Laisvės gynėjų diena Sausio 13-osios ryte prasidėjo 1991 metų tragiškų įvykių paminėjimu rajono įmonėse ir įstaigose. Languose sužibo žvakelės, minėjimuose, kino filmų demonstravimu vaikams priminti žuvusieji už Lietuvos laisvę 1991 metų sausio 13-ąją.
Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje atidarytos dokumentų ir fotomenininko Alfredo Girdziušo iš Vilniaus fotografijų parodos, skirtos Sausio 13-ajai. Pagrindinis dienos renginys vyko Kęstučio aikštėje prie paminklo „Lituania restituta“.
Čia Laisvės gynėjų dienos minėjimo dalyvius pasitiko Jungtinis choras, kuriame dainavo Kultūros centro mišrūs chorai: „Vyturys“ (vad. Antanas Pocius, chormeisterė Emilija Butvilavičienė), „Magnificat“ (vad. Regina Ališauskaitė), „Bočiai“ (vad. Zita Kviklienė), politinių kalinių ir tremtinių choras „Tremtinys“ (vad. Julė Juodienė), moterų choras „Žemyna“ (vad. Neringa Valinskienė). Jungtiniam chorui atlikus „Lietuva brangi“, renginio vedančioji pakvietė prisiminti žuvusius už Lietuvos laisvę.
Skambant pasakojimams apie žuvusius, Kultūros centro tautinių šokių kolektyvo „Vilkmergė“ (vad. Regina Zabielienė) merginos padėjo degančias žvakes. Žuvusiųjų už mūsų laisvę atminčiai, po tylos minutės, aikštėje nuskambėjo malda „Tėve mūsų“. Minėjimo dalyvius sveikino rajono meras Vydas Paknys.
Uždegus laužą ir nuaidėjus trims Krašto apsaugos savanorių iššautoms salvėms, renginyje dalyvaujantys rajono vadovai, politinių partijų ir visuomeninių organizacijų atstovai, prie paminklo Laisvės gynėjų dienos atminimui, padėjo gėles.
Nuskambėjus jungtinio choro dainai „Kur giria žaliuoja“, susirinkusieji pakviesti pasivaišinti arbata, pabendrauti ir prisiminti tragiškus sausio įvykius.
Renginiai Ukmergėje baigėsi šv. Mišiomis šv. Petro ir Povilo bažnyčioje.
Sausio 11-ąją Laivės gynėjų renginiuose dalyvavo ir rajono bėgimo entuziastai. Jie 23-ią kartą Vilniuje organizuotame pagarbos bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ bėgo 9 kilometrus – nuo Antakalnio kapinių iki Televizijos bokšto. Tarp 4 200 žmonių bėgimu Laisvės gynėjų atminimą pagerbė ukmergiškiai: Juozas Songaila, Gintautas Staškūnas, Vytautas Šiaučiūnas, Greta ir Mantvydas Kriaučiūnai, Dominykas ir Deividas Daugėlos, Inga Miliauskaitė bei Antano Smetonos gimnazijos mokytojos Vilija Vadopalienė ir Kristina Gendrėnienė ir gimnazistai – Elzė Vadopalaitė, Kotryna Šemetaitė, Dovilė Oganauskaitė, Agnė Liubomirskaitė, Kotryna Retytė, Rūta Girnytė, Raminta Augustėnaitė, Divija Blinstrubaitė, Viltė Tidikytė, Laura Baronaitė, Agnė Kergytė.
Arvydas Pėšina
vilkmerge.lt nuotr.
{youtube}QXZS1CtxdL8{/youtube}
{besps}sausis14{/besps}
vilkmerge.lt nuotr.
{besps}sausis14a{/besps}
Arvydo Pėšinos nuotr.
***
„Atmintis gyva, nes liudija„
Sausio 13-ąją Veprių vidurinės mokyklos languose dešimčiai minučių buvo įžiebtos vienybės žvakutės. Buvo prisiminti bei pagerbti žuvusieji už Lietuvos laisvę. Po to vyko pilietiškumo valandėlė, kurios metu pradinių klasių mokiniai piešė piešinius laisvės tema, o 5-12 klasių mokiniai žiūrėjo dokumentinį filmą apie Sausio 13-ąją.
Taip buvo prisiminta prieš 23 metus Lietuvos piliečių vieningumo dėka pasiekta pergalė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų karinę agresiją.
Veprių vid. mokyklos istorijos mokytojas metodininkas Vitas Medonas
***
Sausio 13-oji paminėta ir Ukmergės Technologijų ir verslo mokykloje
Lygiai 8 valandą ryto mokyklos languose sužibo žvakutės, skirtos prisiminti bei pagerbti žuvusius už Lietuvos laisvę.
Vėliau vyko trumpos pilietiškumo pamokėlės, moksleiviai žiūrėjo dokumentinį filmą apie Sausio 13-ąją dieną.
ukvm.lt
***
Dainavos pagr. mokykla:
***
Želvos vidurinė mokykla dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija”. 8 val. languose buvo uždegtos žvakės, simbolizuojančios gyvybę, šviesą, vienybę ir atmintį.
9 val. prie mokyklos degė laužas – vyko pilietiškumo pamoka.
Prie jo susirinko ne tik mokyklos bendruomenė, bet ir seniūnijos, kultūros namų darbuotojai, kiti miestelio gyventojai. Prisiminimais dalijosi istorijos mokytojas Edmundas Jankūnas, seniūnas Kęstutis Mikalajūnas, kunigas Petras Avižienis, Želvos kultūros namų meno vadovas Juozas Vasiliauskas.
Prie laužo gėrėme arbatą, dainavome tautines dainas.
Želvos vid. mokyklos informacija
***
Sausio 13-oji paminėta Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Buratinas“
Ukmergės vaikų lopšelis-darželis „Buratinas“ dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija”. 8 val. buvo užgesinta šviesa patalpose, o vaikai, kartu su savo auklėtojomis, languose uždegė žvakes, taip pagerbdami žuvusiuosius už Lietuvos laisvę.
9 val. – vyko pilietiškumo valandėlė priešmokyklinės grupės ugdytiniams, kurią vedė direktoriaus pavaduotoja Rita Maculevičienė. Ji pasakojo vaikams apie tai, ką turi kiekviena laisva valstybė: laisvę, teritoriją, sieną, kalbą, valdžią, savo valiutą, himną, vėliavą, kariuomenę, rodydama visa tai skaidrėse.
Po to vaikams suprantama kalba priminė apie Sausio 13-osios nakties šiurpius įvykius, skaitydama ketureilius iš knygos „Tą baisiąją naktį“, kurioje sudėti Klaipėdos m. moksleivių eilėraščiai ir literatūrinės miniatiūros bei rodydama skaidres (nešokiruojančias vaikų akis bei emocijas).
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Buratinas“ priešmokyklinio ugdymo pedagogė Vilma Saveikienė
Jono Basanavičiaus gimnazija susitelkė rimties minutėms, skirtoms paminėti Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną.
Kartu su visomis Lietuvos mokyklomis ankstų rytą įžiebėme atminimo žvakeles languose. Gimnazistai Dovilė ir Justinas gimnazijos bendruomenei transliavo radijo laidą. Sausio13-osios aukoms skambėjo varpas, visi susikaupėme tylos minutėje… Tai akimirkos iš pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“. Gimnazijos skaitykloje buvo transliuojamas filmas „Sausio 13-oji“, kuriuo prisiminti skaudūs įvykiai. Vakare gimnazistai, mokytojai ir administracija dalyvavo Laisvės gynėjų dienos paminėjime Kęstučio aikštėje.
Na, o šeštadienį, sausio 11 d. mūsų gimnazijos antrokas Augustas Aukštakojis ir ketvirtokai — Rūta Jadzevičiūtė ir Simonas Zaronskis dalyvavo kasmetiniame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“, kuriuo pagerbiami žuvę Lietuvos Laisvės gynėjai. Bėgimą organizuoja Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija.
„Kas mes būtume be Sausio 13-osios, be Kražių skerdynių, 1941-ųjų metų sukilimo, be Romo Kalantos? (…) Kas mes būtume be jų vėlių nešamos vėliavos – geltonos, žalios ir raudono kraujo spalvų? Be šitos iš istorijos glūdumų išnyrančios ir miglotos ateities ūkuose ištirpstančios vėlių procesijos – kas mes būtume? Ir ar būtume išvis?“ (A.V.Patackas).
J.Basanavičiaus gimnazijos informacija
Paminėjote ir Jūs Sausio 13-ąją? Siųskite informaciją vilkmerge@vilkmerge.lt