Ukmergės Dukstynos pagr. mokyklos moksleivių pažintis su muzikos instrumentu – dambreliu

    0

    dar1

    Projekto “Prikelkime senolių patirtį iš krašto patirties„ dalyviai susitiko su Egidijumi Daruliu, įžymiu Ukmergės krašto dambrelininku. Susitikime išgirdo ne tik  nuotaikingų pasakojimų apie dambrelį, bet ir apie kitus lietuvių liaudies instrumentus. Taip pat patys vaikai galėjo juo pagroti.

    dar

    Egidijus Darulis pasakojimą apie dambrelius pradėjo paneigdamas mitą, kad tai ne lietuvių liaudies instrumentas. Mokiniams parodė 1938 metais darytą nuotrauką, kurioje Ukmergės krašto, Pabaisko valsčiaus kaimo muzikantai: Stasys Belickas (lumzdelis), Juozas Kutelis (dambrelis), Stasys Liakumas (lūpinė armonikėlė).

    Egidijus pasakojo, kad pirmieji dambreliai buvo daromi iš medžio. Yra tokia teorija, kad dambreliui pradžią davė medžioklinis lankas, kurio vieną galą sukandus, virpinant įtemptą gyslą būdavo grojama po sėkmingos medžioklės. Arba dar viena versija, jog pradžioje grodavo gyslą kabinant ant tuščiavidurių, išpuvusių kelmų atplaišos. Juk tai tikrai panašu į dambrelį. 

    dar2

    Kristijonas Donelaitis savo kūrinyje „Metai“ taip pat mini šį instrumentą pavadinimu „dambrelis“. Egidijus Darulis pasakojo, kad  groti išmoko pats ir dabar moko kitus. Gali pasirodyti, jog groti dambreliu labai paprasta. Tačiau pabandžius nuomonė pasikeičia. Grojant instrumentas priglaudžiamas prie dantų, o jo liežuvėlis virpinamas pirštais. Kvėpavimas, balsių tarimas, gomurio uždarinėjimas ir net spjaudymo imitavimas suteikia dambrelio skleidžiamam garsui įvairių atspalvių.

    dar3

    Mokiniai buvo sužavėti muzikanto atliekamais kūriniais, o ypač kūriniu „ Lietaus lašai“. Po šio susitikimo  projekto dalyviai panoro  išmokti groti dambreliu. 

    dar4

    Projekto „ Prikelkime senolių patirtį iš krašto praeities“  veiklą finansuoja Europos socialinis fondas, administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

    Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos  projekto vadovės E. Komarovienė ir D. Jablonskienė

    apk

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia