Diskutavo apie paramą besivystančioms šalims

    1067
    0
    IMG 1881

    IMG 1881

    2015-ieji – Europos vystomojo bendradarbiavimo metai. Vystomasi bendradarbiavimas – tai išsivysčiusių šalių užsienio politikos dalis, kuria siekiama padėti kitoms šalims siekiant taikos, ekonominio augimo, stabilumo, skirtumų mažinimo tarp šalių.

    Šiais svarbiais Europos vystymuisi metais Lietuvos nevyriausybinių vystomojo švietimo ir vystomojo bendradarbiavimo organizacijų tinklas – asociacija LITDEA, bendradarbiaudama su Nacionaline rajoninės ir miestų laikraščių leidėjų asociacija ir įgyvendindama projektą ,,Regioninė žiniasklaida vystomajam bendradarbiavimui“, spalio 26 d. Ukmergės rajono savivaldybės, žiniasklaidos, nevyriausybinių organizacijų atstovus pakvietė į diskusiją, kaip prie pasaulį slegiančių problemų sprendimo galėtų prisidėti kiekviena Ukmergės mieste ar rajone veikianti organizacija ar gyventojas.

    Diskusijoje dalyvavo rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, mero pavaduotoja Klavdija Stepanova, administracijos direktoriaus pavaduotoja Agnė Balčiūnienė, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Ukmergės vaikų dienos centro direktorė Daiva Karvelienė, rajono sveikuolių klubo prezidentė Nijolė Kaselienė, Siesikų miestelio bendruomenės pirmininkė Leokadija Talalienė, „Bočių“ klubo „Viltis“atstovės Jadvyga Kulikienė ir Alvyda Zakarauskienė.

    IMG 1884

    Diskusiją vedė asociacijos valdybos narė Daiva Penkauskienė. Ji savo pranešime apžvelgė pasaulio vystymosi aktualijas vietos bendruomenės kontekste, pasaulinių organizacijų ir institucijų pasiekimus ir veiksmus sprendžiant minėtas problemas, aptarė Lietuvos teisinę bazę vystomojo bendradarbiavimo politikos srityje: mūsų šalies įsipareigojimai nustatyti Konstitucijos 135 straipsnyje: „Lietuvos Respublika, įgyvendindama užsienio politiką  prisideda prie teise ir teisingumu pagrįstos tarptautinės tvarkos kūrimo”.

    2013 m. priimtas Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos įstatymas, apibrėžti paramos sektoriai: demokratijos stiprinimo, žmogaus teisių, gero valdymo ir įstatymo viršenybės, ekonominės plėtros, eurointegracijos procesų, administracinių gebėjimų stiprinimo. Pereinamojo laikotarpio patirties perdavimas. ES Dvynių programos projektai; parvirtinta Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programa.

    Nuo 2014 m. dirba Nacionalinė vystomojo bendradarbiavimo komisija.

    Už Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimą bei koordinavimą Lietuvoje yra atsakingas Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo departamentas.

    2000 m. rugsėjo mėnesį 189 valstybių vadovai, tarp jų ir Lietuvos, Jungtinių Tautų Tūkstantmečio viršūnių susitikimo Niujorke metu pasirašė Tūkstantmečio deklaraciją, kurioje numatyti tokie tvaraus vystymosi tikslai: skurdo visomis formomis ir visur panaikinimas; maisto saugumas ir kokybė, žemės ūkio gerinimas; sveika gyvensena ir gerovė visokio amžiaus žmonėms; inkliuzinis, kokybiškas švietimas visiems, visą gyvenimą trunkantis mokymasis; lyčių lygybė, daugiau teisių moterims ir mergaitėms; pasiekiamas ir švarus vanduo, nenutrūkstamas jo tiekimas; pasiekiama nenutrūkstama energija; ekonominis augimas ir darbas visiems; industrializacija ir inovacijos; nelygybių mažinimas šalyse ir tarp šalių miestų ir gyvenviečių tolygi plėtra; tolygus vartojimas; kova su klimato kaita ir jos daromu poveikiu; nuosaikus, protingas vandens telkinių naudojimas; ekosistemų, bioivairovės saugojimas; taikių visuomenių kūrimas, teisingumo užtikrinimas; globalios partnerystės tvariam vystymuisi užtikrinimas.

    IMG 1885

    Nuo 2004 m. Lietuva, tapusi Europos Sąjungos nare, įsipareigojo skirti lėšų vystomajam bendradarbiavimui ir remti ilgalaikį ir darnų besivystančių valstybių vystymąsi, jų pastangas mažinti skurdą ir integruotis į pasaulio ekonomiką. 2005 m. gegužės 24 d. Europos Tarybos išvadose Lietuva, kaip ir kitos po 2004 m. prie ES prisijungusios valstybės narės įsipareigojo siekti, kad iki 2015 m. OPV būtų skiriama iki 0,33% bendrųjų nacionalinių pajamų.

    Iš Europos Komisijos paskelbtų 2014 m. visų valstybių narių ir ES institucijų oficialios paramos vystymuisi duomenų matyti, kad 2014 m. kolektyvinė ES ir valstybių narių skirta parama sudaro 58,2 mlrd. eurų, t.y. 0,42 procento bendrųjų nacionalinių pajamų. ES išlieka didžiausia paramos besivystančioms šalims teikėja pasaulyje.

    2014 m. Lietuvos skirta oficiali parama vystymuisi sudarė 30,45 mln. eurų. Lietuvos parama, skirta daugiašaliu pagrindu, sudarė 25,77 mln. eurų ir dvišaliu pagrindu 4,68 mln. eurų. Didžiąją Lietuvos oficialiosios paramos vystymuisi dalį sudaro daugiašaliu pagrindu skirtos įmokos į Europos plėtros fondą ir įnašo į bendrąjį ES biudžetą dalis, panaudota ES išorės politikai įgyvendinti. Dvišaliu pagrindu parama buvo skirta Rytų partnerystės valstybėms, Afganistano Islamo Respublikai ir kitoms valstybėms, įtrauktoms į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos paramos gavėjų sąrašą.

    IMG 1893

    Europos vystomojo bendradarbiavimo metais vykdomi projektai Lietuvoje yra finansuojami Europos Komisijos ir valstybės biudžeto paramos demokratijai programos lėšomis. Tam numatyta 144 810 eurų. Šiais metais ta tema organizuojamos konferencijos, susitikimai, diskusijos, fotografijų, rašinių ir straipsnių konkursai, viešinimo renginiai, socialinės reklamos kampanijos, sisteminama medžiaga, perleidžiami leidiniai ir kt.

    Renginio metu atkreiptas dėmesys, kad nuo Nepriklausomybės atgavimo iki 2004-ųjų daug pagalbos buvo siunčiama į Lietuvą. 2007–2013 m. ES struktūrinė parama Lietuvai sudarė daugiau kaip 23 mlrd. litų, 3,3 mlrd. litų kasmet. Lietuvos kasmetinė oficiali parama vystymuisi yra apie 0,1-0,13 mlrd. litų. Lietuvos gavimo ir solidarumo santykis yra 30:1.

    Ukmergės rajono savivaldybės vadovai pažymėjo rajono savivaldybės partnerystę su Baltarusija, Ukraina, Vengrija, Švedija, kitomis šalimis, kurios dėka yra įgyjama ir perduodama patirtis, pabrėžė rajono bendruomenių, vietos veiklos grupės veiklą ir galimybes sukauptą patirtį perduoti kolegoms iš besivystančių užsienio šalių. Kiti diskusijos dalyviai pasakojo apie savo veiklą. Visi diskusijos dalyviai sutiko, jog kiekviena perduota patirtis ir pagalba besivystančioms šalims yra svarbi.

    Akcentuotas žiniasklaidos vaidmuo, atskleidžiant besivystančio pasaulio problemas, pateikiant teigiamas žinias apie vystomąjį bendradarbiavimą, apie Tūkstantmečio vystymosi tikslų pasiekimus, laužant stereotipus, formuojant pozityvų supratimą apie besivystančias šalis ir taip skatinant jas paremti.

    Dalia Ivaškevičienė, Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė

    ukmerge.lt

    vilkmerge.lt nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia