į LDK XVII a. vidurio bajorišką atmosferą – su autentiškomis audinių faktūromis, spalvomis, brangakmenių žėrėjimu, patiekalų skoniais ir kvapais – ir dovanoja tikrą kelionę laike. Net ir abejingi istorijai neturėtų likti abejingi šiai knygai.

    Ji – kiekvienam, kuris kada nors buvo įsivėlęs į gatvės muštynes, norėjo pasiųsti viską ir visus po velnių ar tiesiog bijojo būti prarytas kasdienybės liūno; kiekvienam, kuris kada nors bandė žvelgti baimei tiesiai į akis, buvo išgąsdintas netikėtai išsipildžiusios slapčiausios svajonės ar abejojo savimi.“

    Liepos 10-oji, atėjusiems į Taujėnų dvarą bus nepakartojama proga ne tik atskleisti dvaro paslaptis, bet ir išvysti jas savo akimis – romantiški ir neįtikėtini pasakojimai atgis ir įtrauks kiekvieną į savo paslaptingą pasaulį. Ekskursijoje po dvarą svečius lydės caras Aleksandras I, Sofija Tyzenchauzaitė, kunigaikščiai Marikoniai, kiti personažai, kuriuos įkūnys Taujėnų mėgėjų teatro aktoriai. Puošnūs kostiumai ir grakštus menuetas, atliekamas istorinių šokių kolektyvo ,,Baltoji pavana“ iš Anykščių, sukurs tikrą šventės aurą. Tai bus unikali proga įvertinti Kunigaikščio vaišes ir pamiršti kasdienybę.

    Liepos 11 dieną festivalis laukia poezijos ir muzikos mylėtojų. Renginyje dalyvaus poetai Kęstutis Navakas, Stasė Čirbienė, Vida Žuravliova, Albinas Kuliešis, Birutė Stundienė, Antanas Guzelis, Giedrė Jarmalavičienė – Meibi, Regina Mulevičienė, solistė Lina Ratkevičiūtė, koncertmeisterė Audra Bernadišienė ir kt.

    Nuo liepos 12 iki 14-os žiūrovams savo spektaklius pristatys mėgėjų teatrai. Kai kurie iš jų: Viešintų klojimo teatras, Biržų, Jonavos rajono Panoterių, Kauno rajono Neveronių mėgėjų teatrai į tradicinį festivalį atvyksta pirmą kartą. Kitus – Panevėžio rajono Daniūnų, Rokiškio rajono Bajorų, Utenos rajono Leliūnų, Livani (Latvija) mėgėjų teatrų spektaklius žiūrovai matė praeituose ,,Prie dvaro“ renginiuose. Šiais metais atvyksta Dobeles mėgėjų teatras ,,Smaids“, pirmojo festivalio, vykusio 2002 metais, dalyvis. Taip pat savo du spektaklius parodys ir Taujėnų mėgėjų teatras ,,Bičiuliai“.

    Festivalis baigsis liepos 15 dieną visus pakviesdamas į  „Vakarą su Liudu Mikalausku“. Sunku nesižavėti Liudu Mikalausku. Talentingas, charizmatiškas – jis prikausto nuo pirmų garsų, ir kiekvienas jo pasirodymas yra pagunda, kuriai neįmanoma atsispirti… Kiekvienas jo koncertas, tai tarsi mažas spektaklis, leidžiantis žiūrovams pasijusti ne tik nuošaliais stebėtojais, bet ir paties koncerto bendraautoriais. Liudas Mikalauskas – LRT projekto „Triumfo arka“ nugalėtojas, tarptautinių konkursų laureatas. Dainininkui akomponuos tarptautinių konkursų laureatė Virginija Unguraitytė (fortepijonas). Programoje: lietuvių ir kitų šalių kompozitorių muzika.

    Festivalio organizatoriai tikisi, jog renginių cikle kiekvienas žiūrovas atras įdomų renginį sau, kiekvienas dalyvis išsiveš iš Taujėnų ilgam išliekančius įspūdžius. Juk šio festivalio šūkis: ,,Dešimt paprastai nepaprastų dienų Taujėnuose kiekvienam!“

    Laima Jančiauskaitė
    UKC Taujėnų filialo vedėja

     



    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia