Deltuvos mūšyje – rekordinis dalyvių ir žiūrovų skaičius

    1464
    0

    _MG_8894 

    Dešimtasis „Tarptautinis gyvosios karo istorijos festivalis Vilkmergės (Deltuvos) mūšis 1812-2011“ šiais metais sulaukė rekordinio dalyvių ir žiūrovų skaičiaus. Mūšio lauke kovėsi virš 200 karių iš Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos ir Lietuvos. Žiūrovai galėjo stebėti ne tik pėstininkų atakas, artileristų darbą, bet ir raitelių kovas.

    Taip buvo prisimenamas 1812 metų Prancūzijos – Rusijos karo epizodas. Napoleono armijai užpuolus Rusiją – persikėlus per Nemuną Rusijos kariuomenė pradėjo trauktis. Siekdama sulėtinti Prancūzijos kariuomenės puolimą, Rusijos armija paliko ariergardą. Jis dengė rusų korpuso kėlimąsi per Šventąją Ukmergėje. Armijų atskiri susidūrimai prasidėjo prie netoli Šėtos esančio Milašiūnų kaimo ir tęsėsi iki pat Ukmergės. Bet stambiausias susirėmimas vyko prie Deltuvos. Mūšis įvyko 1812 metų birželio 28 dieną,  kai susikovė maršalo N. Udino, generolų: B. Kastekso,  J. Verdiero vadovaujami prancūzų daliniai ir generolų: L. Vitgenšteino bei J. Kulnevo rusų daliniai.

    Kaip teigia istorikas Arvydas Pociūnas almanacho „Eskizai“ 10 numeryje, Deltuvos mūšio reikšmė yra ta, kad mūšio metu žlugo prancūzų planai – Napoleono įsakymas maršalui N. Udino apsupti ir sunaikinti rusų I –ąjį pėstininkų korpusą. Generolas J. Kulnevas sugebėjo sumaniai pridengti korpuso atsitraukimą ir jo persikėlimą per Šventąją.

    Kariai į festivalį pradėjo rinktis dar renginio išvakarėse. O mūšio inscenizacija prasidėjo Ukmergėje.  Prie piliakalnio išsirikiavę kareiviai atžygiavo prie Laisvės paminklo Kęstučio aikštėje. Čia buvo išklausyti valstybių himnai, pakeltos keturių valstybių vėliavos, prie paminklo padėtos gėlės. Kariūnus keturiomis kalbomis pasveikino vicemeras Regimantas Baravykas.

    Pakeliui į Deltuvą kariai atidavė pagarbą žuvusiems prie Obelisko mūšiui atminti. Tuomet Deltuvos centre kūrėsi prekybininkai, amatininkai, veikė atrakcionai vaikams, skambėjo muzika. Žiūrovai, laukdami inscenizacijos pradžios, lankėsi  karių stovykloje, bendravo su renginio dalyviais. Po mūšio vyko rajono meno kolektyvų koncertas.

    Mūšį įdomiai komentavo doc. dr. Generolo Jono Žemaičio karo akademijos prorektorius Valdas Rakutis.

    Už filmuotą medžiagą dėkojame skaitytojui Virgiui Kojalai.

     

    Vilkmerge.lt

    {youtube}BYHhRz74QRE{/youtube}

    {besps}deltuva2011{/besps}

    Albino Kuliešio nuotraukos

    baneris-animated

    del_musis_pesina

    del_musis_pesina_2

    del_musis_pesina_3

    del_musis_pesina_4

    del_musis_pesina_6

    del_musis_pesina_7

    del_musis_pesina_9

    del_musis_pesina_10

    del_musis_pesina_11

    del_musis_pesina_12

    del_musis_pesina_13

    del_musis_pesina_14

    del_musis_pesina_16

    del_musis_pesina_17

    del_musis_pesina_18

    del_musis_pesina_19

    del_musis_pesina_21

    del_musis_pesina_22

    del_musis_pesina_23

    del_musis_pesina_24

    del_musis_pesina_20

    del_musis_pesina_25

    del_musis_pesina_26

    vilkmerge.lt nuotr.

     

    {youtube}iXg9f-GtXsk{/youtube}

    Rockmerge.lt video

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia