Eiliniame rajono tarybos posėdyje, svarsčiusiame 2012 metų savivaldybės biudžetą, dalyvavo 22 tarybos nariai. Jau buvo įprasta, kad rajono tarybos posėdis prasidėdavo Piliečių tribūna. Tačiau šį kartą iš gyventojų pasisakyti nepanoro niekas.
Biudžeto svarstymą pradėjusi rajono tarybos Biudžeto ir ekonominės plėtros komiteto pirmininkė Elena Mirinavičienė pristatė šių metų biudžetą, kuriame planuojama pajamų surinkti mažiau negu pernai. Komiteto pirmininkės teigimu, šių metų biudžetas yra išgyvenimo biudžetas. Ji informavo, kad šiais metais numatyta gauti daugiau kaip 87 milijonus litų pajamų ir išleisti beveik 95 milijonus litų. Šiais metais išlaidos pajamas viršys 6 900 tūkstančiais litų.
Daugiausia pajamų biudžete tikimasi sulaukti iš gyventojų pajamų mokesčio – 30 milijonų litų, turto mokesčių – beveik 2,5 milijono litų, panašios sumos laukiama iš prekių ir paslaugų mokesčių, kitos pajamos sieks beveik 3,5 milijonus litų. Savivaldybė sulauks beveik 47 milijonų litų specialios tikslinės dotacijos. Tai pajamos mokinio krepšeliui finansuoti, valstybinėms funkcijoms atlikti.
Didžiausia biudžeto išlaidų dalis, atmetus valstybės dotacijas, skiriama Žinių visuomenės plėtros programai – 17 milijonų litų. Tai 38 procentai visų biudžeto išlaidų. Antra pagal dydį išlaidų grupė – Savivaldybės valdymas. Jam skiriama beveik 10 milijonų litų arba 22 procentai išlaidų. Aplinkos apsaugos programai skirta beveik 4,5 milijono arba 10,2 procentai biudžeto išlaidų. Viešosios infrastruktūros plėtrai skiriama 4 140,1 tūkstančiai arba 9,2 procentai litų.
Biudžete labiausiai išauga lėšos, skiriamos Smulkaus ir vidutinio verslo bei turizmo programai. Jai skiriama 1 915 tūkstančiai litų. Iš šios programos bus finansuojamas Užugirio (A. Smetonos) dvaro pritaikymas turizmo reikmėms (650 tūkstančiai litų), Šventosios upės trasos pritaikymas turizmui (836 tūkstančiai litų).
Pirmą kartą per trečius kovos dėl šilumos ūkio metus biudžete atsirado eilutė, kurioje numatytos lėšos šios kovos finansavimui. Šioms reikmėms skiriama 160 tūkstančių litų. 4,773 tūkstančiai litų bus išleista banko paskolų ir palūkanų dengimui. Tiktai 100 tūkstančių litų skiriama savivaldybės administracijos direktoriaus rezervui.
Tačiau jau sudėliotas biudžetas buvo keičiamas. Siūlymus kaip keisti biudžetą teikė rajono tarybos komitetai. Perskirstomos lėšos buvo nedidelės. Pavyzdžiui, 20 tūkstančių litų sumažintas Benamių šunų ir kačių kontrolės programos finansavimas. Papildomai skirta 30 tūkstančių litų Kaimo bendruomenės sveikatos punktų renovavimui, 10 tūkstančių litų – kultūros reprezentavimo programai – kolektyvų išvykoms. Papildomai skirti 10 tūkstančių litų viešajai bibliotekai leidinių prenumeratai kaimo filialams, 5 tūkstančiais litų padidintos lėšos miesto naujametiniam papuošimui. 20 tūkstančių litų skirta rajono reprezentavimui sporto renginiuose.
Taip pat iš Valstybės investicijų programos 350 tūkstančių litų skiriama niekaip nesibaigiančiai Kultūros centro pastato rekonstrukcijai, 500 tūkstančių – VšĮ „Ukmergės ligoninė“ ligoninės operacinio bloko ir reanimacijos skyriaus patalpų rekonstravimui.
Pristačius biudžetą prasidėjo diskusijos ir papildomi siūlymai, nors pasiūlymai buvo teikiami dar biudžeto projektą svarstant komitetuose. Opozicija pirmiausia pasiūlė 160 tūkstančių litų, skirtų šilumos ūkio teismams, išbraukti iš biudžeto ir išdalinti kitoms reikmėms. Opozicija aiškino, kad šios lėšos gali būti skiriamos iš savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo ar iš UAB „Ukmergės šiluma“ lėšų. Nes, pasak A. Kalesniko, lėšos buvo leidžiamos ryšiams su visuomene, susirašinėjimui su Kęstučiu Griniumi respublikinėje spaudoje.
Tarybos narys, socialdemokratas Kazys Grybauskas pateikė siūlymus, kur šiuos pinigus būtų galima skirti. Pavyzdžiui, daugiabučių namų renovavimo programai, 10 tūkstančių litų skirti asbesto programos vykdymui. Priminsime, kad neeiliniame tarybos posėdyje, kuriame buvo svarstoma būtent pastaroji programa, tarybos narys, konservatorius Andrius Kalesnikas pažadėjo, kad biudžete šiai programai lėšų bus surasta.
Meras Algirdas Kopūstas, kalbėdamas apie daugiabučių namų renovavimą, sakė, kad vienas namas šiais metais bus renovuotas. Tai neįgaliųjų bendrabutis Vytauto gatvėje. Tačiau žmonės kol kas į renovaciją žiūri abejingai.
Kalbant apie šilumos ūkio problemas meras sakė, kad „nors atrodo teismų maratonas baigėsi, bet daug smulkių teismų dar kaba ateityje“. Todėl siūlė nepritarti teismų išlaidų mažinimui. Jo teigimu, jei šilumos ūkio nuomos sutartis nutraukta ir iki teismų pabaigos liko nedaug reikia būti garbingiems ir darbą užbaigti iki galo.
Pasiūlymui iš biudžeto nefinansuoti dalyvavimo teismuose dėl šilumos ūkio rajono tarybos nariai nepritarė. Jis sulaukė tik 7 tarybos narių pritarimo. Nors sprendimas jau buvo priimtas A. Kalesnikas vistiek siūlė balsuoti už opozicijos siūlymus, siūlydamas kitus finansavimo šaltinius. Bet taryba, balsų dauguma, šiems pasiūlymams nepritarė.
Kita didelė diskusija kilo dėl vaikų žaidimų aikštelių finansavimo. Tarybai buvo siūlyta nefinansuoti Vaikų žaidimo ir sporto aikštelių atnaujinimo programos – 10 tūkstančių litų. bet tarybos narys Rimvydas Civilka pasiūlė 10 tūkstančių litų vaikų aikštelėms rasti. Nors buvo paaiškinta, kad daugiau kaip 80 tūkstančių litų šioms reikmėms skiriami iš šalies biudžeto, tarybos narys savo pasiūlymo neatsisakė. Tarybos nariai balsų dauguma šiam pasiūlymui pritarė.
Po valandos diskusijų už rajono biudžeto patvirtinimą balsavo 14 tarybos narių. 2 balsavo prieš, 6 – susilaikė.
Patvirtinę rajono biudžetą tarybos nariai pritarė dviejų paskolų ėmimui. Viena banko paskola būtų ne didesnė kaip 5757,5 tūkstančiai litų. Ji skiriama investiciniams projektams, numatytiems Ukmergės rajono savivaldybės 2012 m. biudžete, finansuoti. Didžiausia jos dalis – 2255,8 tūkstančiai litų skiriama miesto gatvių, šaligatvių, pėsčiųjų takų rekonstrukcijai. Viso finansuojamų projektų sąraše įrašyta 19 objektų. Kita paskola – 700 tūkstančiai litų. Ji 15 metų bus imama investiciniam projektui ,,Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Ukmergės rajone“.
Taryboje nuspręsta savivaldybės kontrolierei pavesti patikrinti dvi įmones. Tai UAB „Butų ūkis“ ir UAB „Ukmergės šiluma“.
Posėdyje paaiškėjo, kad per mėnesį laiko tarybos nariai gali pakeisti savo nuomonę. Praėjusiame tarybos posėdyje, svarstant mokyklų tinklo reorganizavimą rajone, sprendimui pritarė 18 tarybos narių ir 4 susilaikė. Šiame posėdyje reikėjo patvirtinti jau apspręstas Šešuolių ir Žemaitkiemio pagrindinių mokyklų, bei Ukmergės specialiosios mokyklos ir specialiojo ugdymo centro “Vyturėlis“ reorganizavimo sąlygas. Bet šį kartą už jas balsavo tik 15 tarybos narių, 7 – susilaikė.
Arvydas Pėšina
vilkmerge.lt nuotr.