Angelų sargų mugėje atgimė praeitis (video)

    1486
    0

    pj1

    Pilnos rudens gėrybių ir šeimininkių šypsenų palapinės, gardus skanumynų viliojantis kvapas, ant medinių žaislų krykštaujantys vaikai, stebukladarys, siūlantis sužaisti žaidimą, kuriame išlošti nėra galimybių. Gaisrininkai, saugantys nuo gaisro, policininkas, prižiūrintis tvarką, paštininkas, platinantis laikraštį „Ukmergės garsas“ ar 2014 metų kalendorių. Visa tai – Angelų Sargų mugės akimirkos, pagyvintos svečių iš praeities.

    Tušti laukai, derlius sandėliuose, klėtyse, jaujose. Galima ir atsipūsti, parodyti kas užaugo, pasigirti kuo turtingi, pažiūrėti kas naujo ir gero pas kaimynus ar svečius. Norint tai padaryti labai toli eiti nereikėjo – tik iki kaimyninės seniūnijos kiemelio. Seniūnijos kiemelius papuošė kuo turėjo ir kaip mokėjo, kas arčiau širdies.

    P1730206

    Mugė, kaip ir priklauso, prasidėjo miesto galvos Vydo Paknio sveikinimu ir puodynės su miesto mugės monetomis sudaužymu. Daugiau kaip 100 pabirusių monetų sukėlė tikrą šurmulį žiūrovų tarpe, vienu metu buvo netgi keliais valančių šaligatvį. Mugės dalyvius sveikino ir svečių iš Baltarusijos Svisloč miesto Vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotoja Ana Michailovna Čižikova.

    P1730287 P1730253

    Stipriausieji galėjo savo jėgas išbandyti sportinėse varžybose. Čia buvo metamas aulinis batas, kilnojamas bulvių maišas, specialiais mediniais karučiais vežamas obuolių maišas. 40 kilogramų svorio moliūgą 16 kartų iškėlė miesto svečias iš Vengrijos, virvę traukė dvi komandos – užsieniečių ir ukmergiškių. Šioje rungtyje stipresni pasirodė užsieniečiai.

    P1730293

    Šventės „vinimi“ tapo svečiai iš XIX  – XX amžių sandūros. Prisistatę žiūrovams, pažiūrėję Šakių Zanavykų teatro vodevilį „Nedoras vaikas“, jie pabiro mugės lankytojų tarpe. Popas su tarnaite ieškojo skanėstų šventiko stalui, gaisrininkai saugojo miestą nuo gaisro, koks buvo 1877 metais, kai mugės metu supleškėjo visas miestas, o policininkai stebėjo, kad visi laikytųsi gorodničiaus paskelbtų viešųjų patvarkymų. O toje pačioje vietoje, kur rodėsi ankstesnis teatras, „Nykštuko“ lėlių teatras iš Kauno parodė komediją „Pančas ir Džudi“.

    P1730215

    Miestelėnai ir miesto svečiai galėjo įsigyti vien tik mugei atspausdintus leidinius – laikraštį „Ukmergės garsas“ ir 2014 metų kalendorių, kuriam pavyzdžiu buvo prieš šimtą metų išleistas kalendorius. Laikraštyje autentiški, XX amžiaus pradžios skelbimai, maisto kainos, nušviečiami svarbiausi to meto įvykiai ir kriminalai. Pakankamai išsamiai aprašoma „arielkos“ (degtinės) žala. Kalendoriuje įamžinti amžių sandūroje gyvenę miestelėnai, įkūnyti dabartinių rajono gyventojų.

    Tradiciškai mugės šeimininkėms ūkininkai nešė savo derliaus pasididžiavimą – morkas,  bulves, kopūstus, moliūgus. Visi jie buvo apžiūrėti, pasverti, o patys didžiausi – apdovanoti. Didžiausia morka ir bulvė svėrė po 800 gramų, kopūstas – 8 kilogramus, moliūgas – 68 kilogramus.

    P1730247

    Daugiausia džiaugsmo vaikams suteikė spalvoti mediniai žaislai. Jais galima vaikščioti, suptis, čiuožinėti. O nusibodus žaislams – tėvų maldauti nupirkti žaisliuką ar saldainį iš mugės prekeivių.

    Įvairiausi seniūnijų kiemeliai, amatininkų dirbtuvės, prekybininkų stalai – skatino apžiūrėti prekes, ką nors, pavyzdžiui, medaus, duonos ar sūrio nusipirkti. Tik prieš tai kartais ir paragauti. Ar patirti žemaitkiemiečių siūlomą masažą, pašokti prie Želvos kiemelio ar išklausyti Pivonijos seniūnijos piršlio-melagio šnektų.

    P1730259

    Nemažo žiūrovų susidomėjimo sulaukė bene vieni iš praeities atkeliavę politikai, priklausantys Darbo (leiboristų) partijai, įkūrę savo palapinę ir pavadinę ją paslaptingai – „Baltojo slibino užeiga“.

    Kol prie šios palapinės čigonė būrė iš rankos, svečiai vaišinosi arbata, baltas slibinas snaudė stikliniame narve, dėl šilumos apšviestame specialia lempa.

    P1730225

    Mugei artėjant prie pabaigos pasirodė svečiai iš Baltarusijos Svisloč miesto. Moterų vokalinio ansamblio „Milavica“ dainas keitė šokių kolektyvo „Ulybka“ jaunieji šokėjai.

    P1730317

    Mugė baigėsi seniūnijų kiemelių apdovanojimais. Prizus gavo ne tik trys geriausios, bet ir visos kitos seniūnijos, bei šventės rėmėjai.

    Arvydas Pėšina

    {youtube}v87XkCDkpLo{/youtube}

    {besps}angelai2013{/besps}

    Giedrės Šuminskaitės nuotr.

    {besps}pesinos{/besps}

    Arvydo Pėšinos nuotr.

    Daugiau nuotraukų vilkmerge.lt FACEBOOK ČIA

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia