Pradžia Aktualijos Kaip gyvensime šiemet

Kaip gyvensime šiemet

877
0

Seimui patvirtinus valstybės biudžetą, tapo žinoma ir kiek lėšų atiteks vienai ar kitai savivaldybei. Jos, suskaičiavusios savo gaunamas lėšas ir poreikius, vasario mėnesį tvirtina savivaldybių biudžetus. Jau sudėlioto Ukmergės rajono savivaldybės biudžeto projektas rajono tarybos nariams buvo pristatytas sausio pabaigoje vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje. Pristatome ir mes skaičius – kiek ir kam išleidom praėjusiais metais, bei kiek ir kam planuojama išleisti šiais metais.

2020 m. į savivaldybės biudžetą gauta beveik 49,8 mln. eurų. Pirmą sykį po buvusio ekonomikos sunkmečio, savivaldybės biudžeto pajamų planas nebuvo įvykdytas – negauta į biudžetą 900 tūkst. eurų. Tai lėmė nesurinktos Gyventojų pajamų mokesčio lėšos. Paaiškėjus, kad lėšų nerinks daugelis savivaldybių, 2020 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė sprendimą nemažinti savivaldybių biudžetų. O, kad nebūtų trūkumo, savivaldybėms buvo suteikta paskola iš valstybės biudžeto laikinam pajamų trūkumui padengti. Taip savivaldybės gavo teisę pasiskolinti. Ukmergės savivaldybė pasiskolino virš 3 mln. eurų, tačiau visos lėšos išleistos nebuvo. Todėl lėšų užteko ir metai baigti nemažinant suplanuotų išlaidų, skirtos papildomos lėšos iš valstybės biudžeto leido užbaigti nemažus projektus.

Iki šių metų biudžetas pastoviai didėjo. Pavyzdžiui, 2017 m. biudžetas siekė beveik 35 milijonus eurų. Po metų biudžetas siekė jau beveik 38 su puse milijonų eurų, o 2019 m. jau 43 milijonus eurų.

2021 m. savivaldybės biudžete planuojama 47 mln. 733 tūkst. eurų pajamų ir 48 mln. 343 tūkst. eurų išlaidų. Kadangi daugiau lėšų skiriama išlaidoms nei bus surenkama, biudžetui truks 610 tūkst. eurų. Teks skolintis, nes esant įtemtai situacijai, savivaldybei leidžiama pasiskolinti daugiau, nei ankstesniais metais. Todėl šiais metais numatoma pasiskolinti 2 mln. 50 tūkst. eurų investicinių projektų finansavimui.

Taip pat prie savivaldybės biudžeto bus pridedami 2020 m. nepanaudoti 3 mln. eurų. Šios lėšos bus naudojamos trumpalaikiams įsipareigojimams, buvusiems 2020 m. gruodžio 31 d. padengti, projektams, finansuojamiems iš tarptautinės paramos, 2020 m. savivaldybei iš valstybės biudžeto lėšų skirtos trumpalaikės paskolos daliniam padengimui, kitoms savivaldybės biudžeto reikmėms finansuoti.

Įvertinus visus galimus finansavimo šaltinius, 2021 m. planuojama, kad savivaldybės biudžetas bus 52,8 mln. eurų dydžio.

Kam bus naudojamos biudžeto lėšos? Pirmiausia, atlyginimų didinimui. Nuo 2021 m. sausio 1 d. didėja minimali mėnesinė alga, pareiginės algos bazinis dydis, didinami mažiausi pareiginės algos koeficientai, taip pat didėja kultūros ir socialinių darbuotojų darbo užmokestis. Visa tai reikalauja atitinkamų lėšų, todėl reikia taupyti. Norint sutaupyti, vykdoma biudžetinių įstaigų tinklo peržiūra, bet yra ir sritys, kurios turi būti plečiamos – tai ikimokyklinio ugdymo, socialinių paslaugų plėtra.

Pagrindinis dydis, lemiantis savivaldybių biudžetų apimtį, yra Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis, tenkanti savivaldybių biudžetams. 2021 m. savivaldybių biudžetams patvirtinta 48,19 proc. šio mokesčio įplaukų nuo visų GPM įplaukų į valstybės ir savivaldybių biudžetus. Ukmergės rajono savivaldybei patvirtinta Gyventojų pajamų mokesčio dalis – 1,1714 proc. nuo visos šalies gyventojų pajamų mokesčio, t. y. planuojama, kad Ukmergės rajono savivaldybės biudžetas iš gyventojų pajamų mokesčio turėtų gauti 20 mln. 36 tūkst. eurų. Deja, šių dienų situacijos neapibrėžtumas – karantino tęsimas, gali turėti neigiamos įtakos šio mokesčio surinkimams.

Didelę savivaldybės biudžeto dalį sudaro planuojamos gauti ES ir kitos tarptautinės paramos lėšos, kurios skirtos investicijų projektams įgyvendinti. 2021 m. planuojama gauti beveik 8 mln. eurų. 2020 m. buvo gauta šiek tiek daugiau nei 6 mln. eurų. Šios lėšos bus išdalintos įvairių projektų įgyvendinimui. Praktiškai visi investicijų projektai reikalauja savivaldybės biudžeto prisidėjimo. Tam yra naudojamos skolintos lėšos.

Dar nėra informacijos apie Kelių priežiūros ir plėtros programai vykdyti skiriamas lėšas. Bet darbai planuojami, ir, žinant kiek Ukmergei bus skirta lėšų, bus aišku, kiek šiais metais bus galima sutvarkyti rajono kelių. Taip pat dalis surinkto Žemės mokesčio bus nukreipta kaimo kelių priežiūrai.

Kaip visada, turimų lėšų pagal poreikius nepakanka. Ir savivaldybės 2021 m. biudžetui pateiktas lėšų poreikis daugiau nei 7 mln. eurų viršija savivaldybės biudžeto galimybes. Trūksta lėšų viešosios infrastruktūros sutvarkymui, gatvių priežiūrai, biudžetinių įstaigų pastatų rekonstrukcijai, kitoms svarbioms sritims. Todėl pinigai paskirstyti tik ten, kur labiausiai reikia.

Ankstesnis straipsnis„Viena Kelionė“
Kitas straipsnisBalsuokime geriausios jaunosios Lietuvos futbolininkės rinkimuose

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia