Atidaryta Gintauto Gavenavičiaus darbų paroda

    1031
    0

    041

    Ukmergės kraštotyros muziejuje atidaryta Gintauto Gavenavičiaus – neminto lino skulptoriaus paroda. Šios parodos pagrindas – dosni Marijos Gavenavičienės 2011 metų pabaigoje dovanota jos vyro darbų kolekcija. Tai aštuonios Kristaus kelio stotys (sukurtos 1994-1995 m.), „Didžioji Pieta“ (1992 m.) ypač brangi autoriui,  lydėjusi jį 2004 m. ir į Amžinąją kelionę, vienas Marijos Gavenavičienės darbas – „Gintauto mintis, išrišta linu“ (2005 m.) bei 4 foto planšetai,  apžvelgiantys visą Gintauto Gavenavičiaus kūrybą.

    Medžio drožėjas Rimantas Zinkevičius ir žolynų dailininkė Laima Dzigaitė tai pat prisidėjo prie šios dovanojimo akcijos ir nuolatiniam saugojimui perdavė muziejui dvi G. Gavenavičiaus skulptūras. Parodoje eksponuojami muziejaus jau seniau įsigyti tiek ankstyvosios, tiek brandžiosios kūrybos laikotarpių darbai. Viso parodoje eksponuojami 35 darbai, kurie perteikia gana platų dailininko kūrybos vaizdą. Tikimasi, kad tai taps nuolatine muziejaus ekspozicija, kuri bus vienu svariausiu traukos vietų Ukmergėje.

    042

    Gintautas Gavenavičius (1960-2004) – Lietuvos dailės kontekste labai savitas menininkas, kartais prilyginamas garsiems liaudininkams Lionginui Šepkai bei Petronėlei Gerlikienei. Savo kūrybos kelią – rištines lino skulptūras – jis atrado ir intensyviai kūrė gyvendamas šalia Ukmergės kartu su žmona, mūza bei pagalbininke Marija. Pirmiausia, pradėjęs rišti verbas, sodus iš įvairių žolių, „perprato“ augalų rišimo techniką ir perėjo prie sudėtingesnių kūrinių ir medžiagos – lino skulptūrų.

    G. Gavenavičiaus įvairiapusę kūrybą, gyvenimo faktus, poeziją apžvelgia 2009 m. išleista monografija „Lino mūka“ (sud. Marija Gavenavičienė ir Ieva Pleikienė), įvairūs jo kūrybą analizuojantys straipsniai bei publikacijos.

    Parodos atidarymo metu buvo demonstruojama filmuota medžiaga iš 1993 m. G. Gavenavičiaus parodos ir spaudos konferencijos Vilniaus „Lango“ galerijoje (Filmavo Paulius Šemeta, montavo Kęstutis Zabiela), prisiminimais apie autorių dalijosi bičiuliai, jo poeziją skaitė Laima Dzigaitė, Albinas Kuliešis. Parodos kuratorė Kristina Darulienė perskaitė Marijos Gavenavičienės siųstas mintis ir lūkesčius.

    053

    Paroda įeina į miesto šventės programą ir tęsis iki rugsėjo 10 d.  

    Ukmergės Kraštotyros muziejaus vyr. rinkinių saugotoja Kristina Darulienė

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia